Majster - poradnik majsterkowania
Majster - poradnik majsterkowania
URZĄDZANIE I DEKOROWANIE 📕

Konserwacja elektronarzędzi

Konserwacja elektronarzędzi 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

NARZĘDZIA I AKCESORIA

Autor: Jacek Churski | dodano: 2013-07-10
Konserwacja elektronarzędzi

Konserwacja elektronarzędzi 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Fot. Graphite

Żywotność niektórych elektronarzędzi, np. wiertarek lub młotów udarowych, można w bardzo prosty sposób znacząco przedłużyć, nawet jeśli są one intensywnie użytkowane. Podpowiadamy, jak robią to fachowcy.

Prawdziwi fachowcy dobrze o tym wiedzą – elektronarzędzia warto utrzymywać w nienagannym stanie technicznym. Jeśli o nie dbamy, nie przeciążamy ich i używamy zgodnie z przeznaczeniem, odpłacają nam długą i niezawodną pracą. Warto regularnie sprawdzać, czy ruchome elementy narzędzia obracają się w odpowiednim kierunku, nie są zakleszczone, pęknięte albo uszkodzone tak, że ujemnie wpływają na funkcjonowanie urządzenia. Jeśli stwierdzimy, że elektronarzędzie jest uszkodzone, powinniśmy oddać je do naprawy. Najlepiej w autoryzowanym serwisie producenta. Praca uszkodzonym lub prowizorycznie naprawionym narzędziem może być bardzo niebezpieczna. Jeśli narzędzie nie jest uszkodzone, a jedynie intensywnie użytkowane, możemy samodzielnie poddać je prostym zabiegom konserwacyjnym, które poprawią stan techniczny i sprawność urządzenia.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki może wykonać każdy użytkownik, jest czyszczenie elektronarzędzia po zakończeniu pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń pracujących w dużym zapyleniu – szlifierek oscylacyjnych, taśmowych, mimośrodowych albo szlifierek kątowych używanych np. do cięcia ceramicznych materiałów budowlanych. Pracą stanowiącą szczególnie trudne wyzwanie dla elektronarzędzia jest szlifowanie gładzi gipsowych. Pył gipsowy gromadzi się wewnątrz narzędzia, a gdy je wyłączymy i stygnie, zaczyna absorbować wilgoć z otoczenia. Jeśli nie pozbędziemy się tego pyłu, wchodzi on w reakcję z wodą, twardnieje i może nawet utworzyć na nieosłoniętych częściach swego rodzaju „skorupę”. Dlatego po pracy w trudnych warunkach najlepiej natychmiast profilaktycznie „przedmuchać” sprężonym powietrzem wszystkie wloty i wyloty wentylacyjne elektronarzędzia. Zabieg ten na pewno nie zaszkodzi, a często pozwala uniknąć poważnych uszkodzeń, np. silnika.

Więcej w miesięczniku „Majster” nr 04/2010 »

Konserwacja elektronarzędzi 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Pełny artykuł do pobrania w pliku PDF »
Może cię zainteresować także:  Marzenie każdego dziecka, domki na drzewie cz. 1

Drukuj »

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Jak po stole, stacjonarne piły tarczowe

Poprzedni wpis

Przestrzeń dla kreatywnych, dekoracje ścienne

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *