Majster - poradnik majsterkowania
Majster - poradnik majsterkowania
URZĄDZANIE I DEKOROWANIE 📕

Nie tylko do spulchniania, glebogryzarki

Nie tylko do spulchniania, glebogryzarki 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

NARZĘDZIA I AKCESORIA

Autor: Marian Kozłowski | dodano: 2013-06-21
Nie tylko do spulchniania, glebogryzarki

Nie tylko do spulchniania, glebogryzarki 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Fot. Viking

W przydomowym ogrodzie glebogryzarka może być najbardziej uniwersalnym zmechanizowanym narzędziem. Musi być jednak właściwie dobrana do areału i rodzaju upraw oraz możliwości użytkownika.

Robocze wirniki glebogryzarki, z których każdy składa się z kilku stalowych motyk, mogą wykonywać czynności zastępujące orkę, podorywkę lub przekopywanie gleby szpadlem połączone z jej zasilaniem obornikiem, kompostem lub nawozami sztucznymi, obróbkę kultywatorem bądź broną usuwającą nawet głęboko zakorzenione chwasty.

Większa nie zawsze może więcej

Kryteria wyboru konkretnego modelu, a nawet tylko rodzaju glebogryzarki, są bardziej skomplikowane niż w przypadku innego sprzętu ogrodniczego. Nadmiernym uproszczeniem wydają się np. zalecenia niektórych sprzedawców, uzależniające tę kwestię bezpośrednio od wielkości uprawianej powierzchni liczonej w arach lub metrach kwadratowych. Pożytek z nich tylko taki, że informacja określająca górną granicę przydatności urządzenia na 1 ar (100 m2) potwierdza tylko brak jego walorów praktycznych, gdyż mechanizacja prac na takim „areale” nie jest w ogóle uzasadniona, a jakość obróbki realizowanej za pomocą słabiutkiego silniczka znacznie ustępuje efektom osiąganym za pomocą szpadla, motyki i grabi.

Więcej można się dowiedzieć z podstawowych danych technicznych poszczególnych urządzeń tej grupy. Należą do nich moc silnika oraz szerokość i głębokość zasięgu pracy wirników roboczych. Moc powinno się w pierwszym rzędzie dobierać proporcjonalnie do zwięzłości gleby, a dopiero potem ewentualnie do rozmiarów uprawianej powierzchni. W modelach do użytku amatorskiego maksymalna szerokość obróbki wynosi od 30 do 85 cm, a jej głębokość od kilkunastu do ponad 30 cm. Zwykle większa szerokość jest uzyskiwana kosztem głębokości, i odwrotnie. Tylko wśród modeli najmocniejszych (ponad 5 KM) obie występują na maksymalnym poziomie.

W przydomowych ogrodach i na działkach nie ma na ogół wielkich i jednorodnych przestrzeni uprawowych, a jeśli się zdarzają, to zwykle w połączeniu z mniejszymi i ciaśniejszymi. Stąd też zwykle nie są potrzebne urządzenia o szerokości roboczej większej niż 45 cm, którą ewentualnie można okresowo zwiększać, stosując wirniki o szerszych ostrzach. W konkretnych przypadkach nawet 45-centymetrowa glebogryzarka niekiedy może się nie mieścić między drzewami lub klombami. Warto więc przed zakupem dokładnie zaplanować i wymierzyć strefy jej pracy. Potrzebną głębokość obróbki gleby wyznacza grubość warstwy próchniczej i zakres samodzielnie wykonywanych prac agrotechnicznych. Jeśli jest on kompletny, czyli obejmuje wszystkie zabiegi od przedzimowej orki przez wiosenne spulchnianie gleby aż po późniejsze okopywanie lub opielanie równych rzędów roślin, trzeba szukać modelu z takim maksymalnym zagłębianiem wirników, by sięgały one niemal do żwirowego, piaszczystego lub gliniastego podłoża. 

Więcej w miesięczniku „Majster” nr 09/2012 »
Drukuj »

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Mała zmiana, duży efekt – ozdabiamy regały

Poprzedni wpis

Dobrze dobrany, bity i wkręty

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *