Chleb Pita, tradycyjne żydowskie i izraelskie jedzenie
Chleb Pita, tradycyjne żydowskie i izraelskie jedzenie

Kuchnia austriacka obfituje w wysokokaloryczne dania mięsne, które najczęściej są ciężkostrawne. Z pewnością, nie odnajdziemy w niej zbyt wielu potraw wegetariańskich. Oczywiście, zauważalne są w niej wpływy kuchni francuskiej, niemieckiej, czeskiej czy węgierskiej.

Warto podkreślić to, że jest ona niejednolita, cechują się bogactwem potraw, co jest skutkiem tego, iż Austria jest krajem wielonarodowościowym. Poza tym, ogromną rolę w kuchni austriackiej odgrywają zupy, które spożywane są podczas głównego posiłku. Jedną z najsłynniejszych jest zupa markknödelsuppe, która przypomina rosół z kluskami, przygotowywany na szpiku. Nie mniej znana jest zupa frittatensuppe, czyli wywar mięsny, serwowany z naleśnikiem oraz zupa czosnkowa knoblauchsuppe, do której dodawana jest bita śmietana i szczypiorek.

Polecane hity i dodatki kuchni austriackiej

Trzeba powiedzieć o tym, iż Austriacy są specjalistami od tworzenia dodatków do pysznych zup. Mowa tu głownie o kluskach, knedelkach i makaronach. Na uwagę zasługują również potrawy mięsne, w szczególności wiener schnitzel, kotlet cielęcy. Poza tym, kuchnia austriacka jest słynna z gulaszu przygotowywanego na bazie mięsa, warzyw z dodatkiem papryki. Poza tym, znanym tradycyjnym smakołykiem jest stelezer, czyli golonka zapiekana lub gotowana, najczęściej podawana z piwem. A, co ciekawe ziemniaki stanowią tylko dodatek do dań, przeważnie serwowane są w formie plastrów.

Ponadto, kuchnia austriacka słynie z sałatki eierschwammerl, która powstaje na postawie jajek na twardo oraz marynowanych kurek. Oprócz tego, warto jeszcze wspomnieć o smacznych deserach i ciastach oraz wyrobach czekoladowych. W pierwszej kolejności należy tu wymienić jest ciasto strudel, najczęściej nadziewane owocami. Trzeba podkreślić to, że jest przygotowywane w oparciu o tradycyjne receptury, które są znane tylko nielicznym. Nie zapominamy także o wybornym serniku wiedeńskim, którym zachwycają się turyści z całego świata.

Może cię zainteresować także:  Dlaczego warto jeść pora? Przepisy kulinarne na zdrowe dania z porem

Nie mniej wspaniały jest tort Sachera. Godne polecenia są również kifti, czyli przekąski przypominajże polskie pączki. Z pewnością, ważne miejsce w kuchni austriackiej zajmuje kawa, która spożywana jest w dużych ilościach, a na uznanie zasługuje zwłaszcza kawa parzona po wiedeńsku (z bitą śmietaną). Austriacy nie mogą się obejść na co dzień bez soku jabłkowego – apfelsaft oraz lemoniady doprawionej imbirem, czyli almududler. Poza tym, nasi sąsiedzi ubóstwiają wina, a także cenieni są na świecie za produkcję wyśmienitego piwa, np. Gosser, Stegl lub Schwechater. Oprócz tego, wiele osób chwali sobie wódkę enzjan, która w smaku przypomina polską żołądkową oraz dumą Austrii jest również rum inlander. Z pewnością, kuchnia austriacka zadowoli każdego smakosza, który jest wielbicielem smacznych, sytych potraw.

Gusta dworskie – Kuchnia austriacka od wieków pozostaje pod wpływem smaków Cesarstwa Austro-Węgierskiego

Przez wieki tradycje kulinarne Austrii kształtowały się pod wpływem gustów dworu cesarskiego Austro-Węgier i lokalnych zwyczajów. Z czasem produkty etniczne zostały włączone do głównego nurtu kultury. Dziś kuchnia austriacka charakteryzuje się silnymi wpływami wiedeńskimi, choć czasy współczesne przyniosły pewne zmiany w jej jadłospisie. Dzięki położeniu geograficznemu i krajom sąsiednim, które same nie są ubogie w ofertę kulinarną, kuchnia austriacka wykazuje wiele podobieństw z innymi krajami Europy Środkowej.

Z czasem produkty te zostały włączone do tradycyjnej kultury. Czasy współczesne przyniosły zmiany w jadłospisie i obecnie kuchnia austriacka, która pozostaje pod silnym wpływem smaków wiedeńskich, choć w ostatnich czasach wprowadzono w niej pewne zmiany, zmieniła się. Kuchnia austriacka wykazuje wiele podobieństw z innymi krajami Europy Środkowej, co wynika z jej położenia geograficznego i krajów sąsiednich, które same nie są ubogie w ofertę kulinarną.

Korzenie kuchni austriackiej sięgają długiej i znakomitej historii wielu różnych kuchni, od austriackiej po wiedeńską, od kuchni cesarskiej po lokalne zwyczaje. Z czasem produkty etniczne zostały włączone do głównego nurtu kultury. Obecnie kuchnia austriacka charakteryzuje się silnymi wpływami wiedeńskimi, choć czasy współczesne przyniosły pewne zmiany w jej menu.

Może cię zainteresować także:  Dieta wegetariańska - dieta jarska, ciekawe potrawy bezmięsne i dania wegetariańskie

Kuchnia austriacka zaczęła się kształtować dwa wieki temu, wraz z kuchnią sąsiednich krajów, ale z wpływami dworu cesarskiego Habsburgów. Obecnie wiele tradycyjnych potraw, w tym sznycel wiedeński i strudel jabłkowy, jest popularnych poza granicami Austrii.

Kuchnia austriacka – bogata ofercie przepisów, które trafiają w każdy gust

Każdy region Austrii ma swoje własne tradycje kulinarne i regionalne potrawy. Typowe składniki typowego austriackiego śniadania to chleb z masłem, wędliny, sery i różne smarowidła.

Śniadanie: Tak zwana kawa wiedeńska – kawiarka ze śmietanką i jajkiem ugotowanym na miękko w różnokolorowych filiżankach. Nazywa się to „Eierspeise”. Do kawy podaje się masło, wędliny, ser, dżem lub miód.

Od bogatych w składniki odżywcze serów po szynkę – jest wiele powodów, dla których warto zjeść tradycyjne austriackie śniadanie z produktami pochodzącymi od regionalnych rolników. To właśnie miejscowi decydują o tym, jak najlepiej zbilansować smak i wartości odżywcze w każdym regionie. Bułki lub chleb nie tylko dadzą Ci coś do jedzenia, ale także pozwolą uniknąć zbyt wielu cukrów, takich jak dżem.

Kluski, pierogi i makaron odgrywają ważną rolę w kuchni austriackiej jako dodatki do zup.

Kluski to ceniony w Austrii produkt z pszenicy. Przez wiele stuleci były one opracowywane i przyrządzane jako popularne danie. Najpopularniejszy rodzaj klusek – knedle, od czasów średniowiecza są chętnie podawane z mięsem i rosołem lub z oliwą i octem.

Tradycje kulinarne w Austrii od dawna są związane z czasem i miejscem. Największą rolę w tym względzie odgrywają kultury regionalne. W tym sensie różne regiony wykorzystują te same potrawy w różny sposób. Smak każdej potrawy przypomina nam o jej mieszkańcach. Na przykład typowe austriackie śniadanie składa się z różnych rodzajów sera, wędlin i masła. Do tego dochodzą bułki lub chleb, masło i dodatki, takie jak dżem lub miód.

Może cię zainteresować także:  5 najważniejszych korzyści prozdrowotnych selera naciowego

Kuchnia austriacka jest bogata i różnorodna.

Połączenie mięsa i ziemniaków, które w Austrii nazywa się „streichkase” (ser z boku), stanowi integralną część codziennej diety. I nic dziwnego, ponieważ główną wartość odżywczą w kuchni austriackiej stanowią oleje i tłuszcze, zarówno roślinne, jak i zwierzęce.

Kuchnia austriacka – smak każdej potrawy przypomina nam o jej mieszkańcach.

 

Na południu gulasz doskonale łączy się z knedlami z serem, natomiast w innych stronach podaje się go z kluskami. Sznycel wiedeński najczęściej przyrządza się z cielęciny, ale jako składnik wykorzystuje się również wieprzowinę. Dodatki do tego klasycznego dania również mogą być różne – dopuszczalne są gotowane ziemniaki i sałata, chipsy ziemniaczane lub ryż. Zgodnie z tradycją sznycel powinien być podawany z sosem żurawinowym, jednak obecnie za bardziej powszechny dodatek uważa się ryż.

Połączenie mięsa i ziemniaków, które w Austrii nazywa się „streichkase” (ser na boku), stanowi integralną część codziennej diety. I nic dziwnego, skoro główną wartość odżywczą w kuchni austriackiej stanowią oleje i tłuszcze, zarówno roślinne, jak i zwierzęce.

Jako że główną cechą kuchni austriackiej jest używanie dużej ilości mąki. I nic dziwnego, skoro najsłynniejszą potrawą w Austrii jest sznycel i wienerschnitzel – chrupiący, smażony kotlet cielęcy.

Kolejnym daniem, na które warto zwrócić uwagę, jest Tafelspitz – gotowana wołowina z ziemniakami i warzywami. Jest to najbardziej popularne danie w Austrii. Oprócz tych dań w Austrii popularne są także inne przysmaki – Wiener Schnitte (kruche ciasto z kremem waniliowym), sernik i Sachertorte (ciasto czekoladowe z polewą czekoladową).

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Kuchnia francuska – lekka, wytworna i smaczna. Charakterystyka kuchni francuskiej

Poprzedni wpis

Kuchnia litewska – najpopularniejsze przepisy kuchni litewskiej

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *