Dlaczego warto jeść pora? Przepisy kulinarne na zdrowe dania z porem 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Ciekawostki 🤔Dani i przepisy 🍳Gotowanie i pieczenie 👩‍🍳Zdrowie ⚕️

Dlaczego warto jeść pora? Przepisy kulinarne na zdrowe dania z porem

Większość ludzi chętnie je warzywa. Nieczęsto jednak zastanawiają się oni nad ich licznymi zaletami. Warzywem, którego nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni jest por, a to dlatego, iż posiada on dużą wartość odżywczą pora. Co więcej, ma on również właściwości lecznicze pora, o czym wiele osób nie ma pojęcia. Na przykład jest wsparciem do ludzi mających problem z nerkami czy też po prostu bywa nieoceniony podczas przeziębienia. Warto zatem dowiedzieć się co nieco na temat pora, włączając w to jego pochodzenie pora i charakterystykę.

Por dla wielu osób jest zwykle składnikiem smacznych sałatek porowych, które na przykład przygotowujemy na święta, ale także innych potraw. Wśród nich koniecznie wymienić surówki porowe, które będą świetnym uzupełnieniem obiadu, a także liczne przekąski i przystawki z pora, które również można przygotować z porów. Od czasu do czasu można zaserwować swoje rodzinie zupę z porów. Jej przygotowanie nie będzie trudnym zadaniem, bowiem dostępnych jest mnóstwo przepisów na taką właśnie potrawę. Aby nieco urozmaicić posiłki, można przygotować główne danie obiadowe z porem również z porem, na przykład zapiekankę z porem lub też kotleciki z porem. Takim daniem z pewnością zaskoczymy niejednego gościa.

Z pora można również przygotowywać zimowe przetwory z porów. Jest to jednak zajęcie czasochłonne i nie każdy ma czas, aby przygotowywać na przykład surówki do słoików. Mimo wszystko ich smaku nie można porównywać z tym gotowymi przetworami, które dostępne są w większości supermarketów.

Wiele osób nie jest świadomych jak liczne zalety ma roślina jaką jest por. Ciekawostką jest, że ma on mało kalorii i posiada dużo wartości odżywczych, dlatego też jest sprzymierzeńcem w wcale z nadwagą. Oznacza to, iż por powinien znaleźć się w każdej diecie. Podsumowując – por jest odpowiednim warzywem dla większości osób, nie tylko z powodu jego wyrafinowanego smaku, ale licznych zalet leczniczych.

Charakterystyka i pochodzenie rośliny

Por należy do rodziny warzyw czosnkowatych. Co istotne, jest to roślina dwuletnia, czyli do odbycia pełnego cyklu rozwojowego niezbędne są jej dwa okresy wegetacyjne. W czasie pierwszego z nich pojawiają się części jadalne – cebule i liście. W drugim roku natomiast pojawia się pęd kwiatostanowy. Należy wiedzieć, że po zakwitnięciu i wytworzeniu nasion por zwykle zasycha. Por pochodzi z Azji Mniejszej. Jednakże uprawiano go w starożytnym Egipcie, Grecji, a także Rzymie. W Polsce z kolei roślina ta pojawiła się w czasach średniowiecza.

Dlaczego warto jeść pora? Przepisy kulinarne na zdrowe dania z porem 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Ciekawostką jest to, że początkowo por uważany był za pożywienie dla osób ubogich, jednakże na początku ubiegłego stulecia pojawił się on w menu francuskim, zyskując tym samym wielu zwolenników, jego postrzeganie zatem zdecydowanie się zmieniło. Roślina ta charakteryzuje się przede wszystkim długimi, lancetowatymi i unerwionym liśćmi. Maksymalnie osiąga wysokość ok. 90cm.

Por to warzywo, które wykorzystuje się do przygotowywania różnego rodzaju potraw – dań obiadowych, zup, sałatek, surówek, ale także do celów leczniczych. Jak zatem się okazuje, roślina ta ma szerokie zastosowanie. Dodatkowo cechuje ją duża wartość odżywcza, bowiem por zawiera dużo wapnia, fosforu i witamin. Por występujący w odmianie zimowej można dostać bez trudu przez cały rok. Jest świetnym składnikiem zarówno do sałatek, surówek, jak i zup.

Zanim kupimy por, koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy cebula jest prosta, a także czy nie posiada ewentualnych zgrubień, liście z kolei nie powinny mieć plam – żółtych lub też czarnych. Powinny one być zielone i nie zwiędnięte. Warto jednak pamiętać o tym, że kolor liści tego właśnie warzywa nie ma większego związku z tym, czy jest on świeży czy nie, ale przede wszystkim z jego odmianą.

Przyrządzenie pora nie jest trudne, ale nim zabierzemy się do gotowania, warzywo koniecznie trzeba umyć i obciąć końcówkę oraz wyschnięte liście, pozostać powinna jedynie biała cebula oraz jasnozielona część liści.

Pora na pana pora!

Wartości odżywcze pora

Lekarze i dietetycy wciąż powtarzają, że należy jeść dużo warzyw i owoców, które są bardzo zdrowe i wskazane w każdej diecie. Jemy więc jabłka, gruszki, pomidory czy ogórki zielone. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak dużo wartości odżywczych ma por. Dodatkowo por zawiera mało kalorii, co oznacza, że jest odpowiedni również dla osób walczących ze zbędnymi kilogramami. Jeśli natomiast chodzi o składniki mineralne, to por zawiera żelazo, wapno, a także potas, fosfor, miedź, magnez., mangan. Jednakże nie są to jeszcze wszystkie ważne składniki. W największych jednak ilościach występuje fosfor oraz wapń.

Z kolei witaminy znajdujące się w porach to: witamina C, witamina K, witaminy z grupy B: B1, B6. Por zawiera także kwas foliowy, a także karoten oraz kwas nikotynowy, jednakże w niewielkich ilościach. Wartości odżywcze pora przedstawić można również w następujący sposób: wartość energetyczna w 100g pora – 61 Kcal, białko w 100g pora – 1,50g, węglowodany w 100g pora – 12,35g oraz tłuszcze w 100g pora 0,30g. Węglowodany – 14.15g, węglowodany przyswajalne – 12,35g, błonnik – 1.8g.

Może cię zainteresować także:  Myślisz że wiesz co jesz? Oto 16 ciekawostek na temat jedzenia, o który mogłeś nie wiedzieć

Ciekawostką może być również fakt, że w składzie olejków eterycznych porów znajduje się siarka, śluz, pektyny, a także heterozydy. Warto wiedzieć, że por dobrze wpływa na układ odpornościowy, a co więcej obniża poziom cholesterolu. Oznacza to również, że por ma lecznice właściwości. Warto zatem dodawać go do różnych potraw – dań obiadowych, zup, sałatek, surówek, a także przekąsek i przystawek.

Dlaczego warto jeść pora? Przepisy kulinarne na zdrowe dania z porem 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Por będzie również sojusznikiem dla osób będących na diecie. Dlatego też warto opracować taką dietę, w której warzywo to będzie zajmowało kluczową pozycję. Każda gospodyni powinna mieć w swoim domu świeży por, który jest źródłem witamin, a także zawiera wiele wartości odżywczych. Od czasu do czasu należy przygotowywać posiłki z pora dla swoich bliskich.

Por – właściwości lecznicze

Niewiele osób wie, że por nie tylko jest smacznym składnikiem różnego rodzaju dań, ale również posiada liczne właściwości lecznicze. Już w starożytności panowały przekonania o zdrowotnych działaniach pora. Zawiera on bowiem znaczną ilość soli mineralnych, a szczególnie wapnia oraz fosforu. Inne istotne składniki, które są odnaleźć można w tym właśnie warzywie to witaminy, a także węglowodany oraz niewielkie ilości białka. W związku z tym, zaleca się go w czasie leczenia niestrawności, zaparć, dolegliwości związanych z drogami moczowymi, artretyzmu, reumatyzmu, czyraków, wrzodów, hemoroidów. Ma właściwości moczopędne, co oznacza, że jest niezwykle pomocny osobom mającym problemy zdrowotne związane z nerkami oraz pęcherzem.

Por to również roślina będąca sprzymierzeńcem w walce z otyłością, bowiem 100g pora to zaledwie 25 kalorii. Jeśli chcemy oczyścić swój organizm również należy zrobić to z pomocą pora. Niezastąpiony będzie on w przypadku zatrucia pokarmami, a nawet ołowiem czy też spalinami samochodowymi. Nieliczni również wiedzą i wspomagają się warzywem, jakim jest por podczas przeziębienia, z którego wyleczyć się można już w kilka dni. W tym celu przygotowuje się odpowiedni syrop, który należy pić każdego dnia.

Z kolei liście pora zawierają m.in. takie witaminy jak: witamina A, która ma związek z prawidłowym wzrostem u dzieci, a także stanem naskórka, witamina E natomiast ma za zadanie chronić czerwone krwinki przez zbyt wczesnym rozpadem, wspomaga również leczenie niepłodności u mężczyzn, wskazana jest do zażywania podczas miażdżycy i chorób serca. Por także wspomaga krążenie krwi. Na ciężkie rany lub też trudno gojące się należy stosować okłady z liści pora gotowanych w mleku.

Warto wiedzieć, że pora unikać powinny osoby mające kłopoty z wątrobą, gdyż może powodować on wzdęcia Warzywo jakim jest por ma jeszcze więcej zalet leczniczych, dlatego też warto zaczerpnąć nieco informacji na ten temat, a także na temat charakterystyki i pochodzenia pora.

Przepisy kulinarne na przystawki i przekąski

Por jest warzywem, z którego można zrobić różnorodne dania – surówki porowe, sałatki, główne dnia obiadowe, zupy. Każda pani domu zatem powinna mieć w swojej kuchni por, z którego „wyczaruje” smakowite posiłki, a co ważne, będą one również bardzo zdrowe ze względu na wartości odżywcze pora, a także jego właściwości lecznicze. Z pora można także przyrządzić przystawki i przekąski. Wszystko to oczywiście mało kaloryczne, a więc będzie odpowiednim daniem dla osób na diecie.

Dlaczego warto jeść pora? Przepisy kulinarne na zdrowe dania z porem 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Oto pomysł na przystawkę z pora. Niezbędne składniki to oczywiście por, zielony ogórek, ser feta, pieprz, sól oraz oliwa z oliwek. Ogórka należy obrać i pokroić w kostkę. Por z kolei myjemy i również kroimy. Dodajemy ser feta, odrobinę oliwy z oliwek, sól i pieprz do smaku i wszystko mieszamy. Przystawka jest już gotowa, można ją ozdobić na przykład krążkami pora. Podając tę potrawę gościom, możemy mieć pewność, że zaskoczymy ich nie tylko eleganckim wyglądem, ale przede wszystkim wyrafinowanym smakiem.

Jeśli natomiast chodzi o przekąski z pora, to przygotować można nieco bardziej wykwintne danie, bowiem z porem oraz krewetkami w cieście francuski. Taką potrawą zaskoczyć i zachwycić można niejedną osobę. Należy zaopatrzyć się w ciasto francuskie, krewetki koktajlowe, por, a także oliwę z oliwek oraz cytrynę, sól i pieprz. Ciasto trzeba upiec zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu (w przypadku gdy kupujemy gotowe ciasto, jeśli jednak pokusimy się o samodzielne jego przygotowanie, należy postępować zgodnie z przepisem). Krewetki smażymy na oliwie z oliwek, przyprawiamy solą i pieprzem. Por kroimy według własnego uznania – plasterki bądź też kostkę i podsmażamy. Dodajemy krewetki i całość skrapiamy sokiem z cytryny. Do upieczonego i ostudzonego ciasta francuskiego dodajemy farsz krewetkowo-porowy. Taką przekąskę można podać zaproszonym gościom na przykład na uroczystą kolację. Nie jest ona trudna do przygotowania, a będzie bardzo wykwintna.

Zupa porowa

Jednym z pysznych dań, które można przygotować z pomocą pora są zupy. Oczywiście istnieje wiele przepisów na zupę porową i każda pani domu przygotowuje ją według własnego uznania. Zupa z pora z pewnością będzie świetnym uzupełnieniem głównego dania obiadowego.

Może cię zainteresować także:  Uwolnienie dopaminy neurotransmitera przyjemności, motywacji oraz nagrody

Zupa porowa nie jest trudna do przygotowania, dlatego też warto zaserwować ją od czasu do czasu swojej rodzinie. Do jej przyrządzenia niezbędne są takie składniki jak: cebula, czosnek, por, seler, ziemniaki, masło, wywar, śmietana. Aby nadać zupie aromatu można użyć liści laurowych, tymianku, natki pietruszki. Cebulę, czosnek, por oraz seler należy pokroić na cienkie plasterki, natomiast ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę. Do odpowiednio rozgrzanego garnka dodajemy masło oraz wszystkie warzywa za wyjątkiem ziemniaków i podsmażamy, od czasu do czasu mieszając. Proces ten trwać powinien ok. 10 minut. Następnym krokiem jest dodanie wywaru oraz ziemniaków i zagotowanie wszystkiego. W końcowym etapie dodajemy liście laurowe, tymianek, pietruszkę i przykrywamy. Danie należy dusić ok. 10-15 minut. Po tym czasie można wyjąć z garnka liście laurowe i pozostawić zupę do ostygnięcia, a następnie zmiksować ją. Na koniec dodać sól i pieprz oraz śmietanę. Zupa-krem porowa po uprzednim podgrzaniu jest gotowa do podawania na stół.

Zupę z pora można również przygotować w nieco inny i łatwiejszy sposób. Niezbędny będzie duży por, trzy kostki rosołowe, dwa serki topione oraz koperek, pietruszka, bazylia i tymianek. Wodę wraz z kostkami rosołowymi gotujemy, a następnie wrzucamy pokrojonego pora oraz serki, a także koperek, pietruszkę, bazylię i tymianek. Wszystko gotować należy do momentu, aż zmięknie por. Zupa jest już gotowa. Oczywiście jeśli ktoś chce, danie podajemy ze śmietaną oraz grzankami. Taka zupa może zyskać miano błyskawicznej, gdyż na jej przyrządzenie potrzebujemy zaledwie 20 minut.

Dlaczego warto jeść pora? Przepisy kulinarne na zdrowe dania z porem 5 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Przepisów na zupę z pora dostępnych jest wiele i każdy z nich jest zupełnie inny, ale równie smaczny.

Dania obiadowe z porem

Z czasem dla wielu osób kłopotliwe staje się przygotowywanie obiadu, chodzi nie o jego ugotowanie, ale o pomysł na to, co tym razem upichcić swojej rodzinie, aby obyło się bez narzekania, że po raz kolejny na obiad jest to samo danie. Paniom domu z pewnością również zależy, aby posiłek został dość szybko przygotowany, ponieważ mają również inne obowiązki. Aby zatem urozmaicić swojej rodzinie obiady, można przygotować zapiekankę z pora, który jest nie tylko smaczny, ale także zdrowy.

Do takiej potrawy dodaje się zwykle jaja i bekon lub jeśli ktoś woli – szynkę. Do przygotowania zapiekanki potrzebne są: por, bekon lub szynka, jaja ugotowane na twardo, pietruszka, odrobina masła, ser żółty oraz pieprz i sól. Por myjemy i kroimy. Przez kilka minut gotujemy go w osolonej wodzie. jaja, bekon lub szynkę kroimy w kostkę i układamy w żaroodpornym naczyniu, który uprzednio należy posmarować tłuszczem. Wędliny posypujemy posiekaną pietruszką. Kolejna warstwa to jajka, a następna por. Danie należy posypać startym serem i dodać pieprz. Potrawa jest już przygotowana, zatem należy ją wstawić do nagrzanego już piekarnika i piec przez 15-20 minut.

Propozycją innego dania obiadowego z pora mogą być kotleciki z porem oraz pieczarkami. Aby je przyrządzić należy zgromadzić: mięso mielone, por, pieczarki, jajka, 1 łyżkę kaszy manny, czosnek, bułkę tartą, sól, pieprz i olej. Por myjemy, siekamy i podsmażamy na oleju. Następnie dodajemy do niego drobno pokrojone pieczarki i całość smażymy. Kaszę zalewamy gorącą wodą i dodajemy do mięsa. Należy dodać również pokrojone jajko, por z pieczarkami i czosnek. Wszystko razem mieszamy i przyprawiamy solą i pieprzem. Kolejny etap to uformowanie kotlecików, które następnie trzeba obtoczyć w bułce tartej i usmażyć. Kotlety są już gotowe.

Jak zatem się okazuje, por jest warzywem, z którego można przygotować mnóstwo potraw – surówki, sałatki, zapiekanki, a także zupy z pora. Wszystko to jest smaczne i zdrowe.

Zdrowa surówka z pora

Aby uzupełnić swój zestaw obiadowy, warto przyrządzić surówkę z pora. Jest bowiem ona nie tylko smaczna, ale także i zdrowa. Co więcej, por można zestawić z różnymi warzywami lub owocami. Oto kilka przepisów na przygotowanie surówki z pora. Każdy z nich jest nieco inny, ale równie smaczny.

Do przygotowania surówki z pora niezbędny będzie por, jabłko, majonez, sól i pieprz. Pora należy umyć i drobno posiekać. Przełożyć do miski i dodać starte jabłko, majonez, sól i pieprz. Wszystko oczywiście mieszamy. Surówka jest już gotowa. Zaleca się jednak, aby zjeść ją dopiero po upływie około godziny, aby nabrała ona odpowiedniego smaku.

Kolejny przepis to propozycja surówki z porem oraz z jajkiem. Składniki: por, jajka, kukurydza z puszki, ser żółty, majonez, sól oraz pieprz. jaja gotujemy na twardo, a następnie kroimy w kostkę. Jabłko obieramy i również kroimy w kosteczkę, podobnie jak ser żółty. Pora z kolei kroimy w plasterki. Całość należy wymieszać i dodać kukurydzę. Doprawiamy oczywiście solą i pieprzem i dodajemy majonez. Ilość składników zależy od nas samych.

Może cię zainteresować także:  Żylaki - preparaty i sposoby usuwania żylaków. Jak leczyć i zapobiegać żylakom?

Następna propozycja to surówka wyłącznie z pora. Można ją zrobić w kilkanaście minut. Jest to tak zwana ekspresowa surówka. Niezbędny będzie oczywiście por, a dodatkowo majonez lub jogurt naturalny oraz sól i pieprz. Wykonanie jest bardzo łatwe, wystarczy posiekać pora, dodać majonez lub jogurt naturalny (według własnego uznania) i sól oraz pieprz. Całość mieszamy, a następnie podajemy do stołu.

Przepisów na surówki z pora jest naprawdę dużo. Najwięcej ich znaleźć można w książkach kucharskich, ale także w serwisach internetowych z przepisami kulinarnymi. Każdy znajdzie tam coś odpowiedniego dla siebie. Por jest warzywem, z którego „wyczarować” można smakowite potrawy, nie tylko surówki, ale także inne dania. Warto zatem zapoznać się z przepisami na przekąski z pora. Wszystkie te dania będą także zdrowe, gdyż por posiada wiele wartości odżywczych.

Dlaczego warto jeść pora? Przepisy kulinarne na zdrowe dania z porem 6 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Sałatka świąteczna z pora

Kiedy nadchodzą święta zwykle przygotowujemy odpowiednie potrawy. Dania bożonarodzeniowe są już tradycyjne, mowa głównie o Wigilii, kiedy to zwykło się spożywać dania postne – barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapusta i grzybami czy karp smażony. Jednakże w świąteczne dni serwujemy swoim bliskim również inne smakowite dania, a wśród nich różne sałatki. Może być sałatka z porem, którego smak uważany jest za wyrafinowany.

Jedną z propozycji jest sałatka z porem oraz pieczarkami. Do jej przygotowania niezbędne są składniki: por, pieczarki, kukurydza konserwowa, jaja, ogórki konserwowe, majonez, sól, pieprz. Jajka oczywiście gotujemy na twardo, natomiast pieczarki obieramy i kroimy w kostkę. Następnie podsmażamy je na niewielkiej ilości oleju, pozostawiamy do ostygnięcia. Jajka, ogórki i por również należy pokroić w drobną kostkę. Dodajemy do nich kukurydzę oraz majonez i całość mieszamy. Przyprawiamy solą oraz pieprzem. Sałatka jest już gotowa.

Obecnie na wigilijnych stołach pojawiają się różne potrawy, niekoniecznie te tradycyjne. Część osób bowiem podaje również sałatki, na przykład świąteczną sałatkę z porem. Oczywiście jest kilka przepisów, według których można ją przygotować, a oto jeden z nich: potrzebne do jej przygotowania jest kilka porów, z których niezbędna będzie ich biała część, ziemniaki, jajka, ogórki kiszone, majonez, musztarda, sól i pieprz. Ziemniaki należy umyć i ugotować nie obierając ich uprzednio. Robimy to dopiero po ugotowaniu. Jajka gotujemy na twardo i podobnie jak ogórka kroimy w drobną kostkę. Oczyszczone i posiekane pory mieszamy z pozostałymi składnikami. Do całości dodajemy majonez i odrobinę musztardy oraz doprawiamy solą i pieprzem.

Taką sałatkę z pora podać można nie tylko podczas wigilijnej wieczerzy, ale także w czasie innych świąt. Warto przy tym pamiętać, że por jest warzywem, z którego można przygotowywać nie tylko różnego rodzaju sałatki i surówki, ale także przetwory na zimę.

Por – przetwory na zimę

Obecnie wiele osób odchodzi od robienia przetworów na zimę. Często powodem tego jest brak czasu, a nawet brak chęci do wykonywania takich nieco czasochłonnych zadań. Jednakże są jeszcze panie, które lubią mieć w swojej spiżarni liczne przetwory, które samodzielnie zrobią. Powodem tego, że gospodynie domowe nie robią przetworów jest zapewne również to, że przez cały rok wszystkie niezbędne produkty znajdą na półkach sklepowych. Mimo wszystko produkty takie nie będą smakowały jak te, które przygotuje się samodzielnie. Przetwory domowe również można robić wykorzystując do por.

Każda zaradna pani domu z pewnością chce mieć w swojej spiżarni włoszczyznę, której ważnym elementem jest właśnie por. Zatem zgromadzić należy takie składniki jak: cebula, marchewka, pietruszka, pomidor, seler, kapusta włoska, kalafior, natka pietruszki, koperek i oczywiście por. Przyprawiamy solą. Warzywa myjemy i mielimy za pomocą maszynki do mięsa. Następnie dodajemy tzw. zieleninę i sól. Ostatni etap to włożenie całości do słoików i gotowanie ich przez chwilę. Włoszczyzna na zimę jest już gotowa i można wstawić ją do spiżarni.

Świetnym pomysłem na inny rodzaj przetworu z udziałem pora jest sałatka, na przykład z czerwonej kapusty, jabłek i właśnie pora. Do zalewy natomiast potrzeba będzie woda, cukier, sól, kwasek cytrynowy, goździki. Po zgromadzeniu wszystkich składników i przygotowaniu niezbędnych słoików należy zabrać się do tej przyjemnej dla niektórych gospodyń domowych pracy. Kapustę szatkujemy, por kroimy w plasterki, a jabłko ścieramy na tarle. Wszystko mieszamy. Składniki potrzebne do zalewy gotujemy razem, gdy jest ona jeszcze gorąca, zalewamy nią wypełnione surówką słoiki, które następnie trzeba przez ok. 15 minut gotować w gorącej wodzie.

Por jest warzywem, z którego nie często robi się przetwory, jest on głównie dodatkiem do przetworów z innych warzyw. Jest to jednak roślina zdrowa, dlatego też warto przygotowywać z niej na przykład różnego rodzaju sałatki porowe.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Bateria umywalkowa stojącą jako biżuteria łazienki!

Poprzedni wpis

Przyjęcie dla mężczyzn: kolacja – przyjęcie „słomiany wdowiec”

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *