Majsterkowanie 🧰

Łazienka jak nowa

Remont łazienki nie musi wiązać się z brudem, gruzem i tumanami kurzu. Pokazujemy, jak gruntownie ją odnowić bez robienia wielkiego bałaganu. Przekonacie się, jakie to proste! 

Czas odnowić łazienkę? Myśl o placu budowy w który na tygodnie zmieni się mieszkanie, napawa przerażeniem? Tak było kiedyś – teraz solidny remont łazienki można zrobić niewielkim wysiłkiem oraz kosztem, ograniczając kurz i brud w mieszkaniu do minimum. Tajemnica sukcesu polega na tym, że zamiast z trudem skuwać stare płytki, naklejamy na nie nową warstwę glazury lub tylko malujemy je specjalnym lakierem. Wszystko to pokażemy krok po kroku w naszej przykładowej łazience: zaczynając od przygotowania ścian, które mają być pokryte nową warstwą glazury, poprzez technikę przyklejania płytek, aż po rady odnośnie właściwego doboru materiałów.

Remont i wykończenie łazienki jak tego dokonać

Tak było: brązowo-beżowe kafelki, umywalka, dwa staroświeckie kinkiety i dużo sosnowego drewna. Nie ma wątpliwości – ta łazienka aż się prosi o remont i nowoczesny wystrój.

Poza tym z fornirowanej płyty stolarskiej wykonamy nowoczesny panel lustra ze zintegrowanym oświetleniem oraz zamontujemy na nim umywalkę. Chcemy jednak przestrzec przed samodzielnym podłączaniem sprzętów do instalacji wodociągowej. Tę czynność le-piej powierzyć hydraulikowi, ponieważ błędy przy podłączaniu mogą mieć opłakane skutki. Wszystkim innym pracom na pewno podoła przeciętny majsterkowicz.

Łazienka jak nowa – Urządzanie i dekorowanie –  Remont i modernizacja

Fot. Fischer, producenci, Jalag; stylizacja U. Nüttgens; rys. Straszburger

 

Nowe płytki – jak odnowić łazienkę?

Jak przy wszystkich zadaniach realizowanych przez majsterkowiczów samodzielnie, podstawą sukcesu jest dobre przygotowanie. Trzeba zatem zapoznać się z poniższymi radami i dobrze zaplanować kolejne etapy pracy. Nie każdy klej do glazury będzie dla nas odpowiedni! Przy zakupie trzeba sprawdzić, do jakiego rodzaju płytek jest on przeznaczony (informacja jest podana na opakowaniu).

Może cię zainteresować także:  Majsterkowanie od czego zacząć? może od budy dla psa

Ponieważ zdecydowaliśmy się na duże i dość ciężkie płytki, powinniśmy zastosować klej elastyczny o wysokich parametrach (np. Ceresit CM17 SuperFlex firmy Henkel Polska lub Sopro No.

Łazienka jak nowa 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

1). Do wykonywania elastycznych spoin przy umywalce i w narożnikach pomieszczenia (fuga dylatacyjna) polecamy zapobiegający rozwojowi bakterii i pleśni silikon Sopro Sanitar oraz specjalną, odporną na wilgoć i zabrudzenia masę spoinującą Sopro Saphir® 5. Właściwe materiały

1. Na początku pracy trzeba zagruntować stare płytki – nałożyć na nie cieniutką warstwę kleju do płytek.

2. Po wyschnięciu pierwszej warstwy kleju nakładamy kielnią kolejną o grubości od 3 do 6 mm, którą wyrównujemy zębatą krawędzią packi.

3. Dystans od płytek do narożników wewnętrznych łazienki powinien być dobrany tak, by między sąsiadującymi ze sobą krawędziami płytek pozostał odstęp o szerokości 3 mm.

4, 5. W pierwszej kolejności należy położyć górny rząd płytek, przy każdej kolejnej trzeba sprawdzać, czy została precyzyjnie wypoziomowana.

6. Specjalne plastikowe krzyżyki (dostępne w różnych rozmiarach) ułatwiają układanie glazury, ponieważ zapewniają równe szczeliny między płytkami.

7. Ułożenie płytek tuż przy podłodze wymaga przycięcia ich na odpowiedni wymiar. Nieocenioną pomocą będzie piła do glazury – kupiona albo wypożyczona.

8, 9. Otwory, np. na przyłącza wodne, wycina się za pomocą piłki kabłąkowej i specjalnego drutu do cięcia glazury.10. Masę spoinującą nanosimy gumową szpachelką.

11. Gdy masa zaczyna wysychać, jej nadmiar zdejmujemy wilgotną gąbką.

12. Następnie miękką szmatką polerujemy powierzchnię płytek.

13. Szczeliny dylatacyjne między płytkami w narożnikach i na styku z umywalką trzeba uszczelnić silikonem sanitarnym.

Przed zakupem glazury należy dokładnie zmierzyć powierzchnię ścian i dodać do niej około 5% na ścinki. Warto też kupić co najmniej 1 m² płytek więcej, jako rezerwę na późniejsze poprawki. Jeśli płytki mają być układane na ścianach z wieloma załamaniami lub gdy wybrane płytki są bardzo twarde, wskazane będzie kupienie mechanicznej piły do glazury. Przed odłączeniem elastycznych wężyków od zaworów należy zakręcić zawór główny zamykający dopływ wody.

Ciąg dalszy galerii

Odnowienie płytek w łazience – jak tego dokonać?

Stare płytki można łatwo i tanio pomalować. Jeśli renowację przeprowadzi się prawidłowo, będą wyglądać jak nowe. Kto potrafi posługiwać się pędzlem i wałkiem malarskim, poradzi sobie z tym zadaniem bez większego trudu. Także w tym przypadku decydującą rolę odgrywa właściwe przygotowanie. Bardzo ważne jest staranne oczyszczenie płytek przed malowaniem – przede wszystkim tych miejsc, które mogą być zabrudzone mydłem lub szamponem. Płytki trzeba dokładnie wyszorować dostępnymi środkami czyszczącymi, a na koniec usunąć także resztki środków czyszczących i wapienny osad po plamach wody.

Może cię zainteresować także:  Suchy jastrych - zasady wylewki jastrychowej

Gdy mamy to za sobą, demontujemy wyłączniki i gniazdka, odkręcamy osłony maskujące podłączenia armatury, wykręcamy wkręty i haki. Wszelkie rysy i dziury muszą być starannie zaszpachlowane, a po zaschnięciu dokładnie oszlifowane. Elastyczne wypełnienia szczelin należy wyciąć i wyskrobać, a jeśli zastosowano silikon, jego resztki usunąć specjalnym rozpuszczalnikiem do silikonu. Jeśli na płytkach zostaną jakiekolwiek resztki silikonu, farba ich nie pokryje.

TRZECH PRODUCENTÓW trzy sposoby postępowania

Lakier do glazury firmy Glasurit jest syntetycznym lakierem jednoskładnikowym. Wykonuje się nim zarówno gruntowanie, jak i malowanie końcowe. Zaczynamy od nałożenia na płytki cienkiej warstwy lakieru, po wyschnięciu delikatnie szlifujemy go papierem ściernym o granulacji od 280 do 320 i powtórnie malujemy wałkiem. Dostępny w pięciu kolorach, koszt renowacji ok. 30 zł/m2.

Odnawianie i malowanie glazury systemem firmy Flügger odbywa się w kilku etapach. Stare płytki ceramiczne trzeba umyć i odtłuścić środkiem myjącoczyszczącym Flügger 37, spłukać je wodą oraz pomalować zwiększającą przyczepność farbą gruntującą Flügger Alflex.

Zagruntowaną powierzchnię płytek:

Trzeba pomalować dwukrotnie mocną farbą akrylową Deksoplast 5 (matowa) lub Deksoplast 25 (półmatowa) w wybranym kolorze. Koszt renowacji ok. 16 zł/m2.

Nieco prostsze jest malowanie dwuskładnikową farbą Colorama francuskiej firmy Cami. Jest to specjalna farbapolewa ceramiczna, służąca do dekoracji i renowacji glazury, terakoty oraz urządzeń sanitarnych. Przed malowaniem trzeba starannie oczyścić powierzchnię glazury zwykłymi środkami czyszczącymi, a następnie dołączonym do zestawu specjalnym środkiem do czyszczenia powierzchni przed nakładaniem polewy ceramicznej.

Gdy podłoże jest już idealnie czyste i suche, mieszamy oba składniki farby i malujemy przygotowaną powierzchnię. Po wymieszaniu składników mamy na pomalowanie i ewentualne poprawki 20 min. Wyschnięta farba tworzy na powierzchniach ceramicznych twardą powłokę o wysokim połysku. Koszt renowacji ok. 26 zł/m².

Drewniany panel w łazience

o wykonania panelu użyliśmy fornirowanej dębem płyty stolarskiej o grubości 19 mm (można ją kupić w większości marketów budowlanych). Najlepiej na miejscu przyciąć płytę na potrzebny wymiar, np. 1 x 2 m – mniej pracy będziemy mieć w domu.

Może cię zainteresować także:  Drugie życie palet: 15 praktycznych i prostych pomysłów jak wykorzystać je w domu

Potrzebne będą również dwie dwumetrowe listwy o przekroju kwadratu, o boku od 3,5 do 5 cm, bezbarwny lakier do drewna i dwie szklane półki z metalowymi wspornikami. Wykorzystane przez nas lustro ma wymiary 80 x 60 cm oraz wbudowane oświetlenie.

Łazienka jak nowa 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

1. Aby uzyskać efekt panelu  z masywnego drewna, z płyty pod kątem 45o odcinamy pasy (ścianki boczne) szerokości 4 cm (będzie potrzebna piła tarczowa z funkcją skośnego cięcia).
2. Ścianki boczne i płytę frontową sklejamy wodoodpornym klejem (do przytrzymania ścianek wystarczy taśma malarska).
3. Jeśli nie mamy możliwości skośnego przecięcia płyty, przecinamy ją prostopadle, ścianki boczne przykręcamy, a widoczne krawędzie oklejamy taśmą pokrytą od spodu klejem (przyklejamy ją za pomocą gorącego żelazka).
4. W miejscu zawieszenia umywalki wzmacniamy panel, przykręcając od tyłu drewnianą podkładkę.
5. W rogach, przy ściankach bocznych, od tyłu mocujemy kwadratową listwę – wzmocni konstrukcję oraz sprawi, że
panel będzie odsunięty od ściany.
Powstanie szczelina tworząca tzw. fugę cieniową.
6. Piłą otwornicą i wiertłem cylindrycznym wycinamy otwory na przyłącza wodne i elementy montażowe.
7, 8. Panel szlifujemy, a następnie pokrywamy wodoodpornym lakierem. Po wyschnięciu pierwszej warstwy powtarzamy szlifowanie i lakierujemy panel jeszcze raz.
9. Wycinamy otwór na lustro.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Uroda a dieta – cena upiększenia: czy i co stosować z kosmetyków

Poprzedni wpis

Imitacja drewna – gratka dla złotej rączki

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *