Dlaczego bielizna termoaktywna? Bielizna jest najważniejsza 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Lifestyle

Dlaczego bielizna termoaktywna? Bielizna jest najważniejsza

Najbardziej zaniedbywaną częścią nowoczesnego termoaktywnego ubioru jest bielizna. Kupowanie Gore-Tex’u czy polaru nie ma większego sensu, jeżeli nie posiadasz specjalnej bielizny. Odprowadza ona pot od powierzchni skóry (w przeciwieństwie do bawełny), “grzeje” mimo tego, że jest wilgotna.

Dlaczego warto zainwestować w dobrą bieliznę termoaktywną?

Od wielu lat używamy bielizny termoaktywnej w różnych warunkach. Testujemy i porównujemy bieliznę wykonaną z różnych materiałów podczas jazdy na nartach (nawet przy -25° C), na rowerze górskim (ostre jazdy, także zimą przy -15° C), na kajakach górskich i nizinnych (oczywiście także zimą, np. przy -10° C) oraz podczas licznych wypadów w góry. W warunkach terenowych mieliśmy okazję przetestować około 15 rodzajów bielizny, także dwuwarstwowej. Dawno temu jako jedni z pierwszych przybliżaliśmy jej zalety w czasopismach górsko – podróżniczych i na szkoleniach dla sprzedawców sklepów. W obu przypadkach płacono nam za to i to całkiem sporo 🙂 Przy obecnym doświadczeniu jesteśmy w stanie ocenić wstępnie bieliznę już w ciągu 10 minutowych testów “laboratoryjnych

WAŻNE UWAGI O BIELIŹNIE

  1. Aby twoja bielizna “działała` pamiętaj, że należy prać ją w zwykłych proszkach bez zmiękczaczy. Jeśli chcesz sprawdzić, czy proszek jest dobry należy opuścić kropelkę wody na materiał z bliska. Jeśli materiał zacznie od razu wchłaniać wodę to wszystko jest w porządku z proszkiem.
  2. Kupowana bielizna powinna lekko przylegać do ciała.
  3. Bielizna po każdym wysiłku powinna być prana, płukana. Dzięki temu przy następnym użyciu będzie równie dobrze działać. W przeciwnym razie będzie gorzej wchłaniać pot.
  4. Jeżeli firma X produkuje bieliznę z materiału A i firma Y produkuje z materiału A to nie oznacza do końca, że to jest tak samo dobry materiał. Producent materiału A może na życzenie firmy X uszlachetnić go w różny sposób. I pomimo używania tej samej nazwy wspomniany materiał może się różnić jakościowo.
Może cię zainteresować także:  Siwe włosy - kilka słów o siwieniu

Podział bielizny ze względu na przeznaczenie

Odzież termiczna do biegania

Odzież termiczna do biegania

BIELIZNA DO ŚREDNIEJ AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Rekreacyjna jazda na nartach, rowerze, spokojna turystyka górska… Jeżeli raczej unikasz poważniejszej aktywności i lubujesz się w delektowaniu otaczającej przyrody przy w miarę normalnym tętnie to polecam bieliznę Fjord Nansen, Himal Sport (Body Dry) i różnych firm z Rhovylu. Koszulki Fjord Nansen są lepiej wykończone od strony wewnętrznej (materiał jest lekko drapany). To powoduje, że jest bardziej puszysty i nieco cieplejszy. Nie każda bielizna, którą producenci nazywają termoaktywną spełnia wymagania tej kategorii.

BIELIZNA DO INTENSYWNEJ AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Ostra jazda na nartach, rowerze… Dla takich fascynatów z naszej kolekcji polecamy bieliznę Jack Wolfskin – “Najwyższa światowa półka” w bieliźnie tak zwanej cienkiej. Od bielizny z grupy I różni się lepszym wchłanianiem potu i szybszym jego oddawaniem do kolejnych warstw ubioru. Na podstawie naszych testów porównawczych jest ona o około 40 % bardziej `sprawna` od bielizny z poprzedniej grupy. Jeżeli jesteś osobą, która z założenia bardziej się poci, to powinieneś wybrać tą bieliznę nawet do uprawiania spokojnej aktywności. Nie spotkaliśmy się z lepszą bielizną z tej kategorii w Europie. Używamy z powodzeniem od kilku lat. Polecamy.

Uwaga ! Wysoka cena produktu nie świadczy o jego przynależności do tej grupy. Pamiętaj ! Bielizna z tej grupy jest najbardziej uniwersalna. Kupując do niej lekki “polar 100” typu model Gecko Jack Wolfskin (II warstwa termiczna) otrzymasz zestaw tak samo ciepły jak Power Stretch z grupy najwyższej, a bardziej praktyczny. Polecamy lekkie bluzy wykonane z polaru grubości 100. Stają się one w krótkim czasie najczęściej używanym polarem.

DO BARDZO INTENSYWNEJ AKTYWNOŚCI JESIENNO-ZIMOWEJ
(lub pływania po górskich rzekach latem)
POLECAMY BIELIZNĘ Z POWER STRETCH (BIELIZNA GRUBA).

W stosunku do bielizny z grupy II odprowadza ona pot dalej od powierzchni skóry, może wchłonąć go dwukrotnie więcej i jest dwukrotnie cieplejsza i bardziej elastyczna. Jest to bardzo istotne przy w skitouringu, kajakach górskich, intensywnych długich podejściach… Czas wchłaniania potu jest identyczny jak w bieliźnie z grupy II. Używamy od 8 lat głównie zimą oraz wiosną i jesienią na kajakach górskich. Wg nas do ekstremalnych zimowych zabaw na 100% nie znajdziesz nic lepszego! A jeżeli kiedykolwiek takie coś się pojawi – to będziemy to mieć ! Minusy tej bielizny:

  • cena
  • jest mniej uniwersalna (ja używam dopiero w temp. poniżej 10° C),
  • ponieważ jest mocno przylegająca wygląda się w niej troszkę “dziwnie” 😉
Może cię zainteresować także:  50 prawd o alkoholu: NIE PIŁEŚ - PRZECZYTAJ. PRZECZYTAŁEŚ - WYPIJ

Nie eksperymentuj. Rzadko, który dobry sprzedawca jest w stanie obiektywnie ocenić jakość bielizny bez patrzenia przez pryzmat marki.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Suplementacja: historia białka serwatkowego i kreatyny w Polsce

Poprzedni wpis

Kuchnia turysty – kubki termiczne nieocenione na outdoor zimą

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *