Majsterkowanie

Suchy jastrych – zasady wylewki jastrychowej

Suchy jastrych – Etapy montażu

Elementy jastrychowe Rigidur składają się z dwóch płyt gipsowo-włóknowych Rigidur sklejonych z przesunięciem tworzącym felce na wszystkich krawędziach. Suchy jastrych Rigidur stanowi doskonały podkład pod wszelkie materiały wykończeniowe i zalecany jest zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości wykonania wylewki cementowej (np. na stropach drewnianych) lub gdy stropy nie są dostatecznie wytrzymałe (Rigidur jest lekki).

 

1. Suchy jastrych Rigidur
2. Klej Rigidur
3. Wkręty Rigidur lub zszywki (na złączach)
4. Masa szpachlowa Rigidur
5. Masa szpachlowa Rigiplan (w razie potrzeby)
6. Pas wełny o grubości 10 mm
7. Materiał izolacyjny (w razie potrzeby)

Wyrównanie nierówności podłoża

Niewielkie nierówności podłoża, poniżej 5 mm (zadziory, ziarna piasku), wyrównuje się układając pośrednią warstwę np. tektury falistej, pianki polietylenowej, wełny mineralnej, itp. Nierówności podłoża do 20 mm (zagłębienia) wyrównuje się masą szpachlową Rigips lub płynną masą szpachlową Rigiplan. Nierówności powyżej 20 mm i różnice w poziomie posadzki niweluje się podsypką wyrównującą Rigips (na stropach drewnianych należy ułożyć warstwę wykładziny zabezpieczającej przed przesypywaniem się podsypki), umożliwiającej jednocześnie dyfuzję pary wodnej. Maksymalna grubość posypki nie powinna być większa niż 60 mm. Zakłady pasów wykładziny powinny wynosić minimum 10 cm.

Układanie płyt jastrychowych Rigidur

Układ płyt jastrychowych

Ze względów akustycznych, przed rozpoczęciem układania elementów jastrychowych zaleca się ułożenie brzegowych pasów izolacyjnych (dylatacyjnych). Surową posadzkę beto-nową wykłada się folią polietylenową 0,2 mm, układając ją na zakładkę (10 cm). Zasypywane przewody instalacyjne powinny być ułożone w rozstawie co najmniej 20 mm i przykryte warstwą podsypki min. 20 mm.*Elementy jastrychowe Rigidur układa się zaczynając od lewego tylnego narożnika pomieszczenia. Wystające felce przy styku ze ścianą należy obciąć. Klej do jastrychu Rigidur nanosi się na felce dwoma pasami, po czym układa się i dociska kolejny element jastrychowy. Należy unikać umieszczania spoin w sąsiedztwie drzwi. Ułożony element mocuje się za pomocą wkrętów Rigidur albo specjalnych ocynkowanych i żywicowanych zszywek.

Może cię zainteresować także:  Nie bądź kabel, szukaj kabla, czyli jak zrobić własny podsłuch?

* Podypkę rozsypuje się z worków na podłoże i wyrównuje łatą prowadzoną po listwach prowadzących. Chodzenie po wyrównanej warstwie podsypki umożliwi rozłożenie kawałków płyt o wymiarach 0,5 x 0,5 m (nie należy stawać na brzegu płyty). Warstwa podsypki do 4 cm nie wymaga zagęszczania, przy większych grubo-ściach po wstępnym wyrównaniu należy podsypkę zagęścić ubijakiem ręcznym i po dosypaniu wyrównać.

Klejenie i mocowanie elementów Rigidur

Długości wkrętów i zszywek należy dobierać tak, aby nie wystawały po spodniej stronie elementów jastrychowych (patrz – tabela). Nadmiar kleju usuwa się szpachelką, a powierzchnie w sąsiedztwie spoin i punktów mocowania szpachlujemy po wyschnię-ciu masą szpachlową Rigidur. Po jastrychu można chodzić gdy klej stwardnieje.
Suchy jastrych - zasady wylewki jastrychowej 1 - Twój Głos 📢 e-TG.pl

Elementy mocujące i odległości między nimi
Wkręty uniwersalne Rigidur [mm]
Odległość między wkrętami [mm]
Zszywki
Odległość między zszywkami [mm]

długość [mm]
średnica drutu [mm]

Rigidur E20

Rigidur E30M
3,9 x 19
250
18 ÷ 19
1,4 ÷ 1,6
150

Rigidur E25
3,9 x 22
250
22
1,4 ÷ 1,6
150

Pomiędzy ścianą a suchym jastrychem Rigidur należy ułożyć specjalną taśmę dylatacyjną (2) o grubości 10 mm lub przekładkę z twardej wełny mineralnej lub szklanej. Połączenia z posadzką betonową (8) wykonuje się używając kątownika (6) z wywiniętą na nim folią polietlenową (3). W miejscu otworu drzwiowego suchy jastrych Rigidur po-winien być układany jako ciągły, bez stosowania złączy czołowych. Gdy zastosowanie takiego rozwiązania jest niemożliwe, złącza czołowe opiera się na nieumocowanej do podłoża desce (7), pod którą układa się taśmę uszczel-niającą Rigips (5). Układanie suchego jastrychu na dylatacji konstrukcji budyn-ku pokazane jest na rysunku.

Połączenie ze ścianą
Suchy jastrych - zasady wylewki jastrychowej 2 - Twój Głos 📢 e-TG.pl
Połączenie z posadzką betonową

Połączenie w rejonie drzwi

Połączenie na dylatacji

Zasady okablowania domu – wytyczne

Poprzedni wpis

Trawnik po zimie – jak o niego zadbać?

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *