Rodzaje chorób tarczycy - rak, guzki, wolę tarczycy 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
doctor examining thyroid of female patient with ultrasound scan in clinic
Porady 🎯

Rodzaje chorób tarczycy – rak, guzki, wolę tarczycy

Rodzaje chorób tarczycy

Tarczyca to jeden z gruczołów ciała człowieka narażonych na największe ryzyko dotknięcia rozmaitymi schorzeniami. Niektóre z nich bywają bardzo przykre i wiążą się z ogromnymi wyrzeczeniami, a jednocześnie z koniecznością poświęcania całkiem sporo czasu na wizyty u specjalistów, a nawet operacje.

Wyróżnić można wiele rodzajów chorób tarczycy, które charakteryzują się bardziej lub mniej zróżnicowanymi objawami.

Jak je rozpoznawać?

Podstawową chorobą tarczycy, która dotyka największą liczbę osób posiadających jakiekolwiek problemy z tego rodzaju gruczołem wydzielania wewnętrznego jest choroba de Quervaina.

Najczęściej pojawia się ona jako konsekwencja zapalenia dróg oddechowych. Z początku towarzyszą jej praktycznie takie same dolegliwości, jak podczas silnego przeziębienia czy grypy, jednak wraz z upływem czasu staje się ona coraz groźniejsza, bardzo często prowadząc w konsekwencji do występowania jeszcze poważniejszych chorób, które wymagają już ingerencji specjalisty. Jedną z chorób, występujących jako konsekwencja choroby de Qurvaina, jest podostre zapalenie tarczycy, które wiąże się z występowaniem bardzo silnego bólu, możliwego do wyleczenia tylko dzięki szybkiej i intensywnej interwencji doświadczonego lekarza.

Dość poważną chorobą tarczycy są także wole guzkowe. Najczęściej przyczyną ich pojawiania się oraz gwałtownego rozrostu jest niedobór jodu w spożywanych produktach, przez co zachwiana staje się równowaga większości procesów, za które odpowiedzialna jest tarczyca. Wole guzkowe występują najczęściej u kobiet w wieku od czterdziestu do pięćdziesięciu lat, jednak nie jest to regułą. Tego rodzaju schorzenie może rozwijać się w przypadku powiększenia opisywanego gruczołu oraz pojawienia się niewielkich guzków, które można z łatwością zauważyć na przykład podczas przeprowadzanego badania USG. Z tego właśnie względu regularne wizyty u lekarza są bardzo ważne, gdyż tylko i wyłącznie one potrafią zagwarantować odpowiednią kontrolę nad stanem własnego zdrowia.

Osoby posiadające problemy z tarczycą powinny także w niektórych przypadkach być świadome możliwości wystąpienia jej nowotworu. Jest on możliwy do wyleczenia, jednak tylko i wyłącznie wtedy, kiedy został odpowiednio wcześnie wykryty. Czynnikami, które wpływają na jego wystąpienie jest niedobór jodu, predyspozycja genetyczna oraz szkodliwe promieniowanie jonizujące.

Może cię zainteresować także:  Czy tłuszcze są zdrowe? oraz naturalne źródła witamin i mikroelementów

 

Rak tarczycy

Chorób związanych z tarczycą jest całkiem sporo, jednak jedną z najważniejszych jest na pewno jej nowotwór. Wyróżnić można wiele czynników, które odpowiedzialne są za jego powstawanie. Zalicza się do nich przede wszystkim promieniowanie jonizujące.

Chociaż uważa się, że posiada on bardzo dobry wpływ na zdrowie człowieka, przede wszystkim tego, który ma problemy z układem krwionośnym (terapie jonowe bardzo często są w tym przypadku wykorzystywane), może on przynieść negatywne skutki osobom, które są narażone na występowanie chorób związanych z tarczycą. Bardzo ważnym czynnikiem, który posiada znaczący wpływ na rozwój nowotworu tarczycy jest także niedobór jodu, zarówno w środowisku, jak i w przyjmowanych produktach spożywczych. Bardzo ważne jest więc wzbogacanie swojej diety o produkty bogate w niego, a także spędzanie wakacji nad morzem, jeżeli tylko posiada się taką możliwość.

Objawy i diagnoza

Pojawienie się pierwszych objawów raka tarczycy może przysporzyć o wręcz ogromny ból głowy. Można go rozpoznać przede wszystkim dzięki pojawiającemu się guzkowi na szyi, który wzbudza podejrzenia. Bez znaczenia, jakimi rozmiarami charakteryzuje się on, zawsze warto odwiedzić zaufanego lekarza. To właśnie on jest odpowiedzialny za przeprowadzenie badania USG tarczycy, który wyeliminuje stwierdzenie o występowaniu nowotworu bądź potwierdzi je.

Innym sposobem, także dość istotnym, który pozwala na rozpoznanie raka tarczycy, jest biopsja. Jeżeli tylko został on odpowiednio wcześnie wykryty, można przeprowadzić operację, która pozwoli zagwarantować znakomite efekty oraz usunięcie nowotworu raz na zawsze.

Jednak nie w każdym przypadku możliwość przeprowadzenie tego rodzaju zabiegów jest możliwa. Wszystko zależy od momentu, w którym wykryto nowotwór oraz od stopnia jego zaawansowania. Niektórzy specjaliści, nawet jeżeli nie wiedzą do końca czy guzek pęcherzykowy, który posiada ich pacjent, jest nowotworem tarczycy lub też nie, decydują się na jego usunięcie, gdyż na pewno nie jest on niczym pożądanym w organizmie.

Może cię zainteresować także:  Drugie życie palet: 15 praktycznych i prostych pomysłów jak wykorzystać je w domu

W takiej sytuacji jednak rozpoznanie nowotworu jest jak najbardziej możliwe – dochodzi do niego po przeprowadzeniu operacji oraz dokładnej analizie otrzymanego guzka pęcherzykowego. W wielu przypadkach, niestety, potwierdzony zostaje nowotwór. Nie stanowi on już jednak żadnego zagrożenia, jeżeli tylko odpowiednio wcześnie i skutecznie został usunięty z tarczycy.

Guzki na tarczycy

Guzki w obrębie tarczycy bardzo często są niepokojącym sygnałem, informującym o występowaniu bardzo negatywnych zmian. Charakteryzują się one większym bądź mniejszym rozmiarem, jednak żadne z nich nie powinny być ignorowane. Jeżeli tylko zostaną one przez nas wyczute, najlepiej od razu zgłosić się do zaufanego lekarza, który przeprowadzi szereg działań, w tym między innymi badanie USG, które pozwoli na rozpoznanie ich charakteru.

Jak właściwie wyglądają guzki na tarczycy oraz jak rozpoznać te, które w bardzo krótkim czasie mogą przynieść wiele niezbyt pożądanych sytuacji? Przede wszystkim można je wyczuć własnymi palcami. Są mniejsze lub większe, jednak w większości przypadków zawsze posiadają taką samą strukturę. Są stosunkowo twarde i nie przemieszczają się. W zależności od tego, jakim rozmiarem, kształtem oraz wieloma innymi cechami charakteryzują się, mogą być jednym z najbardziej wyrazistych objawów wielu schorzeń, w tym między innymi włókienników, rozrośniętej tkanki tego gruczołu wewnętrznego, czy nawet nowotworu. Wszystkie z wymienionych chorób są jak najbardziej do wyleczenia, jeżeli tylko ich objawy zostaną odpowiednio wcześnie wykryte.

Przyczyny

Guzki na tarczycy powstają ze względu na wiele przyczyn. Jedną z najważniejszych jest na pewno niedostatek jodu w organizmie. Warto zadbać o jego uzupełnienie poprzez przyjmowanie produktów spożywczych, które go zawierają w największych ilościach. Do najbardziej powszechnych naturalnych źródeł jodu można zaliczyć przede wszystkim tłuste ryby (w tym między innymi węgorza, okonia oraz łososia), ziemniaki, jajka, buraki, cebulę oraz pomidory. Włączenie ich w swoją codzienną dietę może spowodować prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, a co za tym idzie, znaczące zmniejszenie ryzyka pojawienia się wszelkiego rodzaju guzków na niej, które na pewno nie wiążą się z niczym pozytywnym.

Nie jest ważne, ile guzków zostanie zauważonych. Czasami nawet jeden potrafi przynieść bardzo negatywne skutki, dlatego bardzo ważne jest poddanie się opiece lekarskiej tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Bardziej skomplikowaną sytuację stanowi kilka guzków występujących w mniejszej lub większej odległości od siebie. W takiej sytuacji można mówić przede wszystkim o wolu guzkowym, który wymaga przeprowadzania wielu działań w celu wyeliminowania tego rodzaju schorzeń, które wraz z upływem czasu mogą przysporzyć bardzo wiele zmian zdrowotnych.

Może cię zainteresować także:  Sprzedaż nieruchomości - jakie czynności notarialne należy spełnić?

Rodzaje chorób tarczycy - rak, guzki, wolę tarczycy 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Wole tarczycy

Choroby tarczycy są poważnym problemem, z którym zmaga się wielu polskich pacjentów. Tarczyca narażona jest na wiele problemów, a każdy z nich może poważnie odbić się na ogólnym stanie zdrowia. Do jednych z częściej występujących problemów zalicza się wole nietoksyczne, czyli powiększenie gruczołu tarczowego przy zachowaniu jego prawidłowych funkcji. To najczęściej występująca patologia, z którą musi się zmierzyć nasza tarczyca. Głównym sprawcą tego problemu jest niedobór jodu.

Wole nietoksyczne zazwyczaj nie wiąże się z przykrymi objawami klinicznymi, jednak zbyt duże wole może uciskać na tchawicę. Taki problem pojawia się jednak dość rzadko i zazwyczaj dotyczy tylko osób starszych.

Wole nietoksyczne, choć pozornie niegroźne, musi znaleźć się pod stałą obserwacją lekarską. Ważne są tu badania ultrasonograficzne oraz cytologiczne. Choć w większości przypadków wole nie wymaga leczenia, czasem niezbędne staje się sięgnięcie po leki. Tu zazwyczaj stosowane są preparaty zawierające hormon tarczycy, dzięki czemu dalszy rozwój wola zostaje zahamowany. Taki lek może zapisać tylko i wyłącznie lekarz endokrynolog na podstawie wyników przeprowadzonych wcześniej badań. Warto też pamiętać, że takie preparaty należy stosować ostrożnie, gdyż może zaistnieć ryzyko przekształcenia wola nietoksycznego w toksyczne, związanego z nadczynnością tarczycy.

W niektórych sytuacjach wole nietoksyczne powinno zostać usunięte w wyniku operacji. Dotyczy to przede wszystkim wola o większych rozmiarach oraz wole rozwijające się w nieprawidłowy sposób. Operację przeprowadza się również w chwili, gdy wyniki badań cytologicznych są niepokojące i wykazują zmiany o charakterze nowotworów.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Niedoczynności i nadczynności tarczycy – nie bagatelizuj problemów z tarczycą

Poprzedni wpis

Czy kąpiele w wodzie są zawsze bezpieczne?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *