Majster - poradnik majsterkowania
Majster - poradnik majsterkowania
URZĄDZANIE I DEKOROWANIE

Idealnie położony, drewniany taras w ogrodzie

Idealnie położony, drewniany taras w ogrodzie 1 - Twój Głos 📢 e-TG.pl

DOM I OTOCZENIE

Autor: Ulrich Wolf | dodano: 2013-06-26
Idealnie położony, drewniany taras w ogrodzie

Idealnie położony, drewniany taras w ogrodzie 2 - Twój Głos 📢 e-TG.pl

Wymiana starych płyt chodnikowych na nowy podest z drewna może wydawać się pracochłonna. Usuwanie starej okładziny nie jest jednak konieczne. Pokazujemy krok po kroku, jak zbudować efektowny drewniany taras na dawnej nawierzchni, nawet jeśli nie jest równa.

Niektóre projekty dla majsterkowiczów charakteryzują się tym, że rozpoczęcie ich realizacji jest trudniejsze niż późniejsze etapy prac – budowa drewnianego podestu za domem z całą pewnością należy do tej kategorii. Powodem tego mogła być np. stara okładzina z efektownych kiedyś płyt z płukanego betonu, które ułożone na podsypce z piasku dosłownie rozsypały się w pył. Z równej nawierzchni nie pozostało nic, a jeśli chcieliśmy ułożyć nową nawierzchnię z desek tarasowych, płyty musiały zniknąć.

Tak w każdym razie było kiedyś. Teraz zamiast usuwania płyt, a przede wszystkim pracochłonnego nasypywania i wyrównywania warstwy piasku, proponujemy dużo prostsze rozwiązanie: woreczki z zaprawą. To zwykłe worki do mrożenia produktów żywnościowych wypełnione świeżym betonem jastrychowym. Układamy je w odstępach co ok. 70 cm pod drewnianymi elementami konstrukcyjnymi, ale na starej okładzinie tarasu. Woreczki formujemy tak długo, aż elementy konstrukcyjne zostaną ułożone idealnie poziomo. Po stwardnieniu jastrychu taras będzie stabilny, nawet na nierównej okładzinie z płyt. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę: ze względu na niewielką powierzchnię styku stwardniałych woreczków i elementów drewnianych można zrezygnować z wykonywania 2-procentowego spadku na podeście.

Więcej w miesięczniku „Majster” nr 04/2012 »
Drukuj »

Wzmacnia i odżywia

Poprzedni wpis

Moje miejsce pod słońcem, domek ogrodowy z tarasem

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *