Majster - poradnik majsterkowania
Majster - poradnik majsterkowania
URZĄDZANIE I DEKOROWANIE 📕

Dokładny promień, dalmierze laserowe

Dokładny promień, dalmierze laserowe 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

NARZĘDZIA I AKCESORIA

dodano: 2013-07-04
Dokładny promień, dalmierze laserowe

Dokładny promień, dalmierze laserowe 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Fot. Skil

Kto mierzył długość, wysokość lub powierzchnię pomieszczenia wie, że na długich odcinkach nie warto męczyć się z metrówką lub taśmą mierniczą. Dalmierze laserowe są na dużych dystansach znacznie dokładniejsze i dlatego coraz częściej wykorzystywane. Potrafią też obliczać kubaturę pomieszczeń. To dobry powód, aby przyjrzeć się im dokładniej.

Każdy właściciel dalmierza laserowego staje się użytkownikiem prawdziwej technologii z najwyższej półki i to w formacie kieszonkowym. Są one bowiem wyposażone w niewielki komputer, pozwalający wyliczyć na podstawie pomiarów odległości powierzchnię lub nawet kubaturę. Używają pewnego rodzaju systemu radarowego, który zamiast sygnału radiowego wykorzystuje światło. Nadajnik urządzenia emituje bardzo silną, ale cienką wiązkę światła, rzucającą świetlną plamkę na przeszkodę wyznaczającą koniec mierzonego odcinka. Światło tam odbite wraca do przyrządu jako rozproszone. Zarówno wiązka, jak i plamka pulsują z określoną długością impulsów i częstotliwością powtórzeń, co rejestrują optyczne odbiorniki dalmierzy laserowych. Wbudowane w nie procesory porównują czas nadania i odbioru świetlnego kodu i mnożąc różnicę przez połowę stałej prędkości światła, uzyskują mierzoną odległość przeliczoną na odpowiednie jednostki.

Za pomocą dalmierzy laserowych można łatwo, z milimetrową dokładnością mierzyć bardzo długie odcinki. Niestety, im jaśniejsze otoczenie, w którym prowadzimy pomiary, lub im dalej znajduje się obiekt, od którego mierzona jest odległość, tym trudniej dostrzec plamkę lasera. Pomagają wówczas czerwone okulary, które sprawiają, że punkt jest jaśniejszy. Gdy dalmierza laserowego często używamy na dużych odległościach, warto sięgnąć głębiej do kieszeni i kupić profesjonalne urządzenie, które ma pożyteczne funkcje, ułatwiające dalekie pomiary. Na przykład dalmierz Disto D5 firmy Leica ma wbudowany cyfrowy celownik punktowy z czterokrotnym zoomem i kolorowym wyświetlaczem o przekątnej 2,4″, ułatwiający odszukanie odległego celu. Wysoka rozdzielczość wyświetlacza zapewnia ostry, krystalicznie czysty obraz, co pozwala na wykonanie pomiaru nawet w bardzo słoneczne dni.

Może cię zainteresować także:  Meble z rurek

Do użytku domowego wystarczają jednak zwykle znacznie tańsze urządzenia. Najczęściej pomiary wykonuje się w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie prawie zawsze panują na tyle dobre warunki świetlne, że plamka lasera jest widoczna gołym okiem. Nawet proste urządzenia, oprócz pomiaru dystansu, oferują możliwość dodawania i odejmowania, dokonania obliczeń powierzchni, kubatury i przekątnych. Inne funkcje rzadko przydają się w codziennej pracy majsterkowicza. 

Więcej w miesięczniku „Majster” nr 07/2010 »
Drukuj »

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Śniadanie do łóżka, praktyczny stolik

Poprzedni wpis

Z rolką na brud

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *