(Kon)teksty 🪧

Porada prawna – jak szukać specjalistów?

Pierwszym i kluczowym aspektem jest uświadomienie sobie, kogo tak na prawdę w danym momencie potrzebujemy – radcy prawnego czy prawnika. Mimo, iż obecnie różnica między tymi profesjami uległa częściowemu zatarciu, są to nadal odrębne zawody. Zadaniem radcy prawnego jest udzielenie odpowiedniej porady, sporządzanie opinii prawnych oraz przygotowanie projektu akt.

Radca prawny, prawnik kompetencje w sporządzaniu porady

Może on także reprezentować nasze interesy w sądzie, zakres jego obowiązków reguluje ustawa o radcach prawnych z 1986 roku. Podstawowa różnica polega więc na tym, że radcę można zatrudnić na podstawie stosunku pracy. Jeśli więc dojdziemy do wniosku, że w naszej firmie potrzebujemy osoby znającej prawo, przyszłego pracownika będziemy szukać w gronie radców.

Obowiązki prawnika w znacznym stopniu pokrywają się z usługami świadczonymi przez radcę. W czym spoczywa więc różnica? Prawnik może być zatrudniony jedynie w kancelarii prawnej jako pracownik lub właściciel a także tylko on ma uprawnienia do reprezentowania naszych interesów w sprawach karnych oraz skarbowych.

Jak wybrać dobrego specjalistę?

Warto zdać się na opinię innych. W internecie znajdziemy niezliczoną ilość chatów oraz forów internetowych poświęconych prawnikom i kancelariom prawnym. Należy pamiętać jednak, że nie wszystkie z nich są godne zaufania! Nie tylko internet jest w tym przypadku cennym źródłem informacji – możemy osobiście porozmawiać z osobami, korzystającymi wcześniej z usług konkretnego specjalisty. Z radcą prawnym czy też prawnikiem powinniśmy się spotkać, nim zwrócimy się z konkretną sprawą lub problemem.

“Nim podejmiemy decyzję, powinniśmy zwrócić uwagę na doświadczenie” – podkreśla notariusz.

Młodzi zdolni absolwenci kierunków prawniczych niekoniecznie muszą sprostać naszym oczekiwaniom. Kancelaria, która dłużej utrzymała się na rynku, mająca więcej praktyki oraz lepiej znająca środowisko prawnicze, ma również większe szanse na powodzenie.

Porada prawna zapisana i omawiana - wspolnie z radcą prawnym

Porada prawna zapisana i omawiana – wspolnie z radcą prawnym

Dla niektórych klientów ważnym kryterium może być cena. Jak wiemy jakość nie zawsze idzie w parze z zainwestowanymi środkami finansowymi. Obecnie, ze względu na dużą konkurencję na rynku, windowanie cen jest rzadkością. “Absolutnie nie możemy więc brać pod uwagę tego czynnika jako decydującego” – zapewnia notariusz.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze doświadczonego prawnika?

Ostatnim istotnym aspektem, który powinien zwrócić naszą uwagę jest krąg zainteresowań oraz specjalizacja wybranego przez nas prawnika lub radcy prawnego. Ludzie wszechwiedzący nie istnieją i nie należy o tym zapominać. Wybierzmy osobę, która daną gałęzią prawa nie tylko się interesuje, ale ma w niej również konkretne osiągnięcia.

Wybór osoby, która wesprze nas poradą prawdą jest niesamowicie trudny, wiele bowiem od niej zależy. Warto więc zwrócić uwagę na powyższe czynniki oraz dobrze zastanowić się przed podjęciem tak istotnej decyzji.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kancelarię notorialną?

Poprzedni wpis

Multiroom jako rewelacyjne rozwiązanie – kilka telewizorów w domu?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *