URZĄDZANIE I DEKOROWANIE 📕

Meble ze skrytką – meble na wymiar

Meble ze skrytką - meble na wymiar 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

URZĄDZANIE I DEKOROWANIE

Meble ze skrytką - meble na wymiar 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Oczywiście skrytka w banku lub prywatny skarbiec są bezpieczniejsze. Nie będzie ich jednak potrzebował ten, kto skorzysta z pomysłów „Majstra”… Podpowiadamy, jak zbudować schowki, które są nie tylko bezpieczne, lecz także łatwe do wykonania.

Nikt się nie domyśli…

Nikt nie wie, że za lustrem znajduje się półka na wartościowe rzeczy. Na małych zdjęciach widać, jak płaska może to być konstrukcja – ma tylko 4 cm grubości. Przednia rama z lustrem o wymiarach 40 x 50 cm zachodzi na ramę półki na głębokość 1,7 cm. Rama lustra musi się bez przeszkód odchylać, dlatego wysokość ramy półki jest mniejsza o ok. 2 cm. Koszty wykonania tajemnej skrytki: listwy z drewna sosnowego ok. 30 zł, zawias taśmowy ok. 5 zł, wkręty ok. 5 zł, lustro 65 zł plus farba i odrobina masy szpachlowej do zakrycia połączeń elementów drewnianych.

Samodzielnie meble na wymiar można wykonać tyko w ograniczonym zakresie.

Przede wszystkim w większości przypadków nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami, a nie wszystko można zlecić. Najprostsze, choć najbardziej potrzebne meble to szafy z przesuwnymi drzwiami, typu Komandor.
Powstaje pytanie -, czy każdy jest w stanie je wykonać? Jeżeli ma się trochę smykałki do majsterkowania, podstawowe narzędzia (wiertarkę, wkrętarkę, piłę, wkrętaki, poziomnicę, miarę itp. – to tak.Przede wszystkim musimy zdecydować, czy szafa ma sięgać do sufitu czy też ma być niższa. Następnie w zależności od jej długości musimy zaplanować ilość i szerokość drzwi przesuwnych, pamiętając o dodaniu po minimum 5 cm z każdej strony na zakład. Płyty, w różnych deseniach i kolorach bez problemu zakupimy np. w Castoramie łącznie z usługą przycięcia na wymiar. W niektórych świadczą nawet usługę oklejania brzegów płyt, jeśli tak zaprojektujemy nasze meble.

Może cię zainteresować także:  Urządzamy domek ogrodowy cz. 1

Proste meble na wymiar można więc z powodzeniem zrobić samemu.

Ważnym momentem jest wybranie systemu przesuwu drzwi. Generalnie może to być system, gdzie drzwi są podwieszane i suwają się na górnej szynie lub system przesuwu na kółkach mocowanych od wewnątrz na drzwiach. Wtedy górna listwa jest tylko prowadnicą i maskownicą.

Robiąc taką szafę szczególną uwagę trzeba poświęcić dokładnym pomiarom i wypoziomowaniu, inaczej możemy napotkać spore kłopoty przy montażu.

Czy jeszcze inne meble na wymiar możemy wykonać samodzielnie?

Z pewnością, zależy to tylko od naszej inwencji. I wcale nie trzeba dysponować rozbudowanym zapleczem narzędziowym. Większość operacji wymagających specjalistycznego sprzętu możemy zlecić, bardzo często w markecie budowlanym.
A przecież mamy w takim markecie bardzo duży wybór płyt, okuć, uchwytów, zawiasów i innych akcesoriów meblowych. Trochę inwencji, pracy i satysfakcja z własnoręcznie wykonanego mebla gotowa.

Meble na wymiar, tak w skrócie nazywa się meble zamawiane lub wykonywane na zamówienie.
Jest to ciekawa alternatywa, gdy posiadamy nietypowe rozkłady pomieszczeń, zmuszeni jesteśmy do maksymalnego wykorzystania małego metrażu lub po prostu chcemy mieć w swoim mieszkaniu niepowtarzalne i oryginalne sprzęty i urządzenia.

Co prawda najpopularniejszym przykładem mebli na wymiar są kuchnie i szafy przesuwne, tak naprawdę, jeśli chodzi o meble na wymiar, zamówić możemy dosłownie każdy element.
Od wymienionych wcześniej kuchni i szaf przedpokojowych, poprzez meble pokojowe, łazienkowe, aż po pojedyncze egzemplarze fotela czy kanapy.

Czy meble na wymiar mają jakieś plusy ?

Podstawowym plusem, jaki niosą ze sobą meble na wymiar, to możliwość optymalnego wykorzystania każdego, nadającego się do tego miejsca. Pozwala to na zagospodarowanie nieatrakcyjnych z pozoru powierzchni i zarazem ocalenie innych fragmentów mieszkania.

Szczególnie ważne to jest, gdy chodzi o małe metraże, na których musimy wygospodarować i połączyć lub rozdzielić różne strefy mieszkania. Meble na wymiar sprawdzają się zwłaszcza w przypadku tzw nieustawnych pomieszczeń, stworzonych przez skosy sufitowe, nierówne ściany, nieregularne okna, lub niestandardowe wymiary pomieszczeń. Czasami takie meble dają możliwość poprawy atrakcyjności wizualnej pomieszczeń, pozwalają również na wyrażenie swojej osobowości, oraz wzmocnienie poczucia własnego wpływu na nasze otoczenie.

Może cię zainteresować także:  Szlachetne spękania, technika cracle

To też czasem istotne dla niektórych osób.  Nie do pominięcia jest też poczucie wyróżniania się i niepowtarzalności. Często wykorzystanie mebli oferowanych w sprzedaży jest niemożliwe z wymienionych wyżej powodów.
Oczywiście, można próbować przeszukać oferty oferowane w internecie, ale i tak związane to jest z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu, a efekt nie do końca może nas zadowolić.

Dlatego znalezienie kompetentnej i profesjonalnej ekipy czy firmy, która oferuje meble na wymiar, może okazać się ciekawą alternatywą.

Odnośnie cen projektów, uzgodnień umów, terminów, wzorów i katalogów, postępujemy tak jak w innych przypadkach, z ograniczonym zaufaniem i sprawdzamy, czy nadajemy z wykonawcą na tych samych falach, bo tylko takie podejście pozwoli nam pokonać ewentualne różnice zdań. Rozpoczynamy od sporządzenia projektu, uzgadniamy szczegóły, ustalamy wspólne oczekiwania, podpisujemy umowę lub tylko dogadujemy ( co niektórzy odradzają ) i jeśli wszystko gładko pójdzie, będziemy mogli się cieszyć, patrząc na nasze meble .

Tworzenie mebli na wymiar daje nam okazję na zastosowanie rozmaitych rozwiązań technicznych, takich jak wieszaki, podświetlenia, podwieszenia, i inne niestandardowe osprzęty, okucia i wystroje.

Meble na wymiar mają też minusy.

Głównym minusem okaże się z pewnością cena, choć ostatecznie może się ona okazać nie aż tak znacznie wyższa od oferty standardowej.
Dodatkowym minusem może być to, co do tej pory poczytywaliśmy za plus, czyli właśnie to, że „nasze” meble pasują raczej tylko do naszego mieszkania, naszej kuchni, naszej łazienki, naszego biura i nigdzie indziej.
Może to stanowić problem, w przypadku sprzedaży naszej nieruchomości lub konieczności przeprowadzki. Dla jednego nabywcy, dopasowane meble to może być plus, innemu zupełnie nie przypadną do gustu niezależnie czy będzie to tylko pretekst do zbicia ceny.

Poza tym nie każdy chce korzystać z mebli noszących np ślady cudzego użytkowania. Jak jednak widać, meble na wymiar mają więcej plusów niż minusów i tego rozwiązania się trzymajmy.

Może cię zainteresować także:  Mebel-skrytka na ładowarki
Więcej w miesięczniku „Majster” nr 05/2008 »
Drukuj »

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Odmieniony regał

Poprzedni wpis

Miękka obróbka komina

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *