Solidna diagnoza i informacja podstawą skutecznego leczenia onkologicznego oraz jego modyfikacji w przebiegu choroby nowotworowej
Dlaczego w Polsce ciągle rutynowo stosuje się chemioterapię, która w wielu przypadkach nie daje pożądanych skutków terapeutycznych w kolejnych rzutach leczenia? Co mogłoby sprawić, że systemowe leczenia raka miałoby szansę stać się bardziej efektywne? Odpowiedź jest prosta – do prowadzenia skutecznej walki z rakiem potrzebna jest INFORMACJA.
Winna ona dotyczyć, z jednej strony, dokładnego określenia indywidualnego profilu molekularnego pacjenta, z drugiej zaś – budowania wiedzy o najnowszych metodach leczenia celowanego molekularnie w odniesieniu do danego przypadku klinicznego. Przydatnym narzędziem informacyjno-diagnostycznym jest dedykowany badaniom molekularnym serwis Oncompass, który z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem jest jeszcze bliżej pacjenta.
Diagnostyka onkologiczna nowotworów wymaga współpracy specjalistów wielu dziedzin i zastosowania szeregu metod badawczych. Wykorzystuje się w niej techniki i systemy biochemiczne, morfologiczne, morfometryczne, cytogenetyczne i molekularne. Te ostatnie mają szczególne znaczenie – pozwalają poznać materiał genetyczny komórek nowotworowych i – tym samym – ukierunkować leczenie pacjenta nie narażając go na utratę czasu i zdrowia z powodu podejmowania z góry skazanej na niepowodzenie nieskutecznej terapii.
Dostępny w Polsce od prawie roku serwis Oncompass działa dwuetapowo: najpierw koncentruje się na rzetelnym wykonaniu diagnostyki wielogenowej, a następie daje unikalną informację przy użyciu narzędzi bioinformatycznych o dostępnych opcjach terapii celowanych na całym świecie skorelowanych w profilem molekularnym danego pacjenta.
Co jest potrzebne do wykonania badania diagnostyki molekularnej przez serwis Oncompass w nowotworach litych kiedy choroba jest już zdiagnozowana? Kluczem do określenia DNA komórek nowotworowych jest materiał próbki tkanki guza lub materiał z biopsji. Ten, wraz ze stosownym formularzem, wysyła się do laboratorium serwisu Oncompass. Po zakończonym badaniu pacjent oraz lekarz prowadzący otrzymują interpretację uzyskanego wyniku badania oraz Raport końcowy, który zawiera 3 kluczowe informacje. Pierwsza dotyczy możliwych terapii celowanych molekularnie skorelowanych z profilem genowym pacjenta, pozwalając na personalizację leczenia. Druga bazuje wokół informacji o toczących się badaniach klinicznych w odniesieniu do zbadanego profilu molekularnego. Umożliwia to zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi, zdobycie pełnej wiedzy o potencjalnych opcjach leczenia konkretnego przypadku. Trzecia, niekiedy najważniejsza informacja, szczególnie dla osób, które już są w trakcie leczenia, wskazuje, które cząsteczki lekowe nie są skorelowane z profilem genowym pacjenta i nie spowodują zniszczenia chorych komórek w organizmie.
Informacyjne combo dostarczane przez Oncompass pozwala pacjentowi lepiej poznać swoją chorobę,
a także sprawia, że w partnerstwie z lekarzem, jest w stanie bardziej świadomie określić swoją przyszłą ścieżkę leczenia. W każdym przypadku istnieje możliwość, aby to właśnie lekarz z góry określił geny, które mają zostać poddane badaniom molekularnym.
Niezależnie od wskazań zawartych w Raporcie końcowym z badania, to wiedza i doświadczenie onkologa są zawsze podstawą dla ustalenia właściwej terapii.
Więcej informacji na temat serwisu Oncompass i jego promocyjnej ceny dla pacjenta na www.oncompass.pl.
Informujemy, że względu na fakt, iż 4 lutego obchodzony był Światowy Dzień Walki
z Rakiem opłaty związane z wielogenowym badaniem molekularnym oraz interpretacją wyników w postaci RAPORTU dokonane do końca marca objęte są rabatem cenowym w wysokości 30%.
Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.