Majster - poradnik majsterkowania
Majster - poradnik majsterkowania
URZĄDZANIE I DEKOROWANIE

Elastyczne panele z linoleum, poliuretanu i korka

Elastyczne panele z linoleum, poliuretanu i korka 1 - Twój Głos 📢 e-TG.pl

URZĄDZANIE I DEKOROWANIE

dodano: 2013-08-08
Elastyczne panele z linoleum, poliuretanu i korka

Elastyczne panele z linoleum, poliuretanu i korka 2 - Twój Głos 📢 e-TG.pl

Korek, poliuretan lub linoleum to znakomite materiały na posadzkę. Dostępne w postaci paneli łączonych na zatrzaski są łatwe w montażu. Opisujemy właściwości tych materiałów.

Posadzka pokryta wykładziną z korka, linoleum lub tworzywa sztucznego ma niewielką grubość, ale jest miękka, komfortowa dla stóp i zwykle wodoszczelna. Do niedawna wykładziny z linoleum i tworzyw sztucznych były dostępne wyłącznie w rolkach różnej szerokości, a korek i PCW w płytkach 30 x 30 cm, które trzeba przyklejać do zagruntowanego podłoża i starannie wykańczać miejsca połączeń. Dla wielu użytkowników montaż był kłopotliwy, zwłaszcza w przypadku linoleum, którego krawędzie trzeba zgrzewać.

Ten stan rzeczy zmieniło wprowadzenie paneli łączonych na zatrzaski. Kilka lat temu pojawiły się panele z wierzchnią warstwą z korka albo linoleum, które łączy się bez użycia kleju, na zatrzaski, podobnie jak panele laminowane. Warstwa nośna jest wykonana z płyty pilśniowej HDF o wysokiej gęstości, od spodu wzmacnia ją przeciwciąg zapobiegający odkształcaniu się paneli.

Wykładziny z tworzyw sztucznych nadal są dostępne w rolkach, niedawno na rynku pojawiły się także elastyczne panele pokryte warstwą poliuretanu. Materiał ten nie zawiera szkodliwych substancji. Jest odporny na odkształcenia – po kilku dniach niemal całkowicie odzyskuje pierwotną grubość, np. odciski nawet ciężkich mebli znikają w 95%. Panele pokryte poliuretanem są wodoodporne, odporne na ścieranie, a podeszwy butów nie pozostawiają na nich nieestetycznych czarnych smug. Są dostępne w wielu wzorach i kolorach, dzięki temu dobranie ich do wystroju wnętrza nie sprawia problemu.

Więcej w miesięczniku „Majster” nr 08/2007 »

Elastyczne panele z linoleum, poliuretanu i korka 3 - Twój Głos 📢 e-TG.pl
Pełny artykuł do pobrania w pliku PDF »

Drukuj »

Okno Fakro do płaskich dachów

Poprzedni wpis

Z błyskiem, pozłacanie, posrebrzanie, uszlachetnianie

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *