Technologia

Jak oszukać portale aukcyjne?

Byłeś zainteresowany świetną ofertę w portalu aukcyjnym? Odliczałeś dni, godziny, minuty do wygrania aukcji? W ostatnich sekundach ktoś podbił Twoją stawkę? Szybko zrobiłeś to samo, a mimo to automatycznie zostałeś “przebity”? Po porażce zachodziłeś w głowie, jak to się stało? Jakim cudem człowiek tak szybko może reagować?

BŁĄD!

Nie człowiek, tylko program napisany przez człowieka. W ostatnich latach pojawiło się co najmniej kilka aplikacji, które są w stanie za nas licytować. Wystarczy wybrać portal (Allegro, eBAY itp.), następnie numer aukcji, a na sam koniec wpisać kwotę pieniężną, jaką jest się w stanie przekazać na zakup danego towaru. Taki program nadzoruje ostatnie sekundy aktywności aukcji i podbija stawki aż do wskazanego limitu.
Proste szybkie i niestety, ale skuteczne… Co robią portale aukcyjne, by bronić sprawiedliwych użytkowników przed delikwentami, korzystającymi z takiego oprogramowania? Może się mylę, ale pewnie nic.

Jak można zablokować tego typu działania?

 

Oto kilka sposobów:
– zablokowanie wchodzenia do aukcji przez kolejnych użytkowników 5 minut przed zakończeniem aukcji (dzięki czemu przez ostatnie 300 sekund walka o aukcję toczyłaby się jedynie między tymi użytkownikami, którzy licytowali wcześniej);
– zablokowanie czasowe użytkownika, który odświeżyłby serwis zbyt często na określony czas (pewność, że licytuje człowiek, a nie program);
– zablokowanie adresów IP serwerów filtrujących portale aukcyjne (wystarczy skorzystać z Google, by znaleźć takie programy, a następnie połączyć je z odpowiednimi adresami IP);
– captcha (przepisanie kodu z obrazka – taką opcję można włączać dopiero 5 minut przed zakończeniem aukcji; programy internetowe coraz lepiej radzą sobie z tym zabezpieczeniem, można w tej kwestii liczyć na kreatywność polskich programistów);
– sprawdzanie raportów (system aukcyjny raportuje całą licytację, jeżeli podbicie stawki miało miejsce z sekundy na sekundę wiadomo, że “maczał w tym palce” program komputerowy).

Może cię zainteresować także:  Plusy i minusy plis okiennych

To zapewne ułamek procenta możliwości, które mogą zabezpieczyć portale aukcyjne przed oszustami. Jak na ironię, w takich serwisach u dołu można znaleźć link pt. “Bezpieczeństwo”

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Pożegnaj zgagę: nadwaga i otyłość nie pomaga – nadkwaśności dotyczy aż 20% populacji

Poprzedni wpis

Korzystaj z inteligencji I zobacz więcej, głębiej… nowocześniej!

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *