Suplementacja: historia białka serwatkowego i kreatyny w Polsce 1 - Twój Głos ? e-TG.pl
sport, fitness, healthy lifestyle and people concept - close up of man with jar and bottle preparing protein shake
Lifestyle

Suplementacja: historia białka serwatkowego i kreatyny w Polsce

Historia suplementacji

Suplementy diety odgrywają ważną rolę w codziennym życiu wielu ludzi. Sięgają po nie przede wszystkim osoby, którym zależy na zachowaniu dobrego stanu zdrowia, sprawności fizycznej i ładnej sylwetki. Ze względu na dużą popularność suplementów diety można odnieść wrażenie, że ludzie korzystali z nich od setek lat. W rzeczywistości jednak sytuacja wygląda trochę inaczej.

Suplementy diety to specyfiki, które są sprzedawane od kilkudziesięciu lat. Początki suplementacji związane są bowiem z odkryciem witamin, do czego doszło w latach 30 poprzedniego wieku. To właśnie do odkrycie było przełomowym krokiem w dietetyce. Rozpoczęto wówczas badania, których celem było określenie dokładnej roli poszczególnych witamin w ludzkim organizmie, ich występowania oraz związku pomiędzy niedoborem a rozwojem chorób. Wnioski wyciągnięte z tych badań skłoniły naukowców do opracowania preparatów witaminowych, których celem było uzupełnienie codziennej diety w te ważne dla zdrowia składniki. Nie potrzeba było dużo czasu, aby suplementy diety zyskały popularność wśród osób w różnym wieku. Z czasem w sprzedaży pojawiły się nowe preparaty, na przykład suplementy wspomagające odchudzanie i odżywki na masę.

Także w Polsce suplementy diety zyskały ogromną popularność. To właśnie dlatego w 2004 roku powstała Krajowa Rada Suplementów i Odżywek, której obowiązkiem jest przede wszystkim przedstawianie rzetelnych informacji na temat tego typu preparatów oraz sposobu ich działania. Rada ma zatem dbać o bezpieczeństwo osób stosujących suplementy diety.

Historia białka serwatkowego

Chociaż suplementy diety zyskały ogromną popularność dopiero w XX wieku, to niektóre z wykorzystywanych w nich składników były znane już od wielu stuleci. Przykładem może być serwatka, która stanowi jeden z głównych składników odżywek białkowych.

Może cię zainteresować także:  Czym myć okna bez smug? Jak odpowiednio zaplanować proces czyszczenia dużej ilości szyb?

Historia serwatki jest sięga kilku tysięcy lat przed naszą erą, ale temat jej pozytywnego wpływu na organizm człowieka został po raz pierwszy opisany dopiero w 420 roku p.n.e. O wyjątkowych właściwościach serwatki mówił sam Hipokrates. Spożywanie serwatki stało się jednak modne wiele później, a dokładniej na początku XVII wieku. Doceniono ją wówczas przede wszystkim we Włoszech, Wielkiej Brytanii oraz we Francji, gdzie popularny stał się napój, mający wspomagać zdrowie i poprawiać kondycję.

Serwatka zaczęła być stosowana w postaci proszku do rozpuszczania niespełna dwa wieki później. Ważnym etapem w dziejach serwatki było opracowanie metody obróbki technologicznej, co pozwoliło na usuniecie znacznej części laktozy. Pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku koncentraty serwatkowe zaczęły być stosowane w leczeniu klinicznym, a kilka lat później na rynku pojawiły się pierwsze produkty serwatkowe dla sportowców. Oczywiście, od tego czasu odżywki białkowe są nieustannie udoskonalane.

Obecnie odżywki białkowe na bazie serwatki odgrywają bardzo ważną rolę w suplementacji sportowców. Łączą one w sobie dwie bardzo ważne zalety- skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci, którzy nieustannie tworzą nowe odżywki z białkiem serwatkowym.

Suplementy diety w Polsce

Z suplementów diety korzystają obecnie ludzie z całego świata. Polska nie stanowi pod tym względem wyjątku, ponieważ wielu Polaków deklaruje codzienne przyjmowanie takich preparatów. Co więcej, w ostatnich latach odnotowany został wzrost sprzedaży suplementów diety.

Suplementacja: historia białka serwatkowego i kreatyny w Polsce 2 - Twój Głos ? e-TG.pl

Suplementacja po polsku

W Polsce suplement diety uznawane są za środek spożywczy, który ma na celu uzupełnienie codziennej diety. Zgodnie z przepisami taki preparat to skoncentrowane dawka witamin, składników mineralnych bądź innych substancji o podobnym działaniu. Kontrolę nad suplementami diety sprawuje Główny Inspektor Sanitarny, Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz powołana w 2004 roku Krajowa Rada Suplementów i Odżywek. Obowiązujące obecnie przepisy nakładają na producentów suplementów diety między innymi obowiązek odpowiedniego znakowania produktów. Oprócz oznaczeń obowiązkowych możliwe jest także zamieszczenie oznaczeń dobrowolnych.

Polacy chętnie sięgają po rozmaite suplementy diety, jednak najbardziej popularne są preparaty zawierające witaminy i składniki mineralne. Sporym zainteresowaniem cieszą się także suplementy wspomagające odchudzanie. Po inne produkty głównie sięgają osoby uprawiające sport. Pośród najbardziej popularnych producentów suplementów diety można wymienić takie firmy jak Activlab oraz Trec Nutrition.

Zainteresowanie suplementami diety wśród Polaków nieustannie się zwiększa. Jest to związane przede wszystkim z tym, że coraz więcej osób pragnie prowadzić zdrowy tryb życia, którego ważnym elementem jest dobra dieta.

Może cię zainteresować także:  Fryzjerskie pogotowie, czyli jak samemu zrobić prostą i ładną fryzurę?

Historia kreatyny

Sportowcy zainteresowani suplementacją mają zapewniony szeroki wybór preparatów. Wśród tego typu produktów można jednak wymienić takie, które ze względu na swoje wyjątkowe działanie zdobyły szczególną popularność. Dla wielu sportowców jednym z najważniejszych preparatów jest kreatyna. Warto zatem zwrócić uwagę na jej historię.

Kreatyna została odkryta w mięsie w 1835 roku przez francuskiego chemika Chevreul’a. Pochodzenie nazwy nie jest jasne, ale w grece „kreas” oznacza mięso. Minęło jednak wiele lat, zanim odkrycie Chevreul’a zaczęło być wykorzystywane w suplementacji sportowców.

Kulturysta po syplementacji

Kulturysta po syplementacji

Próby zbadania wpływu kreatyny na wydolność siłową organizmu podjęli się dopiero rosyjscy biochemicy w latach 70-tych ubiegłego wieku. To właśnie oni starali się dowieść, że regularna suplementacja kreatyną ma wpływ na rezultaty sportowe. Wyniki przeprowadzonych przez nich badań były jednoznaczne. Kretyna została rozpowszechniona wśród sportowców w latach 90-tych. Oczywiście, w późniejszym czasie przeprowadzono także wiele innych badań, których celem było przede wszystkim dokładne zbadanie działania tej substancji chemicznej oraz sprawdzenie jej bezpieczeństwa. Wyniki tychże badań pozwoliły wykluczyć wpływ kreatyny na rozwój chorób, a tym samym sprawiły, że sportowcy mogą sięgać po nią bez żadnych obaw.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci udało się uzyskać różne formy kreatyny. Największą popularność zdobyły jednak dwie spośród nich, czyli monohydrat oraz jabłczan kratyny, po które sięga obecnie wielu sporowców.

Suplementy diety w Unii Europejskiej ( prawo )

Suplementy diety wprawdzie nie są zaliczane do leków, jednak ze względu na przypisywane im właściwości prozdrowotne podlegają nieustannej kontroli, a ich producenci muszą postępować zgodnie z obowiązującym prawem. Specjalne przepisy w sprawie suplementów diety wprowadziła Unia Europejska.

Może cię zainteresować także:  Wszystko o bikini: Bikini, skąpe stroje kąpielowe - stroje plażowe

Komisja Europejska wydała nawet rozporządzenie, zgodnie z którym suplementy diety muszą być opatrzone odpowiednimi oświadczeniami, wyjaśniającymi ich wpływ na organizm. Wydanie tego rozporządzenia związane z było z dużą popularnością suplementów diety, po które sięga znaczna część społeczeństwa krajów członkowskich Unii Europejskich. Komisja miała na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom stosującym tego typu preparaty.

Wprowadzenie odpowiednich przepisów było konieczne, ze względu na nieuczciwe zachowania niektórych producentów. Producenci tego typu preparatów diety mają także obowiązek umieszczenia na opakowaniu określenia „suplement diet”, jak również wskazania zalecanej porcji spożycia oraz umieszczenie ostrzeżeń, związanych z przekroczeniem maksymalnej dopuszczalnej dawki suplementu. Szczegółowe decyzje w sprawie suplementów diety Unia Europejska pozostawiła państwom członkowskim, zwracając jednak uwagę na konieczność poważnego traktowania tego tematu.

W Polsce przestrzegane są przepisy wydane przez Komisję Europejską. Ponadto wprowadzone zostały przepisy krajowe, dotyczące między innymi znakowania suplementów diety. Nadzór nad nimi przekazano Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu.

Sportowy trening para z hantlami. Muskularny mężczyzna i kobieta pokazując mięśnie

Sportowy trening para z hantlami. Muskularny mężczyzna i kobieta pokazując mięśnie

Historia największych firm produkujących odżywki

Sprzedawcy suplementów diety i odżywek umożliwiają zakup produktów zarówno polskich, jak i zagranicznych marek. Niektóre spośród tych przedsiębiorstw zdołały już zdobyć bardzo dobrą pozycję w branży i mogą pochwalić się wieloma klientami na całym świecie.

Spośród polskich producentów wyróżnia się przede wszystkim Trec Nutrition, natomiast jedną z najchętniej wybieranych marek zagranicznych jest Scitec Nutrition. Warto zatem zwrócić uwagę na historię tych dwóch firm.

Trec Nutrition to przedsiębiorstwo, które zostało utworzone w 2001 roku. Jego siedziba znajduje się w Gdyni. Firma rozpoczęła działalność od produkcji suplementów diety przeznaczonych dla sportowców i początkowo sprzedawała wyłącznie na polskim rynku. Po pewnym czasie stworzyła markę Vitamin Shop. Była to sieć sklepów sprzedających suplmenty diety dla sportowców, która działała w systemie franczyzy. W ten sposób udało się rozszerzyć działalność także na inne kraje. Nieustanny rozwój przedsiębiorstwa sprawił, że obecnie produktu marki Trec Nutrition sprzedawane są w 42 krajach. Aktualnie firma produkuje również odzież sportową i prowadzi działalność edukacyjną.

Scitec Nutrition to przedsiębiorstwo, które rozpoczęła działalność w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych (a dokładniej w Orlando). Podobnie jak Trec Nutrition, obecnie sprzedaje swoje produkty w 42 krajach. Firma Scitec to jeden spośród największych producentów protein w proszku.

W Polsce bardzo popularne są również produkty takich marek jak Activelab, Olimp oraz Now Foods.

O czym pisać? Wybór tematu na artykuł, formatowanie i publikacja – poradnik

Poprzedni wpis

Dlaczego bielizna termoaktywna? Bielizna jest najważniejsza

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *