Do zatruć pokarmowych dochodzi często kiedy spożywamy jedzenie z niesprawdzonego wcześniej źródła. Dlatego ich częstotliwość zwiększa się podczas wakacji i urlopów. Objawy takie jak nudności, ból brzucha, wzdęcia, ból głowy, wymioty i biegunka ujawniają się do 6 godzin po spożyciu posiłku. Co robić w takiej sytuacji?
Oczywiście najlepiej będzie jeżeli skontaktujemy się z lekarzem i posłuchamy jego poleceń. Lecz co, jeżeli w danej sytuacji jest to niemożliwe? Możemy starać się sobie pomóc na własną rękę. Pierwszym co powinniśmy zrobić to spróbować wywołać wymioty, istnieje szansa, że w tej sposób pozbędziemy się z organizmu części trucizny. (Uwaga: jeżeli zatrułeś się substancją żrącą czy łatwo pieniącą się nie należy powodować wymiotów!) W tym celu należy spożyć dużą ilość płynów i podrażnić tylną ściankę gardła. Najlepiej powtórzyć kilkukrotnie.
By usunąć truciznę z jelit należy zaaplikować sobie środek przeczyszczający. Ten sposób również nie jest zalecany w przypadku substancji żrących oraz kiedy przez wymioty lub biegunkę doszło do znacznego odwodnienia organizmu.
Końcowym etapem jest odtruwanie organizmu. Dotyczy to ciężkich przypadków zatruć kwasami, zasadami, rozpuszczalnikami i metalami ciężkimi. Używa się w tym celu:
- węgla leczniczego, w przypadku wielu toksyn, szczególnie grzybów oraz leków
- białka kurzych jaj, przeciwko kwasom i zasadom
- mąki(kartoflana, zbożowa, kukurydziana, ryżowa), dla ochrony błon żołądka przed substancjami żrącymi
- odtłuszczonego mleka, tylko przy substancjach żrących
Przy zatruciu warto też zastosować odpowiednią dietę. Przede wszystkim należy pić dużą ilość wody oraz herbaty, jednak unikać przy tym cukru gdyż powoduje jedynie szybsze odwodnienie organizmu. Posiłki należy przygotowywać lekkostrawne, przykładowo: kaszki i kleiki z ryżu na wodzie.
Pamiętajmy jednak, że w każdym przypadku najlepiej jest skontaktować się z lekarzem. A jeżeli mamy pewność, że za nasze cierpienie odpowiada niechlujna restauracja czy lub inny sprzedawca jedzenia, powinniśmy się starać o odszkodowanie za zatrucie pokarmowe.
Na skróty
Widzisz jednorożca? Być może zatrułeś się kawą.
W życiu większości z nas był taki moment, gdy zaczęliśmy pić kawę. I choć może nie była to miłość od pierwszej filiżanki, pewnie był to początek związku na całe życie. Nie ma w tym nic złego, wszak ten niezwykle aromatyczny, pobudzający napój może mieć bardzo dobry wpływ na nasz organizm. Jednak nie tylko czarne espresso ma ma swoją ciemną stronę. Każdą kawę z kofeiną (a dokładniej właśnie kofeinę) można przedawkować, zaś podczas procesu odtruwania istnieje ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych.
W 2013 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne opracowało dokument, w którym opisano m. in. krótkotrwałe zaburzenia psychiczne wywołane przez kofeinę. Zniecierpliwienie, rumieniec oblewający twarz, nerwowość, niepokój, drżenie mięśni, problemy ze skupieniem uwagi, ekscytacja, arytmia, halucynacje. To tylko niektóre z objawów, jakie mogą towarzyszyć zatruciu kofeiną. Wystarczy zauważyć kilka z nich, by można mówić o przedawkowaniu.
Aby odtruć organizm wystarczy zaprzestać spożywania kawy i innych produktów zawierających kofeinę na kilka dni. Proces jednak nie należy do najprzyjemniejszych. W ciągu odwyku mogą wystąpić stany depresyjne, osłabienie organizmu, zmęczenie, problemy z koncentracją, czy wreszcie zaburzenia psychiczne.
Nie oznacza to, że przed podjęciem kawowego detoksu, musimy ubrać kaftan bezpieczeństwa. Przykre objawy przechodzą same w ciągu kilku dni. Warto jednak zaznaczyć, że objawy mogą dopaść nas nie tylko jeśli zrezygnujemy z kawy, ale również gdy ograniczymy ilość wypijanego przez nas napoju. Jaka zatem rada dla beznadziejnie zakochanego w tym nektarze bogów?
Alternatywą dla zwykłej kawy mogą być kawy zbożowe, żołędziowe, bezkofeinowe (te ostatnie to wg niektórych niemal świętokradztwo). Z kawy nie trzeba zresztą rezygnować całkowicie. Popijana w rozsądnych ilościach może zdziałać dla nas sporo dobrego, a poza tym smakuje tak dobrze…
Poniżej kilka ciekawostek na temat kawy:
- śmiertelna dawka kofeiny to 10 g, czyli około 80 filiżanek kawy;
- picie 3 kaw dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru o 17 %;
- 2-3 filiżanki kawy dziennie zmniejszają o 15% ryzyko chorób wątroby;
- picie 3-4 kaw przez osoby w średnim wieku zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera o 65% w stosunku do tych, którzy w tym samym okresie życia piją 1 filiżankę kawy lub wcale;
- kawa poprawia pamięć krótkotrwałą, zdolności poznawcze;
- kawa zmniejsza ryzyko występowania próchnicy (działa antybakteryjnie na niektóre mikroorganizmy, m. in. streptocoucus mutans, które są jedną z przyczyn próchnicy);
- 7 filiżanek kawy wypitych w ciągu dnia może powodować halucynacje wzrokowe i słuchowe;
- duże spożycie kawy zwiększa ryzyko nietrzymania moczu u pań o 19%.
Zatruta żywność? Zażądaj odszkodowania!
Każdy gdzieś się spieszy, nikt nie ma na nic czasu, nie dziwi zatem, że również posiłki chętnie jadane są w barach szybkiej obsługi, które nie zawsze dbają o higienę w dostatecznym stopniu. Jedzenie serwowane w barach czy restauracjach może być nawet smaczne, ale może również odbić się bardzo niekorzystnie na stanie zdrowia. Każdy, kto miał kiedykolwiek zatrucie pokarmowe, wie o czy m mowa: biegunka i wymioty to typowe objawy, które mogą doprowadzić do silnego odwodnienia organizmu. Na ogół winny jest brak odpowiednich warunków sanitarnych.
Dziś ludzie mają znacznie większą świadomość swoich praw; oznacza to, że coraz więcej osób chce uzyskać odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu. Interesują się również tym, w jaki sposób jedzenie jest przygotowywane, mimo to zatrucia wciąż się zdarzają. Zatruć można się na przykład po zjedzeniu kurczaka kupionego w supermarkecie. W Wielkiej Brytanii najczęściej zdarzają się zatrucia wywołane przez bakterię Campylobacter, która rocznie powoduje rozstroje żołądka u ponad 500 000 ludzi.
Aby uzyskać odszkodowanie, warto zgromadzić dowody, które umożliwią wszczęcie postępowania odszkodowawczego. Najlepiej, jeśli posiadamy opakowanie po skażonej żywności. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też podczas zakupów warto sprawdzać daty przydatności towarów do spożycia oraz sposób, w jaki przechowuje się w nim żywność. Mięso poza lodówką jest niedopuszczalne. Odszkodowanie łatwiej będzie uzyskać jeśli udowodni się sklepowi czy restauracji nieprzestrzeganie zasad higieny. Dowodami ułatwiającymi dochodzenie roszczeń mogą być również rachunki, paragony, wszelkie badania i analizy lekarskie. Nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ zatrucie może w przyszłości odbić się na zdrowiu dość poważnie; takich przypadków wbrew pozorom nie jest wcale mało. Poza tym dokumentacja lekarska to ważny dowód w sprawie o odszkodowanie.
Uzyskanie odszkodowania za zatrucie może być trudne, ale nie niemożliwe, jeśli zadziała się odpowiednio szybko. Można również postarać się o wypowiedzi różnych osób na temat stanu higieny w danym miejscu. Złe opinie mogą pogrążyć restauratora czy sklepikarza, który nie dba o higienę. Odszkodowanie po zatruciu może obejmować między innymi doznany ból i cierpienie, koszty leczenia oraz utracone zarobki. Można z powodzeniem walczyć o nie z pomocą kancelarii odszkodowawczej. Dzięki pomocy kancelarii z pewnością uda się je wywalczyć maksymalnie łatwo i komfortowo.
Wielu ciekawych rzeczy o skażonym jedzeniu można dowiedzieć się z lektury Britain’s Food Standards Agency (FSA), która zajmuje się miedzy innymi kontrolą żywności w brytyjskich sklepach. Jej zadanie to również zachęcanie do spożywania bezpiecznych posiłków.
Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.