Jak kupić odpowiedni okap kuchenny - czym kierować się przy wyborze? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
african man cleaning cooktop cooker hood at home ,Brick wall with a mountain of unwashed dirty dishes near the sink background.
Historia produktów 📦Lifestyle 🔥

Jak kupić odpowiedni okap kuchenny – czym kierować się przy wyborze?

Okapy kuchenne to wyjątkowo potrzebna rzecz który musi znajdować się w każdej kuchni. Jest on wyjątkowo pomocny przy gotowaniu i sprawia że jedzenie smakuje fajniej a kuchnia jest bardziej czysta oraz świeżo pachnie.

Okapy kuchenne największą rolę robią w małych kuchniach. Są one w nich o wiele bardziej niezbędne ze względu na bardzo niewielką powierzchnię. Zamontowanie okapu kuchennego jest w tej sytuacji jedyną możliwością na znośne powietrze w kuchni w czasie gotowania. Kiedyś niewiele osób rozumiało rolę okapów kuchennych. Ale teraz ten fakt jest nie zauważany i okapy kuchenne są umieszczane w każdym mieszkaniu już podczas jego projektowania. Co okazuje się niezbędnym krokiem dla komfortu domu.

Nabywając okap kuchenny musimy patrzeć cenę filtrów do okapu. Jest to tylko jedna nieunikniona do wymiany część którą mają okapy kuchenne od której jest uzależniona jakość jego pracy. Więc warto wiedzieć jak duże będą koszty utrzymania okapu kuchennego w sytuacji wydajnej pracy i co ile trzeba będzie dokupywać albo czyścić filtr do okapu.

Jak kupić odpowiedni okap kuchenny - czym kierować się przy wyborze? 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

W ostatnim czasie dużo się buduje kuchni w połączeniu z salonem. Nie widzę innego rozwiązania niż wybrać najbardziej efektywny oraz sprawiający mało hałasu okap kuchenny. Nie chcemy przecież sobie pozwolić na to żeby nasze ubrania w jakich jesteśmy były o zapachu jedzenia. W moim odczuciu jest to wyjątkowo niemiłe i dość nieeleganckie w stosunku do naszych przyjaciół oraz naszych gości.

Bardzo rzadko spotyka się aby okapy kuchenne jakich używamy były na tyle ciche aby ich działanie nie sprawiało nam problemów przy robieniu jedzenia. Głos okapu kuchennego czasem jest denerwujący, co można dostrzec w szczególności przy działaniu na wysokich obrotach. Kiedy przeglądamy okapy kuchenne zwróćmy uwagę na jego hałas aby nasza kuchnia posiadała klimat do gotowania.

Jak wybrać dobry okap kuchenny

Kiedy już zakupimy i wbudujemy twój okap kuchenny musimy pamiętać by systematycznie czyścić bądź wymienić filtry okapu. Możemy to wykonać przez zdjęcie stalowej obudowy okapu. Wcześniej powinni my przeanalizować instrukcja obsługi twojego okapu. Nie możemy dopuścić przecież żeby nasz okap został zepsuty . Okapy kuchenne nie są jednak za bardzo skomplikowanym sprzętem i nie powinni my mieć większych z tym problemów .

Niezmiennie jaki rodzaj okapu zatwierdzimy zawsze będzie wykonywał wszystkie funkcje . Wybór sposobu zamieszczenia może być tylko kwestia gustu . Zakupując swój niesamowity okap kuchenny musisz jeszcze zapamiętać o tym by okap był zrobiony z solidnego materiału i miał gwarancje zakupu nie mniej niż na parę miesięcy. W dzisiejszych czasach okapy kuchenne można widzieć w prawie każdym kuchni dlatego handel nimi od paru lat stale rośnie .

Może cię zainteresować także:  Kupujemy projektor multimedialny - jak wybrać projektor do kina domowego?

W teraźniejszych czasach nikt nie obejdzie się w kuchni bez okapu kuchennego. Co raz wymyślne projekty , designerskie projekty sprawiają , że okapy kuchenne przestały szpecić tylko wystrajają twoją kuchnie. W segmencie akcesoriów AGD wyróżniamy dwa typy Okapy kuchenne: zwyczajne i w zabudowie a także okapy przyścienne i okapy pod szafkowe.

Jak kupić odpowiedni okap kuchenny - czym kierować się przy wyborze? 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Okapy Kuchenne to nie jedynie zasysający odkurzacz . Okap kuchenny posiada całą masę praktycznych w kuchni funkcji, jedną z nich jest pomocnicza lampka , przesuwak obrotów wirnika spotyka się też radio fm.

w dużej liczbie kuchni musi znajdować się okap kuchenny. taki okap znacząco uładzić gotowanie w kuchni. Robiąc rozmaite przekąski para wodna skraplała się w kuchni robiąc wilgoć. optymalny okap może całkowicie usunąć wilgoć z kuchni .

Rodzaje okapów kuchennych

Z odsieczą w pozbywaniu się wszelkich oparów, wydostających się z garnków, przyjdzie nam jeden z dwóch rodzajów okapów: wyciąg lub pochłaniacz. Choć zdarza nam się je mylić i brać za jedno, różnice są znaczące. Wyciąg wyciąga powietrze z parą i niepożądanymi zapachami i wyrzuca je na zewnątrz niczym komin. Zasada działania pochłaniacza jest nieco bardziej skomplikowana: w przeciwieństwie do działającego w układzie otwartym wyciągu, pochłaniacz pracuje w układzie zamkniętym. Pobrane przez niego powietrze oczyszczane jest z tłuszczy, zapachów i dymu, a następnie z powrotem wydmuchane do kuchni. Jest to mniej wydajne i ekonomiczne rozwiązanie. Wymaga wymiany co jakiś czas filtrów węglowych, kosztujących od ponad 20 zł do prawie 200 zł. Jeśli zaś filtrów nie wymienimy, trafiające do kuchni powietrze trudno nazwać oczyszczonym i świeżym. Można je jednak zastosować nawet w tych mieszkaniach, w których ze względów technicznych nie da się używać wymagającego komina wyciągu.

Wydawać by się mogło, że zakup okapu nie powinien być szczególnie skomplikowany. Do najprostszych jednak nie należy. Jeśli nawet zadecydujemy czy chcemy mieć wyciąg czy też okap z filtrami węglowymi, wybór może nas zaskoczyć. Zacznijmy od najprostszych, klasycznych okapów przyściennych z charakterystycznym kominem podłączonym do otworu wentylacyjnego. Są bardzo wydajne, stosunkowo niedrogie i dlatego też może tak często można je zobaczyć w polskich kuchniach. W mniejszej kuchni sprawdzi się dyskretny okap teleskopowy zamontowany pod szafką i włączany przez rozciągnięcie części roboczej. Jeśli zaś nie gotujemy zbyt intensywnie, być może wystarczy niewielki okap podszafkowy.

Może cię zainteresować także:  Jak kupować jajka? - jak odróżnić najlepsze jajka od producenta?

Jak kupić odpowiedni okap kuchenny - czym kierować się przy wyborze? 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Podobny na pierwszy rzut oka okap szafkowy z mechanizmem przystosowanym do zabudowy meblowej odznacza się z kolei dobrą wydajnością. Do nowoczesnej kuchni pasować będzie model ukośny (pochylny), a wyraźnie futurystyczny i drogi zarazem okaz okapu blatowego ma walory dekoracyjne. Specjalnie z myślą o kuchenkach ustawionych w rogu pomieszczenia, powstał okap narożnikowy. Właściciele dużych kuchni z wyspą również bez problemu dopasują odpowiedni okap wyspowy. Z reguły dość duże odznaczają się też wysoką wydajnością, jak każdy model przeznaczony do dużego pomieszczenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okap

Okapy występują w kilku rozmiarach dostosowanych do wielkości kuchenki. Najbardziej powszechny to 60 cm, ale są i węższe – 50 cm oraz szersze: 70,90, a nawet 120 cm. O skuteczności ich działania decyduje wydajność określana w m3/h. Dobierając urządzenie do konkretnego pomieszczenia skalkulujmy, czy będzie ono w stanie wymienić powietrze w kuchni co najmniej sześciokrotnie w ciągu godziny. Innymi słowy: wydajność powinna wynosić sześciokrotność kubatury kuchni. Wysoka wydajność jest szczególnie istotna w kuchniach otwartych, gdzie zapach zasmażanej kapusty błyskawicznie dominuje aurę w salonie. Niestety, zdarza się, że producenci zawyżają deklarowaną wydajność urządzenia w informacji na opakowaniu. Dlatego warto wybrać model, dla którego producent określa wydajność rzeczywistą obliczaną dla każdego poziomu pracy.

Każdy, kto spędza kilka godzin na przygotowywaniu posiłków wie, jak męczący może być jednostajny donośny dźwięk pracy okapu. Dlatego ważna jest jego głośność. Większość dostępnych na rynku urządzeń oscyluje w okolicach 50 dB, co nieco przekracza unijne normy w tym zakresie. Głośność pracy najcichszych modeli jest o 15 dB mniejsza i wynosi 35dB, co stanowi niebagatelną różnicę.

Jak kupić odpowiedni okap kuchenny - czym kierować się przy wyborze? 5 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Warto też zwrócić uwagę na ilość biegów urządzenia. Te najmniejsze i najprostsze mają dwa biegi, bardziej zaawansowane – cztery, które zmienia się skokowo przez naciskanie kolejnych przycisków. Najwygodniejsze jest sterowanie modelami, w których aktualną wydajność zwiększa się w trybie ciągłym za pomocą pokrętła.

Funkcje mniej i bardziej przydatne

Okapy mogą posiadać wiele funkcji ułatwiających i uprzyjemniających korzystanie z nich:

  • oświetlenie to standard nawet w najstarszych modelach. Dzięki niemu lepiej widać przypalające się kotlety. Znaczenie ma jednak ilość zużywanej energii, dlatego warto wybrać model z żarówkami energooszczędnymi lub jeszcze lepiej LED;
  • wyłącznik czasowy sprawi, że włączony po zakończeniu gotowania okap pozbędzie się nieprzyjemnych zapachów w czasie, gdy my będziemy jeść obiad, a po określonym czasie sam się wyłączy;
  • wbudowany minutnik z sygnałem dźwiękowym przyda się szczególnie przy gotowaniu jajek na miękko i pieczeniu;
  • sensor zapachu wyczuwa w powietrzu opary i sam się włącza. Przydatny dla zapominalskich, którzy o włączeniu okapu przypominają sobie zazwyczaj, gdy widzą parę na oknach. Kiedy powietrze jest już czyste, sensor również to wyczuwa i wyłącza urządzenie;
  • czujnik czyszczenia/ wymiany filtrów informuje o konieczności wyczyszczenia metalowych filtrów w wyciągu lub węglowych w pochłaniaczu;
  • wyświetlacz ciekłokrystaliczny powiązany jest z wieloma zaawansowanymi funkcjami, których status wyświetla.
Może cię zainteresować także:  Jak zmniejszyć spożycie alkoholu podczas samoizolacji?

Niezależnie ,który rodzaj okapu spełni nasze oczekiwania zawsze będzie wykonywał swoją funkcje . Sam sposób zamieszczenia jest tylko kwestia gustu . Decydując twój wymarzony okap kuchenny musisz także pamiętać o tym by był zrobiony z solidnego materiału oraz był wyposażony w gwarancje nie mniej niż na kilkanaście miesięcy. Teraz okapy kuchenne możemy znaleźć w niemalże każdym kuchni w związku z tym handel nimi od paru lat nie maleje .

Kiedy już zakupimy oraz założymy twój okap kuchenny należy zapamiętać by raz na jakiś czas umyć bądź zakupić nowe filtry okapu. Powinni my to wykonać poprzez ściągnięcie dolnej obudowy okapu. Najpierw jednak należy przeczytać instrukcja obsługi twojego okapu. Nie chcemy przecież aby nasz okap został zniszczony .Okapy kuchenne nie mogą być za bardzo skomplikowanym sprzętem i nie sprawi nam to większych z tym trudności .

Okapy Kuchenne to nie jedynie wsysający odkurzacz . Okap kuchenny ma wiele pomagających w kuchni funkcji, na przykład funkcjonalne podświetlenie , przełącznik włączania wirnika bywa także radio fm.

Jak kupić odpowiedni okap kuchenny - czym kierować się przy wyborze? 6 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

w większości kuchni winien znajdować się okap kuchenny. nasz okap znacznie udatni prace w kuchni. Sporządzając cudowne zakąski para wodna nagromadzała się w całej kuchni wytwarzając wilgoć. perfekcyjny okap potrafi w zupełności usunąć wilgoć z kuchni .

Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie kuchni bez okapu kuchennego. Co raz zadziwiające projekty , designerskie projekty pokazują , iż okapy kuchenne skończyły szpecić teraz uatrakcyjniają twoją kuchnie. W segmencie gadżetów AGD wyróżniamy dwa typy Okapy kuchenne: zwykłe oraz do zabudowy a także okapy przyścienne oraz okapy pod szafkowe.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Jaki suchy basen wybrać?

Poprzedni wpis

Biała kapusta 🥬 – ciekawostki i sekretne właściwości oraz przepisy na dania z białej kapusty

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *