Jak zrobić swój własny łuk? Odpowiedź na to pytanie powinna poprzedzić krótka informacja o tym, jak się łuków nie robi, a do tego potrzeba świadomości, że:
Łuk NIE jest naciągniętym kijkiem ze sznurkiem i większość z nich powstaje raczej z pnia, zaś jeśli ma to już być gałąź, to odpowiednio gruba i odpowiednio prosta. Po wtóre i wbrew pozorom – łuków NIE robi się z drewna wygiętego, a wręcz przeciwnie – z materiału prostego, zaś krzywizna później osiągana to tak zwane podążanie za cięciwą.
Zanim więc przystąpimy do czegokolwiek, musimy zastanowić się nad materiałem. Mieszkający blisko lasu nie mają problemu, bo wystarczy, że udadzą się do leśniczego i poproszą o wskazanie odpowiedniego pnia, natomiast mieszkańcy okolic niezalesionych muszą się udać do stolarza i nabyć u niego jakąś deskę. Pamiętajmy jednak, że po pierwsze – materiał powinien być nie tylko prosty – jak to już zostało wskazane – ale też bez sęków i o różnych słojach, natomiast po drugie – nie każde drewno nadaje się na łuk, o czym przekonamy się po przeczytaniu Wielkiego Spisu Drzew Łucznych.
Dalej należy usunąć korę i materiał wysuszyć, przy czym suszenie nie jest tożsame z przesuszeniem, ponieważ wówczas drewno będzie kruche i szybko się złamie (warto porównać tradycyjne sezonowanie z szybkim suszeniem).
Kształt łuku osiągamy poprzez znalezienie środka w pniu lub desce i zaznaczeniu go ołówkiem, a następnie poprzez narysowanie kształtu od strony przyszłego grzbietu oraz po bokach, w celu oznaczenia grubości. Potem po prostu wycinamy.
Metoda profilowania
Metoda profilowania sprowadza się do nadania kształtu ramion w maksymalnym naciągnięciu. Aby z niej skorzystać, należy zrobić cięciwę i deskę do profilowania, a następnie założyć cięciwę na łuk i – za pomocą deski do profilowania – naciągnąć cięciwę na wskazaną długość. Jeśli ramiona będą się źle uginać, powtarzamy do momentu, aż ugięcie będzie odpowiednie i aż dojdziemy do 3/4 długości naciągu.
Po tym należy założyć cięciwę, która posłuży nam już do faktycznego strzelania, przy czym – w przeciwieństwie do cięciwy do naciągania, która jest od łuku nieco dłuższa – ta jest od łuku nieco krótsza. Cięciwa do strzelania jest założona poprawnie wtedy, kiedy przy naciąganiu dojdziemy do końca bez zbyt dużej eksplozji i z jednoczesnym prawidłowym profilem.
Na koniec wystarczy tylko zabezpieczyć nasz nowy łuk przed wilgocią, np. lakierem, i gotowe!
Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.