Psychoterapia – potrzebne wsparcie? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Modern psychologist consulting woman with overweight
Porady 🎯

Psychoterapia – potrzebne wsparcie?

Jesteś chory psychicznie”. Boli. Ale co to tak właściwie znaczy? Czy każdy „chory psychicznie” nadaje się tylko do szpitala i pokoju bez klamek?

Oczywiście to bzdura! Choroba, w rozumieniu definicji Światowej Organizacji Zdrowia, to nie tylko stan kiedy mamy gorączkę, omdlewamy lub łamiemy kończynę. Chorobą także jest nadmierny stres, niepokój, złe samopoczucie. To bardzo ważny, na co dzień zapominany aspekt. Nie rozumiem dlaczego tak jest, ponieważ od tego niewinnego stresiku czy obaw zaczynają się najczęściej te poważne – w ogólnym rozumieniu – choroby.

psychoterapeuta nie przepisuje leków 2

Nie ma się co martwić więc wizyty u psychologa lub nawet psychiatry, gdy od dłuższego czasu nie radzimy sobie z emocjami, chodzimy ciągle niewyspani, zestresowani, przerażeni jakąś sprawą lub nawet dopada nas depresja. Nasza psychika cierpi, ale to nie oznacza, że trafimy do szpitala. Często rozmowa z wykwalifikowaną osobą pozwala nam przejrzeć na oczy – zobaczyć co jest tak naprawdę ważne w naszym życiu, co robimy źle, myśląc, że właśnie to nam pomaga. Czasem trzeba zwyczajnie zwolnić tempo dla własnego dobra, czego często nie chcemy robić bo boimy się o pracę, zarobki i tym podobne – błędne koło.

Zapytałbym 100 przechodniów – jak się czujesz?

Część pewnie nawet by nie zareagowała, goniąc za swoimi sprawami nie dostrzegają podstawowych rzeczy. Część zaczęłaby narzekać na zdrowie, znikome jednostki przystanęłyby na chwilkę i porozmawiały, z luzem powiedziały, że wszystko w porządku. Ale czy dzisiaj ktoś może sobie pozwolić na zupełny luz, przejście się po ulicach aby celebrować swoje życie. Osobiście nie znam nikogo takiego, każdy goni za karierą, pieniędzmi, ustabilizowaniem siebie i swojej rodziny, za odniesieniem ogólno rozumianego sukcesu.

Ale czy sukcesem jest wypruwanie sobie żył aby zarobić trochę więcej, zaniedbywanie międzyludzkich więzi. Po co to wszystko, skoro na końcu znajduje się samotność i choroby?

Ludzie ukrywają problemy

Jednak gdy tych samych ludzi spyta się o to czy potrzebują pomocy usłyszysz „przecież nie zwariowałem, nie potrzebuje pomocy, każdy tak robi, ty lepiej też zacznij bo zostaniesz w tyle”. Taka propozycja nawet nie da im nic do myślenia, a powinna skłonić choć na chwilę do zatrzymania się i pomyślenia nad sensem tego wszystkiego. Z jednej strony chcemy dla siebie jak najlepiej, chcemy dobrze zarabiać, mieć wspaniały dom, rodzinę, samochód, dzieci, które znakomicie się uczą. Ale jak to się mówi – nie można mieć wszystkiego, i ja w tym widzę więcej niż ziarno prawdy. Po co dąży się do dużych pieniędzy? Aby zaspokoić swoje i rodziny pragnienia. Po co? Skoro później nie ma na to czasu, a z biegiem lat nie ma nawet dla kogo bo rodzina się rozpada.

psychoterapeuta nie przepisuje leków

psychoterapeuta nie przepisuje leków

Psychoterapia – bezpieczne wsparcie

Psychoterapia pozwala zrozumieć pewne logiczne ale niedostrzegalne na co dzień procesy. Wybrać się na wizytę można w wielu miastach. Ponieważ każdy psycholog i psychiatra taką terapie może przeprowadzić. We Wrocławiu jest to możliwe i w ramach wizyty prywatnej jak i refundowanej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W drugim przypadku należy jednak wcześniej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, których w naszym kraju jest mnóstwo i powiedzieć o co chodzi, że potrzebujemy skierowania do psychiatry lub psychologa.

Może cię zainteresować także:  Idealne kwiaty do łazienki - 20 roślin łazienkowych, które pomogą się zrelaksować

Nie tylko w moim mieście może się pochwalić organizowaniem indywidualnych i/lub grupowych psychoterapii. W każdym większym mieście można spytać o taka formę terapii, poszukać w Internecie grup wsparcia w konkretnym problemie. Ważne, aby zdać sobie sprawę z problemu i wiedzieć, że z każdych kłopotów można wyjść.

Depresja, załamania nerwowe, przewlekły stres – to obce dla naszego organizmu, dlatego trzeba się wyzbywać czynników wywołujących te i wiele innych zaburzeń. To znacznie ułatwia nasze życie, oraz innych życie z nami.

Spada zainteresowanie psychoterapią.

Psychoterapia to dyscyplina, która – z punktu pojmowania amatora by się mogło wydawać – przeżywa od ćwierćwiecza swój rozwój w naszym kraju, aczkolwiek rezultaty niedawnych eksperymentów statystycznych wydają się temu zaprzeczać. Jak jest faktycznie? Sprawdziliśmy!

Psychoterapia w statystykach

Przyjrzenie się danym statystycznym, które możemy znaleźć w Trendach Google’a wydają się niemalże bezsporne: Psychoterapia szczyt wyszukiwań doświadczyła w Polsce w roku 2006, a zatem prawie dekadę temu. Wówczas hasło „psychoterapia” było najczęściej wyszukiwane przez Polaków, niemniej jednak wcale nie świadczy to, iż właśnie w owym czasie najczęściej szukana była właśnie pomoc ze strony psychoterapeuty. Korelacja owych rezultatów z hasłami, pod jakimi potencjalni pacjenci szukaliby pomocy psychoterapeutycznej w swoim mieście, w jakich kulminacja zainteresowania obserwujemy w granicach roku 2018, można uznać iż we wcześniejszym okresie Polacy poszukiwali informacji o psychoterapii w zamierzeniach edukacyjnych.

Psychoterapia – potrzebne wsparcie? 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Niemniej jednak, że namacalny jest ubytek zainteresowania psychoterapią. Jak rozległy? W wypadku haseł regionalnych – można rzec dramatyczny: wolumen poszukiwań psychoterapeutów w Warszawie jest obecnie na poziomie zaledwie delikatnie przekraczającym 25% poziomu maksimum. Trochę lepiej sytuacja wygląda w grodzie Kraka – wyszukiwanie znajduje się na pułapie przewyższającym 40% poziomu maksymalnego, notowanego w maju roku 2018.

Może cię zainteresować także:  Gniazda chowane w blacie – dlaczego warto z nich skorzystać?

Regres fascynacji psychoterapią?

Jak pokazują rezultaty badań zamieszczone w „Clinical Psychology Review” spadek zainteresowania zdaje się być wyraźnie związany z aktywnością marketingową przedsiębiorstw farmaceutycznych a także doktorów, którzy zauważalnie chętniej niż w poprzednich latach przepisują lekarstwa farmakologiczne jako bazę terapii.

Co więcej, brakuje w naszym kraju wśród społeczeństwa wiedzy, jaka umożliwiałaby potrzebującym usług gabinetu zdrowia psychicznego odseparowanie działalności psychoterapeuty, psychologa tudzież psychiatry.

 

Depresja to w Polsce temat tabu, a na świecie, choć częściej podejmowany to jednak nadal budzący poczucie wstydu i winy. Mało kto wie, że w Polsce coraz więcej osób cierpi na tą chorobę – tak, to choroba, choroba, która bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie i niestety bez odpowiedniego leczenia przybiera tylko coraz gorszych odcieni. Zaczyna się niewinnie, gorsze dni, nie mamy na nic ochoty, wyjścia ze znajomymi nie sprawiają nam radości, mamy ochotę zamknąć się w czterech ścianach i nigdzie nie wychodzić.

Pierwsze objawy depresji

Wielu z nas zwala to na pogodę, prześmiewczo wmawia sobie jesienną chandrę. Owszem, depresja również bywa sezonowa, na którą duży wpływ ma między innymi pogoda. Jednak całoroczna depresja jest bardzo poważnym problemem, wiele niewyleczonych przypadków kończy się nawet samobójstwem. Jak sobie z nią radzić? Największy problem mają osoby mieszkające w małych miasteczkach lub na wsi. Tam tego typu schorzenia są bardzo źle respektowane przez otoczenie dlatego tym trudniej cierpiącej osobie pomóc, sama też nie wie co ma zrobić. W większych miastach czy metropoliach (Warszawa, Kraków, aglomeracja Śląska) zachowana jest zwykle anonimowość, można udać się do jednego z wielu gabinetów i mało kto zauważy, że idziemy do psychiatry lub psychologa.
Niestety te dwie dziedziny kojarzą się negatywnie. W walce z depresją nieodzowna jest siła psychoterapii. Zwykła rozmowa o problemie daje choremu dużą ulgę, nie zawsze na początku, ale z czasem pomaga nieco wyjść z problemu, spojrzeć na niego z dystansem.

Może cię zainteresować także:  Pomysły na mięso mielone - oryginalne przepisy z mielonym w roli głównej

Psychoterapia – potrzebne wsparcie? 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Psychoterapia w depresji

Psychoterapia może być indywidualna – z osobą, która prowadzi nasze leczenie, lub grupowa. Grupowa psychoterapia osiąga najlepsze rezultaty. Spotkanie ludzi, którzy mają ten sam problem pomaga wyjść z choroby znacznie szybciej. Na tego typu spotkaniach nie raz zostają nawiązane wieloletnie przyjaźnie. Wspólny problem i ból bardzo silnie wiążą ludzi. Daje poczucie tego, że nie jesteśmy jedyną osobą na ziemi z tym problemem. Przede wszystkim grupa biorąca udział w psychoterapii rozumie się, wie jak to boli, z czym depresja się wiąże. To najlepsze co można dać osobie cierpiącej na depresje. Wsparcie i zrozumienie. Niejedna osoba uważa, że rozmowa z taką osobą jest łatwa, że wystarczy poklepać po ramieniu, przytaknąć głową, że się rozumie i współczuje. Tu nie chodzi o żadne współczucie, a wsparcie.  Osoby z depresją bardzo się z nią kryją. To często osoby uśmiechnięte, miłe, których byś o to nie posądził. Jednak za tą uśmiechniętą maską kryje się ogromny problem.

Zrozumieć chorego na zaburzenia depresyjne

Choroba najczęściej jest wypadkową jakiegoś zdarzenia. To może być śmierć lub choroba kogoś bliskiego, utrata pracy lub też zachowanie drugiej osoby, które w tą chorobę wpędza. Ktoś, kto notorycznie wpaja do głowy, że jesteśmy bezwartościowi, beznadziejni sprawia, że tacy się właśnie czujemy. Zdarza się też dodatkowo przemoc fizyczna i osoba, która nie wie jak sobie poradzić na tym etapie zaczyna cierpieć na depresję. Osoba cierpiąca na depresję czuje się gorsza, odosobniona ze swoim problemem a wcale taka nie jest, dopiero grupowa terapia pozwala jej otworzyć oczy i zobaczyć, że takich osób jak ona, z brakiem poczucia własnej wartości, ze smutną przeszłością jest wiele.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Aranżacja „zdrowego” domu: Chińska szkoła aranżacji wnętrz – Feng shui

Poprzedni wpis

Naturalne sposoby na wypadanie włosów – sprawdź jak temu zaradzić?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *