Kupujemy projektor multimedialny - jak wybrać projektor do kina domowego? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Historia produktów 📦Kino maniacy 🎥NARZĘDZIA I AKCESORIA 🔨

Kupujemy projektor multimedialny – jak wybrać projektor do kina domowego?

Projektory multimedialne dzielą się ze względu na rodzaj zastosowanej technologii przekazywania obrazu. Wyróżniamy następujące rodzaje: LCD, DLP, LCOS, CRT, Light Valve. Być może na razie nazwy te brzmią nieco egzotycznie, prześledźmy więc różnice i podobieństwa między nimi.

Rodzaje projektorów

LCD należy do popularnych technologii wśród projektorów przenośnych. Obraz generuje matryca, przez którą przechodzi silne światło z lampy. W tańszych sprzętach stosuje się jedną matrycę, co powoduje mniejszą jasność i kontrast, w droższych natomiast trzy matryce polisilikonowe gwarantujące głębię koloru i wyższą jakość obrazu. To najczęściej spotykana technologia w nowoczesnych projektorach. Z kolei technologia DLP jest oparta na procesorach posiadających pamięć RAM i wiele ruchomych luster, poruszających się niezależnie od siebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu zachowany zostaje doskonały kontrast. Wyróżniamy także typ projektora LCOS (Liquid Crystal on Silicon), który stanowi połączenie dwóch pierwszych rodzajów. Cechuje się doskonałą jakością obrazu, widocznym odwzorowaniem szczegółów i bardzo wysoką rozdzielczością. Dzięki temu możemy oglądać płynny obraz, wysoki kontrast oraz głębokie kolory. Zastosowana technologia pozwala niemal zupełnie wyeliminować kwadratowe piksele, które są widoczne w projektorze LCD. Nie zauważymy też efektu tak zwanej tęczy, występującego w typach DLP.
Projektory LCOS użytkowane są w domach lub w celach biznesowych. Niestety, za jakość trzeba płacić i są one stosunkowo dość drogie. W projektorach CRT obraz generują trzy lampy Cathode Ray Tube. Każda lampa wyświetla obraz w jednym z kolorów RGB, co daje obraz o nasyconych barwach i bardzo wysokim kontraście. Z powodu tego, że sprzęt ten jest duży i ciężki, został wycofany z produkcji. Istnieją jeszcze tak zwane projektory z zaworem świetlnym – Light valve. Stanowią połączenie dwóch technologii: LCD i CRT. W efekcie otrzymujemy doskonały obraz, za który niestety słono trzeba zapłacić.
W sprzętach przenośnych stosuje się tylko trzy pierwsze technologie. LCD charakteryzuje się głębią koloru, ale słabym kontrastem. Doskonały kontrast gwarantuje typ DLP, dlatego częściej wykorzystuje się go do kina domowego. Ma jednak jedną wadę – wywołuje efekt tęczy. Najlepszym, jednak zarazem najdroższym rozwiązaniem są projektory LCOS. Łączą w sobie same zalety technologii LCD i DLP, mogą być stosowane zarówno do celów biznesowych, jak i prywatnych.
Kupujemy projektor multimedialny - jak wybrać projektor do kina domowego? 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Mikroprojektory

W mikroprojektorach zamiasta dużej lampy zastosowano diody LED. Są naprawdę malutkie – ich waga waha się w granicach 200-300 gramów i można je przenosić w torebce lub w wewnętrznej kieszeni marynarki. Bateria wytrzymuje około dwóch godzin. Niektóre modele wyposażone są w wejście karty microSD. Pracują w trybie cichym, ponieważ się nie nagrzewają i nie potrzebują wydajnego chłodzenia. Ich największą wadą jest bardzo niska jasność. Dla porównania – projektory z tradycyjną lampą świecą z jasnością 2000-3000 lumenów, a mikroprojektory z jasnością 10-30 lumenów. Raczej nie nadają się do oglądania filmów i prezentacji w jasnych pomieszczeniach.
Możemy jeszcze wyróżnić projektor laserowy Picop marki Microvision. Zamiast lampy lub diod LED źródło światła czerpie z wiązki lasera. Daje dość głębokie kolory i stanowi niedrogą alternatywę dla mikroprojektorów. Niewiele się jednak od nich różnią jasnością, która także pozostawia wiele do życzenia.

Parametry

Jakimi parametrami należy się kierować przy zakupie projektora multimedialnego? Dla użytkownika najważniejsze są: rozdzielczość, jasność, kontrast, maksymalna przekątna wyświetlanego obrazu, format obrazu, poziom hałasu, żywotność lampy, rozmiary oraz waga. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.

Rozdzielczość

Im wyższa rozdzielczość projektora multimedialnego, tym lepsza jakość obrazu. Cały obraz i szczegóły w nim zawarte stają się bardziej wyraźne. W poniższej tabeli zawarte są wartości pikselowe, jakimi cechuje się dany standard rozdzielczości ekranu.
Standard rozdzielczości ekranu Piksele
  • VGA 640 x 480
  • SVGA 800 x 600
  • XGA 1024 x 768
  • SXGA 1280 x 1024
  • UXGA 1600 x 1200
  • WXGA (HD Ready) 1280 x 720
  • HD 1080 (Full HD) 1920 x 1080
  • WUXGA 1920 x 1200
Do kina domowego wystarczy zainwestować w projektor o rozdzielczości SVGA. Niebywałe możliwości mają modele Full HD. Przekątna obrazu przez nie wyświetlanego może wynosić nawet do 500 cali.

Jasność

Jasność w projektorach multimedialnych jest mierzona w lumenach. Im mniejsza jasność, tym gorzej dla niezaciemnionego pomieszczenia – są małe szanse, że obraz się w ogóle wyświetli. Standardowa wartość spotykana w projektorach to 1000-2000 lumenów. Najmocniej świecące projektory mają siłę 12000 lumenów i są wykorzystywane na konferencjach, w salach koncertowych czy kinach.

Kontrast i maksymalna przekątna

Kontrast określa różnicę między najjaśniejszym a najciemniejszym wyświetlanym punktem. Im większy kontrast, tym lepsza jakość obrazu. Mały kontrast daje niewyraźny efekt i zlewanie się kolorów. Dzisiaj standard wynosi 2000:1. Przekątna z kolei wiąże się z rozdzielczością. Projektory o najniższej rozdzielczości rzutują obraz o przekątnej 80-100 cali. Do wykorzystania na kino domowe to jednak zdecydowanie wystarcza. Sprzęt o rozdzielczości Full HD dają obraz o przekątnej do 500 cali (ponad 12 metrów…). Dzięki temu możemy mieć w domu małe kino.
Kupujemy projektor multimedialny - jak wybrać projektor do kina domowego? 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Poziom hałasu

Na ten parametr szczególną uwagę powinny zwracać osoby, które chcą wykorzystywać projektor głównie do oglądania filmów. Z powodu nagrzewania się urządzenia od lampy należy je wydajnie chłodzić, a to niestety sprawia, że sprzęt nagminnie hałasuje. Dźwięk słyszalny z projektora nie może przekraczać 30 decybeli. Na rynku dostępne są takie modele, które emitują hałas poniżej podanej wartości, a przenośnie projektory LEDowe pracują wyłącznie w trybie cichym.

Żywotność lampy

Lampa jest najsłabszym ogniwem większości projektorów. Jej żywotność waha się od 750 do 4000 godzin. W niektórych urządzeniach występuje funkcja eco, wydłużająca czas działania lampy nawet do 3000 godzin. Wymiana lampy to dość duży wydatek. Oryginalne żarówki kosztują minimalnie połowę ceny projektora. Można oczywiście zaopatrzyć się w tańsze nawet o połowę zamienniki. Trzeba też pamiętać, że działając, lampa traci moc i świeci coraz słabiej. 3000 godzin to jednak na tyle dużo, że do oglądania jednego filmu dziennie przez pięć lat powinno wystarczyć. Kinomaniach mogą więc spać spokojnie. Diody LED mają nawet kilkunastokrotnie dłuższą żywotność, ale kosztem słabej jasności.

Dodatkowe elementy

Dodatkowe akcesoria do projektorów multimedialnych mogą zdecydowanie ułatwić życie. Zaliczamy do nich takie elementy, jak: rozwijany ekran, tablica interaktywna, stelaż do montażu przy suficie, stolik, dodatkowa lampa, mysz, wskaźnik teleskopowy czy wskaźnik laserowy. Rozwijany ekran przydaje się, jeśli nie mamy pod ręką białej pustej ściany. W przeciwnym razie ten zakup jest niepotrzebnym wydatkiem. Dzięki tablicy interaktywnej możemy operować prezentacją z poziomu ekranu za pomocą specjalnego pisaka. Można w ten sposób połączyć przygotowaną wcześniej prezentację z bieżącymi zapiskami. Stanowi to doskonałe rozwiązanie w salach wykładowych, na szkoleniach czy konferencjach. Stelaż do montażu przy suficie to świetny dodatek w przypadku, gdy urządzenie może łączyć się z komputerem lub Internetem bezprzewodowo.

Producenci i ceny

Wśród producentów oferujących projektory średniej, wysokiej i najwyższej klasy wyróżniamy takie marki, jak (kolejność alfabetyczna): 3M, Acer, Aptek, Barco, Benq, Canon, Casio, Dell, Eiki, Epson, Geha, Hitachi, InFocus, Kindermann, Leica, Liesegang, LG, NEC, Nobo, Optima, Panasonic, Runco, Samsung, Sanyo, Sharp, Sony, Vidikron oraz Vivitek.
I teraz to, co większość kupujących interesuje najbardziej: ceny. Najtańsze projektory można zakupić w cenie około 1000 złotych, o górnej granicy lepiej nie mówić – praktycznie nie istnieje. Dobry projektor można dostać już za kwotę do 2000 zł. Taki sprzęt może rzucać na ścianę przekątną o długości 2 metrów. Koszty miniprojektora wynoszą od 800 zł do 1500 zł. Płynny obraz z wysokim kontrastem i głębokimi barwami gwarantuje urządzenie za 5-10 tysięcy złotych.
Jak widać, wybór nie jest taki prosty i oczywisty. W przypadku projektorów multimedialnych współczesny rynek także nie zawiódł. Decydując się na taki zakup, musimy przemyśleć wszelkie wady i zalety. Powinniśmy zwrócić uwagę na potrzeby – własne, rodziny czy firmy. No i oczywiście na zasobność portfela… Jeśli projektor ma służyć jako dodatek do kina domowego, wybierzmy model w technologii DLP. A kiedy budżet na to pozwala, warto zaopatrzyć się w projektor LCOS. Życzę owocnych poszukiwań zakupowych.

Jaki blender będzie najlepszy: ręczny czy kielichowy? Porady doboru i polecane modele

Poprzedni wpis

Jak wykonać analizę konkurencji?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *