Kuba - powrót do przeszłości 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Turystycznie 🚌

Kuba – powrót do przeszłości

Wielu turystów odwiedzających Kubę wyjeżdżając z wyspy ma poczucie, że świat w tym kraju zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu. Kraj od 1 stycznia 1959 roku rządzony jest – mniej lub bardziej żelazną ręką – przez komunistów, których do władzy poprowadził Fidel Castro.

Wciągu tych ponad pięćdziesięciu lat rządów Kuba przechodziła zarówno wzloty, jak i upadki. Obecnie kraj pozbawiony nowoczesnego przemysłu i najnowszych technologii balansuje na krawędzi, wciąż będąc w zdecydowanej opozycji w stosunku do polityki zagranicznej USA w rejonie Ameryki Łacińskiej.

Pomimo zacofania gospodarczego na stosunkowo wysokim poziomie stoi kubańska medycyna (obecnie Kuba wysyła swoich lekarzy do krajów trzeciego świata, kubańskich medyków łącznie jest więcej niż z wszystkich krajów Organizacji Narodów Zjednoczonych łącznie). Ten fakt próbują wykorzystywać tamtejsze władze, które oferują stałą i darmową pomoc medyczną dla mieszkańców Wenezueli, skąd Kuba importuje ropę naftową. Jedną z szans na rozwój tego malowniczo położonego państwa jest turystyka. Coraz popularniejsze są wycieczki organizowane przez biura podróży na całym świecie.

Kuba to niewątpliwie kraj kontrastu – z jednej strony bajeczny krajobraz, z drugiej to jednak wciąż kraj rozwijający się – ze wszystkimi dobrodziejstwami i przekleństwami z tego wynikającymi. Na pewno turystów przyciąga właśnie ta mieszanka. Rajskie malowniczo usytuowane plaże z idealnie turkusowym oceanem to świetne pole do popisu dla amatorów fotografii krajobrazu.  Stałym punktem zwiedzania stolicy Kuby – Hawany – są fabryki cygar i rumu.

Kuba - powrót do przeszłości 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Odrestaurowane główne szlaki ścisłego hawańskiego centrum robią wrażenie, zwłaszcza w kontekście całej otaczającej turystów rzeczywistości – np. amerykańskich samochodów z lat 40. i 50. XX wieku. Poboczne uliczki zachowały swój niepowtarzalny i nieskazitelny urok – to właśnie tam można dowiedzieć czym tak na serio jest Kuba. Nie da się jednak przelać tej atmosfery na papier – to po prostu trzeba przeżyć.

Może cię zainteresować także:  Kuchnia azjatycka - różne rodzaje azjatyckiego jedzenia: charakterystyka

Prognozy na najbliższe lata nie wskazują by system polityczny mógł radykalnie zmienić się o 180 stopni. Mimo, że władze coraz częściej próbują ożywiać gospodarkę, raz po raz wprowadzając nowe przepisy – np. w ostatnich latach w prywatne ręce trafiło blisko 45 tysięcy działek rolnych należących dotąd do państwa a leżących odłogiem. Jeśli zmiany nie przybiorą radykalnego i szybkiego tempa to specyficzny klimat dla turystów na Kubie utrzyma się jeszcze długo.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Poradnik wolnego wyborcy – Twój głos ma sens

Poprzedni wpis

Wiara czyni cuda – jak duch wpływa na ciało i odwrotnie?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *