Majster - poradnik majsterkowania
Majster - poradnik majsterkowania
URZĄDZANIE I DEKOROWANIE

Kiedy stopnie skrzypią

Kiedy stopnie skrzypią 1 - Twój Głos 📢 e-TG.pl

REMONT I MODERNIZACJA

dodano: 2013-08-28
Kiedy stopnie skrzypią

Kiedy stopnie skrzypią 2 - Twój Głos 📢 e-TG.pl

Gdy drewniane schody trzeszczą, to znak, że trzeba je wzmocnić. Oto kilka sposobów na usunięcie nieprzyjemnego skrzypienia.

Drewno kurczy się i pęcznieje, a połącze­nia elementów z tego materiału z czasem się luzują. Dlatego drewniane schody zaczynają skrzypieć i trzeszczeć. Nieprzy­jemne odgłosy podczas chodzenia powstają w miejscach, w których poszczególne części minimalnie przesuwają się względem sie­bie. By zapobiec niepożądanym odgłosom, należy wyeliminować te ruchy albo przynaj­mniej ograniczyć kontakt drewna z drewnem, wkładając między drewniane elementy cien­ką warstwę elastycznego materiału. Najle­piej użyć do tego masy akrylowej, bo silikon może z czasem szkodzić drewnu i materia­łom drewnopochodnym. Szczeliny na połą­czeniach drewnianych elementów należy na krótko rozewrzeć, wbijając między nie kliny, a następnie wcisnąć masę uszczelniającą.

Trudniej jest całkowicie unieruchomić elementy schodów. Jest to możliwe wyłącz­nie poprzez połączenie poszczególnych czę­ści wkrętami. Nie nadają się do tego gwoź­dzie, bo podczas wyciągania stawiają zbyt mały opór, a wbijając je, trudno regulować siłę docisku połączeń.

Stopnie z podstopnicami można łą­czyć wkrętami od góry tylko wtedy, jeśli po skręceniu wywiercone otwory dają się zamaskować. Trzeba je bardzo dokładnie zaszpachlować i oszlifować równo z po­wierzchnią stopni, a następnie pokryć la­kierem kryjącym. Lakier bezbarwny nie­stety nie zamaskuje zaszpachlowanych otworów, a raczej je uwydatni. W trakcie przykręcania stopnie trzeba silnie docisnąć do podstopnic.

Więcej w miesięczniku „Majster” nr 01/2007 »
Drukuj »

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Może cię zainteresować także:  Tadelakt – dekoracyjny tynk z tradycją

Ciepło i przytulnie, piece kominkowe

Poprzedni wpis

Szlachetny blask, dekoracyjne szpachlowanie ścian

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *