Słoneczna pogoda sprawia, że na świat patrzymy z większym optymizmem. Nie każdy lubi jednak, gdy słońce świeci prosto w oczy. Większość woli wypić popołudniową herbatę w chłodnym cieniu. Idealny do tego jest taras osłonięty pergolą z płóciennym zadaszeniem.
Rzadko udaje się dopasować wielkość parasola ogrodowego do wielkości tarasu, dlatego często nie wszyscy goście korzystają z ocienionego miejsca. Czasami w upalny weekend, by skutecznie schronić się przed słońcem, pogawędkę przy kawie organizujemy w pokoju przy opuszczonych żaluzjach.
Rozwiązaniem problemu może być wielka, osłaniająca cały taras pergola z wbudowanym zadaszeniem. Składa się ono z trzech słonecznych żagli, z których każdy porusza się po dwóch linkach stalowych, rozpiętych na pergoli. Konstrukcja pergoli składa się z sześciu mocnych słupów o przekroju 10 x 10 cm, sześciu powieszonych między nimi drabinek i dwóch krokwi. Rozwinięte żagle osłonią powierzchnię 2,5 x 5 m, nawet w czasie drobnego deszczu.
Pergola musi być pewnie zakotwiona zarówno w podłożu, jak i w ścianach domu. Słupy mocujemy w betonowych fundamentach za pomocą kotew H. Beton jastrychowy na fundamenty jest łatwy do przygotowania. Nie trzeba go mieszać z wodą w wiadrach. Suchy proszek wsypujemy warstwami grubości 20 cm do wykopów fundamentowych (głębokości co najmniej 60 cm) i zalewamy odpowiednią ilością wody. Tylne słupy przytwierdzamy do muru kotwami ściennymi, dobierając je do rodzaju konstrukcji ściany domu.
Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.