Domowe przetwory do słoików i sałatki warzywne - przetwory warzywne na zimę 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Cheerful Vietnamese family enjoying dishes of traditional Asian cuisine at dinner in restaurant
Dani i przepisy 🍳Gotowanie i pieczenie 👩‍🍳Zdrowie ⚕️

Domowe przetwory do słoików i sałatki warzywne – przetwory warzywne na zimę

Oczywiście wszelkie wykonane w domu produkty z powodzeniem można znaleźć także na sklepowych półkach. Co jednak, gdy zaskoczą nas niespodziewani goście, a półki i lodówka świecą pustkami? W takich sytuacjach uratować mogłyby nas nawet grzybne marynaty, czy proste w wykonaniu korniszony z grzankami. Ponadto zachętą do wypróbowania prostych przepisów na sałatki warzywne niech będą ulotki pierwszego lepszego produktu ze sklepowej półki. Przeciery warzywne, wyśmienite surówki z buraczków, popularne sałatki z białej kapusty – wszystko to można wykonać samemu z tą gwarancją, że przetwór nie zawiera żadnych zbędnych składników oraz konserwantów.

Tym, co ważne w przypadku przygotowywania marynat jest przede wszystkim pasteryzacja, czyli po prostu ogrzewanie ich w szklanym, szczelnie zamkniętym naczyniu. W ten sposób utrwalamy własne przetwory oraz niszczymy niepożądane drobnoustroje powodujące procesy gnilne. Jednym z przetworów wymagającej szczególnej pasteryzacji jest przykładowo konserwowana fasolka szparagowa.

Cała trudność techniki pasteryzowania polega natomiast na tym, że produkty ogrzewamy w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, ale nie większej niż 100. Czas pasteryzacji zależy natomiast od kwasowości przetworu i wielkości naczynia. Warzywa w zalewie niekwaśnej podgrzewa się zazwyczaj dwukrotnie. Słoik 0,5 l wymaga 20-minutowej pasteryzacji, natomiast naczynie o pojemności 1 l pasteryzujemy zazwyczaj ok. 25-40 minut.

Praktyczne sałatki i przetwory

Z pewnością wszyscy z Państwa uwielbiają domowe przetwory i sałatki, doskonałe do obiadu oraz jako przekąski. W niniejszym serwisie przedstawimy wiele przydatnych przepisów i pomysłów na smakowite sałatki jarzynowe i z grzybami.

Bez wątpienia żadne przetwory dostępne dziś w sklepach nie zastąpią domowych, własnoręcznie przygotowanych sałatek i marynowanych w aromatycznych zalewach jarzyn, takich jak patisony czy cukinia. W kolejnych artykułach dowiedzą się więc Państwo jak prawidłowo przygotowywać przetwory i sałatki do słoików, aby można było przechowywać je nawet przez długi czas. Sam proces konserwowania przetworów wymaga bowiem nieco wprawy, dlatego podpowiadamy krok po kroku, jak najlepiej zrobić przetwory do słoików.

Przed przystąpieniem do marynowania warzyw, należy dokładnie wybrać dojrzałe i zdrowe jarzyny, bez przebarwień. Korzystnie jest też wybierać kształtne warzywa o podobnych rozmiarach, szczególnie jeśli w całości umieszczać je będziemy w słoikach. Dzięki temu nasze sałatki nie zepsują się, nawet podczas dłuższego pozostawienia na półkach czy w piwnicy.

Może cię zainteresować także:  Ukąszenia owadów u dzieci - jak powinna wyglądać pierwsza pomoc?

Po wybraniu odpowiednich warzyw należy dokładnie umyć i wyparzyć odpowiedniej wielkości słoiczki i starannie wytrzeć je od środka. Warto pamiętać, aby dość ciasno układ jarzyny, w szczególności fasolkę szparagową lub buraczki w kawałkach. Następnie należy zalać je wcześniej przygotowaną zalewą tak, aby dokładnie zakryła warzywa. Tak przygotowane i zakręcone słoiki należy zalać ciepłą wodą i zagotować, po czym mocno dokręcić pokrywki.

Znając już proces pasteryzacji domowych przetworów, warto również zapoznać się z ciekawymi przepisami na pyszne sałatki i surówki. Ze swojej strony polecamy w szczególności wypróbowanie różnego rodzaju dodatków i aromatycznych przypraw (takich jak choćby kurkuma, doskonała do przetworów z ogórków), nadających jarzynom wspaniałego smaku i aromatu, którego absolutnie nie można porównać ze sklepowymi przetworami.

W kolejnych artykułach przedstawimy Państwu nasze sprawdzone przepisy na wyśmienite sałatki z białej i czerwonej kapusty oraz przetwory z kalafiora, przyrządzanego w sposób łagodny lub pikantny. Doprawione na ostro marynowane jarzyny doskonale pasują do potraw mięsnych, z grilla lub z patelni. Na zimę świetnie nadają się również domowe przetwory z papryką, pomidorami bądź cebulą oraz smaczne sałatki wielowarzywne i grzybowe z pieczarek. Zachęcamy zatem Państwa do lektury i tworzenia własnych, unikalnych przepisów na domowe sałatki w słoikach.

Przepisy na sałaty z ogórków

Bez wątpienia jednymi z częściej przygotowywanych domowych przetworów są w szczególności sałatki z ogórków, doskonałe do obiadu i niemal każdej potrawy.

W niniejszym artykule skupimy się więc na omówieniu ciekawych, łatwych i sprawdzonych przepisów na domowe sałatki ogórkowe, również z aromatycznymi zalewami i przyprawami, a także z odrobiną przecieru pomidorowego oraz innych, pomysłowych dodatków, doskonale podkreślających smak naszych przetworów.

Na początek odpowiedzmy na pytanie, jak najlepiej zrobić lubiane i popularne na naszych stołach, smakowite korniszkonki. Do ich przygotowania będziemy potrzebowali nie tylko niewielkich, kilkucentymetrowych ogórków, ale również specjalnej zalewy na occie, która zakonserwuje warzywa na długi czas i nada im charakterystycznego, nieco kwaskowatego posmaku.

Do przygotowania zalewy do korniszonów użyjmy około litra wody, szklanki octu, 3 łyżek cukru, łyżki soli oraz przypraw, takich jak liść laurowy, gorczyca i ziele angielskie. Wymienione składniki na zalewę zagotujmy na wolnym ogniu, po czym ostrożnie przelejmy do słoików. Przed ułożeniem ogórków w słoiku możemy dodać jeszcze nieco natki pietruszki, kawałek chrzanu, ząbek czosnku oraz gałązkę kopru, które wzmocnią smak ogórków.

Może cię zainteresować także:  Zdrowe oleje w domu - jak wybrać właściwe oleje roślinne?

Amatorom sałatek z ogórków polecamy z kolei przepis na przetwory z przecierem pomidorowym. Do ich wykonania będziemy potrzebowali kilku kilogramów świeżych ogórków, białej cebulki, słoiczka przecieru pomidorowego oraz po szklance octu, oleju i cukru. Pokrojone w plastry ogórki należy osolić i odstawić na około 2,5 godziny w chłodne miejsce. Po tym czasie ogórki należy odcisnąć z nadmiaru wody, dodać posiekaną cebulę i pozostałe składniki. Po nałożeniu do słoików gotować przez 10-15 minut.

Do sałatek ogórkowym z powodzeniem możemy dodać również paprykę. W tym przypadku korzystnie dodać także nieco cebuli i selera, całość zaś doprawić do smaku łyżką soku z cytryny i gorczycą. Zalewę polecamy zrobić z 5 szklanek wody, 3 szklanek cukru i 3 szklanek octu. Warzywa należy poszatkować na plasterki, zasypać łyżką soli, doprawić sokiem z cytryny i zalać wodą, następnie odstawić na 2-3 godziny. Po tym czasie odcisnąć z wody i ułożyć w słoiku. Po dodaniu gorczycy zalać gorącą zalewą i pasteryzować przez kilka minut.

Ciekawą alternatywą dla znanych wszystkim sałatek z ogórków może okazać się dodanie do przetworów odrobiny kurkumy. Zalewę do takiej sałatki polecamy przygotować z kilku szklanek wody, szklanki octu, 2 szklanek cukru, kilku łyżek soli, łyżki gorczycy i 2 łyżeczek kurkumy. Do pokrojonych w talarki ogórków warto dodać kilka ząbków czosnku i posiekaną cebulę, a po ułożeniu w słoiczkach zalać gorącą zalewą. Życzymy smacznego!

Sałatka z kalafiorem na zimę

Smakowite, domowe przetwory z powodzeniem możemy przygotować również z kalafiora, doprawionego w sposób pikantny lub łagodniejszy. Marynowany kalafior doskonale bowiem podkreśla smak pieczonych i grillowanych mięs, dlatego warto serwować takie sałatki do obiadu.

Pierwszym przepisem, który pragniemy Państwu zaproponować będzie wielowarzywna sałatka, której oczywiście głównym składnikiem jest kalafior. Obok niego będziemy potrzebowali do przygotowania surówki także marchewki, cebuli, czerwonej papryki, kilku ogórków i gorczycy. Zalewa do tej sałatki powinna składać się z 5 szklanek wody, szklanki octu i szklanki cukru. Wszystkie warzywa należy na początek oczyścić i pokroić w niewielkie kawałki, kalafiora zaś podzielić na małe różyczki. Powinno się układać je warstwowo w dużym, najlepiej litrowym słoiku, na koniec dodając gorczycę. Zalewę z zagotowanych i posolonych do smaku składników należy przelać do słoików i całość delikatnie wymieszać. Najlepiej pasteryzować przez 10-15 minut na małym ogniu.

Może cię zainteresować także:  Oparzenie słoneczne, porażenie słoneczne, udar cieplny - pierwsza pomoc

Równie wartą uwagi, doskonałą na zimę sałatką ze słoika będzie surówka z kalafiora, fasolki szparagowej, włoskiej kapusty, czerwonej papryki, cebuli i pieczarek. Do smaku warto dodać łyżkę gorczycy, ziele angielskie, liść laurowy oraz nieco ostrej papryki w proszku. Na zalewę będziemy potrzebowali 2 szklanek wody, szklanki cukru i szklanki octu oraz około 2 łyżek soli. Na początek wszystkie warzywa należy umyć i pokroić w niewielkie kawałki, po czym zblanszować na patelni. Wszystkie składniki zalejmy ciepła zalewą, wymieszajmy i podgotujmy. Po nałożeniu do słoików pasteryzujmy przez kilka minut.

Inny przepis na kalafiora ze słoika uwzględnia również dodanie niewielkiej ilości kwasku cytrynowego, dzięki któremu sałatka świetnie pasować będzie do potraw rybnych. Podzielonego na małe różyczki kalafiora należy po umyciu krótko podgotować na wolnym ogniu, po czym przełożyć do dużych słoików. Zalewę przygotowujemy z litra wody, 3 łyżek cukru, łyżeczki soli i pół łyżeczki kwasku cytrynowego. Całość po zagotowaniu ostrożnie przelewamy do słoików z kalafiorem i dwukrotnie pasteryzujemy – najpierw około godziny, zaś po kilkunastu godzinach lub następnego dnia – jeszcze pół godziny, aby kalafior odpowiednio zmiękł i przesiąkł aromatyczną, kwaskowatą zalewą.

Amatorom pikantnych dodatków do obiadu polecamy z kolei przepis na sałatkę z kalafiora z czosnkiem i ostrą papryką, do której wykonania będziemy potrzebowali też czerwonej papryki, kawałka selera, kilku papryczek chilli, cebuli i kopru włoskiego. Zalewę robimy z 3 szklanek octu, 5 ząbków czosnku, 2 łyżeczek soli i łyżeczki posiekanego kopru. Gorącą marynatę przelewamy do słoików, w których uprzednio należy ułożyć oczyszczone i pokrojone w niewielkie kawałki warzywa. Pasteryzujemy zaś przez około 30-45 minut.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Grzyby leśne: potrawy z grzybów, najlepsze grzyby, aktualne występowanie grzybów

Poprzedni wpis

Dlaczego warto jeść buraki?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *