Kolektory płaskie kontra kolektory próżniowe – co wybrać? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Two workers technicians installing heavy solar photo voltaic panels to high steel platform. Exterior solar system installation, alternative renewable green energy generation concept.
Dom 🏠

Kolektory płaskie kontra kolektory próżniowe – co wybrać?

Coraz więcej słyszymy na temat budowy domów energooszczędnych i stosowania odnawialnych źródeł energii – pomp ciepła czy kolektorów słonecznych. Czy naprawdę warto stosować kolektory słoneczne? I jakie urządzenia wybrać?

Argumentów przemawiających za zastosowaniem kolektorów słonecznych w systemie ogrzewania domów jednorodzinnych można wymienić kilka.

Główną korzyścią, wynikającą z zastosowania takich urządzeń są oszczędności pieniędzy

Odpowiednio dobrane kolektory są w stanie pokryć nawet 90% zapotrzebowania za ciepłą wodę użytkową w miesiącach letnich. Inną korzyścią jest to, że przy zastosowaniu kolektorów słonecznych jako elementów uzupełniającego instalację grzewczą, emitujemy mniejsze ilości dwutlenku węgla do otoczenia. Po wykonaniu dokładnych obliczeń dla domu jednorodzinnego o powierzchni ok 90 m2 emisję CO2 można zmniejszyć o ponad 400 kg w skali roku.

Producenci kolektorów dają nam szeroki wachlarz możliwości – zaczynając od materiałów użytych do powlekania absorberów, poprzez odpowiednie powierzchnie kolektorów kończąc na ich rodzajach – płaskich czy próżniowych.

Zatem – jakie wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakie fundusze zamierzamy przeznaczyć na wyposażenie naszego domu w instalację solarną. Większą wydajnością cechują się kolektory próżniowe – absorbują one większą ilość promieni słonecznych, a co za tym idzie wytwarzają większe ilości energii. Jednak są droższe w porównaniu z kolektorami płaskimi, które mają za to mniejszą sprawność.

Przed dokonaniem zakupy warto zainteresować się dofinansowaniami przyznawanymi do zakładanych instalacji solarnych. Może się okazać, że gmina w której mieszkamy pokryje część kosztów instalacyjnych a także zakupu całego sprzętu a co za tym idzie będziemy mogli pozwolić sobie na wybór droższych urządzeń.

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania?

Poprzedni wpis

Przewód pokarmowy lubi spokój – co się dzieje gdy w żołądku zaczyna gnieść

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *