Jak Zbudowana Jest Powieka?
PoradyZdrowie

Jak zbudowana jest powieka?

Jak Zbudowana Jest Powieka?

Powieka to jeden z najważniejszych elementów, które odpowiadają za ochronę oka. To właśnie powieki odpowiadają za to, że mamy mechaniczną barierę, która będzie skutecznie chronić oko przed pojawieniem się ciał obcych.

Będą dodatkowo chronić nasze oko również przed światłem oraz zmianami temperatury. Mruganie powiekami odpowiada również za skuteczne rozprowadzenie filmu łzowego co będzie gwarantować nam dobre, ostre widzenie. Śluzówkowo – skórna osłona składa się z trzech ważnych elementów. Skóra, które jest najcieńsza na całym ciele, brzeg powieki, w tym brzeg przedni, z którego wyrastają rzęsy oraz tylny, dla którego bardzo charakterystyczne jest to, że będzie się łączył z wewnętrzną częścią oka.

Zawiera on mieszki włosowe oraz pewne elementy gruczołowe, również spojówki powiek. Jeśli mówimy o budowie powiek wypada zresztą podkreślić, że duże znaczenie mają tam również gruczoły Meiborna. Są to bardzo liczne gruczoły łojowe, które lokalizowane będą blisko brzegu powiek. Ich zadanie polega na wydzieleniu niewielkiej ilości wydzieliny tłuszczowej. Buduje ona zewnętrzną warstwę wspomnianego filmu łzowego, które będzie zabezpieczać przed odparowaniem ale również przed przelewaniem się łez przez brzegi powiek.

Wydzielina jest przygotowywana przez gruczoły, które gromadzą się na brzegu powieki i uszczelnia to zamkniętą szparę powiekową. Z krawędzi przedniej powieki będą wyrastać rzęsy, a do ich mieszków będą uchodzić gruczoły potowe Molla oraz gruczoły Zeissa. Widać więc wyraźnie, że powieki mają istotną rolę dla naszego oka i dlatego zawsze trzeba dbać o jej stan, by chronić swoje oko.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Może cię zainteresować także:  Jak chronić oko po operacji zaćmy?

Woda na Marsie – Kosmos / Nauka / Odkrycia

Poprzedni wpis

Jak przebiega operacja zaćmy?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *