Praktyczne zastosowanie separatorów substancji ropopochodnych 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Dziwne kwestie 🤪

Praktyczne zastosowanie separatorów substancji ropopochodnych

Określają jakie warunki należy spełnić, zanim ścieki trafią do wód lub gleby. W przypadku substancji, będących odpadami pochodzącymi z produktów przemysłu rafineryjnego przepisy te są szczególnie surowe. Tutaj z pomocą przychodzą nam separatory substancji ropopochodnych.

Głównym zadaniem instalacji tego typu jest oczyszczanie wód opadowych i poprocesowych na gruntach, które stale są narażone na skażenie substancjami ropopochodnymi. Separatory takie umiejscawia się zazwyczaj w kolektorach kanalizacji deszczowej, aby nie dopuścić do przedostawania się substancji ropopochodnych do wód powierzchniowych. Terenami, które są wystawione na permanentną styczność z chemikaliami ropopochodnymi są stacje benzynowe, warsztaty samochodowe i parkingi, myjnie, złomowiska czy składowiska części pojazdów, czyli wszędzie tam gdzie do wody dostają się zanieczyszczenia silnikowe.

Są to urządzenia, w których proces oczyszczania zachodzi w trakcie przepływu, a zatem odbywa się w sposób mechaniczny. W trakcie przepływu dochodzi do rozdzielenia frakcji szkodliwych substancji takich jak oleje wolne czy emulsje semistabilne od reszty zanieczyszczeń. Na rynku dostępne są kompaktowe separatory, łatwe w montażu i eksploatacji. Jeden właz umożliwia dostęp do wszystkich podzespołów urządzenia, co znacznie usprawnia ewentualne przeglądy czy naprawy.

Zbiorniki produkowane są zazwyczaj z tworzyw wysokiej jakości o dużej odporności chemicznej. Mogą być wykonane z mocnego i lekkiego polietylenu lub żywic będących pochodnymi tego tworzywa. Spotyka się również duże separatory posiadające konstrukcje betonową.

Separatory jakie możemy nabyć w wielu sklepach, dzielą się na dwie klasy: klasa I – separatory koalescencyjne oraz klasa II – grawitacyjne. Aby zilustrować zasadę działania tych urządzeń, posłużmy się na początek przykładem separatora grawitacyjnego. W jego wnętrzu dochodzi do oddzielenia substancji ropopochodnych, wykorzystując zjawisko grawitacji. W komorze separacyjnej frakcje substancji ropopochodnych zazwyczaj mają mniejszą gęstość, więc wypływają na powierzchnie, tworząc warstwę. Frakcje, które są cięższe ulegają opadowi i zatrzymują się w komorze osadowej w dolnej partii urządzenia. W I klasie separatorów wykorzystywany jest czynnik o właściwościach koalescencyjnych, dzięki czemu zanieczyszczenia będą łatwiej izolowane i absorbowane. Jako wkładu koalescencyjnego używa się m. in. otwartoporowych pianek z tworzywa odpornego na działanie odpadów ropopochodnych. Mogą one mieć formę cylindrycznych wsadów bądź tzw. szaf filtracyjnych. Po oczyszczeniu, ścieki mogą już być kierowane do kanalizacji bądź innego zbiornika. Separator musi również  posiadać dodatkowe zabezpieczenia w postaci automatycznego zaworu pływakowego, który zamyka odpływ ścieków w przypadku, gdy zbiornik jest pełen. Chroni to urządzenie przed awarią i niekontrolowanym wyciekiem zanieczyszczeń do kanalizacji. Z separatorów substancji ropopochodnych z powodzeniem mogą korzystać również klienci prywatni, którym idea ekologicznego gospodarstwa domowego również jest bliska.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Multiroom jako rewelacyjne rozwiązanie – kilka telewizorów w domu?

Poprzedni wpis

Rodzaje oczyszczalni ścieków

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *