Pierwsza pomoc w przypadku odmrożeń u dzieci - co robić? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Pierwsza pomocPorady 🎯Zdrowie ⚕️

Pierwsza pomoc w przypadku odmrożeń u dzieci – co robić?

Odmrożenia u dzieci

W wyjątkowo srogich zimowych warunkach u małych dzieci dochodzi do odmrożeń, zwłaszcza palców u rąk, u nóg, policzków (zwłaszcza u pyzatych niemowląt), uszu i nosów. Zdarzają się też odmrożenia kostek u nóg, gdy w trakcie zabawy na śniegu nogawki ciepłych spodni lub kombinezonu dziecka przesuną się do góry.

Działanie zimna prowadzi do zatrzymania się przepływu krwi, przy dłuższych odmrożeniach uszkodzeniu ulega też skóra. W takim miejscu powstaje pęcherz, później rana, a jeszcze później blizna. Można temu zapobiec, podejmując szybkie działania.

Odmrożone miejsca zaczynają boleć zwykle podczas „odmrażania”. W przypadku łagodniejszych odmrożeń na eksponowanych miejscach widoczne są czerwone lub niebieskoczerwone przebarwienia, w ciężkich postaciach środek odmrożonego miejsca jest biały, a w dotyku „ciastowaty”. Często powstaje tu później pęcherz.

Jak pomóc dziecku

W przypadku miejscowych odmrożeń obowiązuje reguła – im mniej, tym lepiej. Zdejmij dziecku mokre ubrania i pozwól, aby bolesne miejsca wyschły samodzielnie w temperaturze pokojowej. Pocieranie ich i masowanie może doprowadzić do uszkodzenia skóry. Taki sam skutek przynieść może położenie na odmrożone miejsca ciepłych kompresów, termoforów; zalecana jest też kąpiel w ciepłej wodzie. Nieodpowiednie jest także stosowanie jakichkolwiek maści.

Gdy krew zaczyna ponownie krążyć, dziecko odczuwa często bolesne mrowienie, swędzenie i pulsowanie. Odmrożone miejsce zaczerwienia się i powstaje lekki obrzęk. Jeżeli pojawią się pęcherze, idź z dzieckiem do pediatry, w pozostałych przypadkach odmrożenia goją się samoistnie.

Po odmrożeniu policzków czasem jeszcze po tygodniach na skórze wyczuwa się szorstkie zgrubienia. Przed wyjściem na dwór warto te miejsca smarować grubą warstwą wazeliny.

 

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Urazy tępe u dzieci – jak powinna wyglądać pierwsza pomoc?

Poprzedni wpis

Urazy ortopedyczne u dzieci: przytrzaśnięte palce, skręcenia stopy – pierwsza pomoc

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *