Dieta wegetariańska - dieta jarska, ciekawe potrawy bezmięsne i dania wegetariańskie 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Dani i przepisy 🍳Historia produktów 📦Lifestyle 🔥Zdrowie ⚕️

Dieta wegetariańska – dieta jarska, ciekawe potrawy bezmięsne i dania wegetariańskie

Przepisy na potrawy bezmięsne – 10 zdrowych przepisów na najlepsze sałatki wegetariańskie

Obecnie coraz więcej ludzi deklaruje swój wegetarianizm. Unikanie potraw mięsnych jest dla nich sposobem na zdrowe i przede wszystkim zgodne z ich przekonaniami odżywanie się. Z powodu rosnącej popularności wegetarianizmu dostępnych jest coraz więcej przepisów na wyszukane potrawy bezmięsne. Większość z ich jest smaczna i zarazem zdrowa.

W niepamięć odchodzą czasy, kiedy to wegetarianizm postrzegany był jako nieco ekscentryczny sposób na życie. Obecnie wegetarianie bez trudu mogą przygotować pożywne i zdrowe posiłki, które zawierają wszelkie witaminy i składniki mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Do woli można przebierać w przepisach na główne dania bezmięsne, a także smaczne wegetariańskie przystawki. Ponadto różnorodność przepisów pozwala na przygotowanie zup wegańskich. Z powodzeniem szukać można również przepisów na wegetariańskie dania grillowane.

Wegetarianie mogą również smakować w innych potrawach. Mowa tutaj o bezmięsnych zapiekankach, a także daniach z makaronem. Wszystko oczywiście wymaga wykorzystania odpowiednich składników. Swoje potrawy osoby będące wegetarianami urozmaicić mogą o różnego rodzaju sałatki i surówki. Ciekawych przepisów warto oczywiście szukać w wegetariańskich książkach kucharskich, których z roku na roku jest dostępnych w księgarniach coraz więcej.

Inne smaczne jarskie dania to naleśniki, pierogi oraz krokiety. Są to potrawy, które z pewnością znajdą uznanie nie tylko o osób, które wykluczyły ze swojej diety mięso. Świetnym deserem po wegetariańskim obiedzie mogą być oczywiście najróżniejsze ciasta i ciasteczka. Ze znalezieniem przepisu na te najsmaczniejsze z pewnością nie będzie większych trudności.

Choć wiele osób sceptycznie podchodzi do wegetarianizmu, to wciąż zyskuje on wielu swoich zwolenników. Co więcej, ten rodzaj diety nie jest aż tak restrykcyjny jak styl życia, którym jest weganizm. Przejście na wegetarianizm wniesie nie tylko zmianę w diecie, ale także może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie, samopoczucie i nie tylko. Kluczem do sukcesu jest jednak właściwe przygotowywanie posiłków, czyli tak, aby zawierały one wszystkie niezbędne składniki.

Dieta wegetariańska - dieta jarska, ciekawe potrawy bezmięsne i dania wegetariańskie 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Wegetarianizm a zdrowie

Wegetarianizm, to rodzaj diety. Wegetarianizm, także wiąże się przekonaniami moralnymi. Wegetarianie protestują przeciw brutalnemu zabijaniu zwierząt na farmach i nadmiernej produkcji mięsa. Wegetarianie wierzą, że nie powinni spożywać mięsa dla dobra wszystkich żywych stworzeń. Dlatego wegetarianie, wyłączają ze swoich posiłków produkty pochodzenia mięsnego. Często także poza mięsem nie spożywają jaj, albo nabiału, starając się jednak względnie przestrzegać zasad piramidy żywienia.

Współcześnie wielu ludzi stosuje mniej lub bardziej rygorystyczną dietę wegetariańską, nie kierując się jednak nie tyle moralnością, co przekonaniem o zbawiennym wpływie diety wegetariańskiej na zdrowie całego organizmu, oraz walorami smakowymi produktów pochodzenia roślinnego. Często takie uzasadnienie dla swojej diety mają semiwegetarianie.

Odmiany wegetarianizmu: laktoowowegetarianizm, laktowegetarianizm, owowegetarianizm, weganizm, witarianizm, frutarianizm.
Wegetarianizm wiąże się z filozofią życiową życia w zgodzie z naturą Wielu wegetarian rezygnuje z wyrobów futrzanych czy skórzanych. Ponadto niektórzy weganie uważają miód za produkt pochodzenia zwierzęcego, i w związku z tym go nie jedzą, jednak jest to sprawa indywidualnych przekonań.

W Polsce wegetarianizm jest propagowany np. przez stowarzyszenie Empatia i fundację Viva!. Organizują oni różne happeningi, spotkania i demonstracje przeciwko takim firmom jak KFC, McDonald’s Corporation czy różnym sklepom sprzedającym futra. Co roku wiele miast przyłącza się do Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu, który odbywa się w ostatnim tygodniu maja. Ponadto, 1 października ma miejsce Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu, a 11 stycznia swój dzień obchodzą wegetarianie.

Frutarianizm

Dieta frutariańska jest bardzo radykalną odmianą wegetarianizmu, bywa łączona z witarianizmem . Frutarianie dopuszczają spożywanie jedynie takich warzyw i owoców, których zerwanie nie powoduje śmierci rośliny. Niektórzy frutarianie posuwają się aż do tego, że nie zrywają owoców czy warzyw z rodzącego je drzewa czy krzewu, i zjadają tylko te, które same z niego spadną, jednak z przyczyn czysto biologicznych ta odmiana frutarianizmu jest niezmiernie rzadko spotykanym rozwiązaniem. Podstawą diety frutariańskiej są owoce (co sugeruje już sama nazwa – ‘fruit’ z angielskiego to znaczy ‘owoc’), przyjmuje się, że frutarianami są ci, którzy w swojej diecie mają przynajmniej 75 % świeżych owoców.

Aspekt etyczny we frutarianizmie jest bardzo silnie zaznaczony. Stosujący tę dietę nie tylko nie chcą zabijać i zadawać cierpienia zwierzętom, które mają układ nerwowy umożliwiający im czucie bólu, ale także roślinom, które nie mają ośrodków czucia bólu w swojej budowie. Frutarianie wierzą jednak, że śmierć rośliny jest takim samym złem, jak śmierć każdego innego żywego organizmu, dlatego rezygnują ze spożywania takich warzyw czy owoców, które nie są jedynie częścią rośliny (tak jak jabłko jest owocem jabłoni, która nawet po zerwaniu owoców dalej rośnie), a nią samą, na przykład marchewki, szpinak, ziemniaki czy kapusta.

Frutarianizm nie jest dietą dostosowaną do wszystkich szerokości geograficznych. Najlepiej sprawdza się w ciepłym klimacie, gdzie świeże owoce dostępne są praktycznie przez cały rok.

Dieta wegetariańska - dieta jarska, ciekawe potrawy bezmięsne i dania wegetariańskie 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Lekkie surówki warzywne do obiadu

Obecnie coraz więcej ludzi ma świadomość, jak ważne jest to, co znajdzie się na ich talerzu. Dawniej rzadko kto przejmował się cholesterolem w myśl zasady, że jeśli czegoś nie widać to znaczy, że tego nie ma. Dziś wiele osób stosuje diety i odżywia się zdrowo, aby zapewnić sobie lepszy komfort życia i mniej schorzeń na stare lata.

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest jedzenie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, ale być może nie każdy wie, jak niebagatelną rolę w zdrowym odżywianiu odgrywają niepozorne surówki warzywne, które podawane są jako dodatek do obiadu.

Bardzo łatwo przygotować niedrogie i bardzo smaczne surówki z marchewki, które dostarczą nam witamin A i K oraz wzbogacą smak wielu potraw. Osoby, które z niecierpliwością oczekują nadejścia wiosny, z pewnością bardzo chętnie zdecydują się na zrobienie surówki wiosennej, która ożywi dania ciężkie i nada im świeżość. Jeśli ktoś preferuje wyraźny smak warzyw, to może spróbować także surówki colesław.

Może cię zainteresować także:  Jak przygotować grzane wino - Przepis na grzane wino: Grzaniec galicyjski z pomarańczą

Nie wszyscy mają czas na celebrowanie procesu przygotowywania posiłków. Dla osób zapracowanych idealne będą szybkie surówki z pora, błyskawiczne mizerie z ogórków (do których dodać można jedynie łyżkę śmietany i przyprawy i wszystko gotowe) czy szybkie surówki z pomidorami, do których wybrać można różne gatunki pomidorów i cieszyć się ich wyśmienitym smakiem.

Wiele kobiet, w trosce o nienaganną sylwetkę, decyduje się na stosowanie restrykcyjnych zasad dotyczących posiłków. Idealną alternatywą będą w tym wypadku dietetyczne surówki z kapusty pekińskiej, która dostępna jest w każdym sklepie przez cały rok. Inną opcją jest również zdrowa surówka z sałaty, o którą również (szczególnie w sezonie wiosenno-letnim) bardzo łatwo w sklepach i na targach.

Dieta wegetariańska - dieta jarska, ciekawe potrawy bezmięsne i dania wegetariańskie 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Kreatorzy smaku nie zapominają również o wielbicielach owoców i choć może nie pasują one do obiadu, to pyszne surówki owocowe mogą stanowić genialny deser, który zaspokoi podniebienia nawet najbardziej wytrawnych smakoszy. Owoce i warzywa dają wiele możliwości, dzięki którym możemy dbać o linię i swoje zdrowie, zatem warto sięgnąć po nie codziennie, a nie tylko przy wyjątkowej okazji.

Surówki z pomidorami, papryką, selerem

Wiemy jak ważne dla naszego organizmu są witaminy i mikroelementy, które powinniśmy dostarczać wraz z pożywieniem. Co zatem zawiera ich najwięcej? Oczywiście warzywa i owoce, które możemy wykorzystać przyrządzając pyszną, pożywną i bogatą w witaminy surówkę z pomidorami, papryką, selerem. To idealne połączenie, które doda nam sił i witalności na nadchodzącą wiosnę! Przeczytaj nasz sposób na sałatki wiosenne!

Surówki są bardzo zdrowe, pyszne i łatwe w przygotowaniu. Szczególnie surówka z pomidorami, papryką i selerem. Jest bardzo prosta i nie wymaga od nas niezwykłych umiejętności kucharskich a co więcej każda Pani domu ma potrzebne produkty w lodówce a więc nie musimy iść specjalnie na zakupy!

Specjalnie dla Ciebie mamy przepis na taką właśnie surówkę! Przekonaj się sama, jakie to łatwe!

Na sałatkę potrzebujesz: kilka liści świeżej opłukanej kapusty pekińskiej, 3-4 pomidorki koktajlowe, 1 dużą paprykę czerwoną, starty na tarce świeży seler, łyżka octu winnego, sól, pieprz ziołowy, bazylia, 3 łyżki oliwy.

Przygotowanie:

Kapustę należy opłukać a następnie drobno posiekać wkładając do miski. Pomidorki szorujemy i kroimy w ćwiartki. Następnie paprykę oczyszczamy( wydrążamy środek) i kroimy w cienkie paseczki. Seler ścieramy na tarce o grubych oczkach. Wszystko wrzucamy do miski doprawiając 3 łyżkami oliwy, łyżką octu winnego oraz solą i pieprzem do smaku. Mieszamy wszystkie składniki a na koniec dodajemy świeżą bazylię.

Surówkę należy odstawić na około dwie godziny, aby nabrała aromatu. Najlepiej jest podawać ją w towarzystwie białych mięs takich jak kurczak, schab, cielęcina.

Surówki to świetny posiłek dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy! Szczególnie zawarty w nich seler powoduje szybsze spalanie tłuszczów, pomidory wpłyną pozytywnie na nasze włosy, paznokcie i cerę a papryka jest zdrowa na oczy. Jeśli jednak nie mamy pod ręką świeżych warzyw, sięgnijmy po te mrożone, które tak jak świeże warzywa są bogate w składniki odżywcze. Jednak przed ich użyciem warto je zagotować.

Dietetyczne surówki z marchewki

Proces odchudzania do najłatwiejszych nie należy. Większość działań skupia się na ograniczaniu ilości spożywanych kalorii. W dzisiejszym świecie spotkać się możemy z wielka ilością różnorakich diet. Wybór odpowiedniej nie jest prosty i najlepiej aby był skonsultowany z lekarzem lub dietetykiem. Poza suplementami dietetycznymi i ćwiczeniami niezwykle ważne jest nasze menu. Pomocnym jego urozmaiceniem są pyszne surówki.

W zróżnicowanym królestwie warzyw godną zauważenia jest marchewka. stanowi zdrową i sycąca przekąskę. Indeks glikemiczny (IG) średniej wielkości marchewki wynosi zaledwie: 30. Poza tym jej spożycie nie się ze sobą jedynie 14 kcal a z drugiej strony sporo błonnika.

Kryje w sobie również bogactwo witamin: B1, B2, beta-karotenu, PP, C i K. Zawiera sporo składników mineralnych: cynk, jod, magnez, miedź, potas, wapń i żelazo. Specjaliści zaliczają ja do produktów wzmacniających odporność, opóźniających procesy starzenia się, wyostrzających wzrok. Dietetycy opowiadają się za jej spożywanie również dlatego, że ułatwia zachowanie zdrowych włosów, paznokci i cery.

Najczęściej zaleca się chrupanie dwóch marchewek dziennie. Dobrym pomysłem jest również przygotowywanie dietetycznych surówek, które nie wymagają poświęcenia dużej ilości czasu czy specjalnych umiejętności. Poniżej zamieszczamy kilka ciekawych przepisów.

Kolorowa surówka z marchewki

Składniki:

  • 4 nieduże marchewki
  • seler
  • natka zielonej pietruszki
  • wyciśnięty sok z cytryny
  • 2 łyżki oleju
  • przyprawy do smaku.

Sposób przyrządzenia:

Dokładnie umyte warzywa zetrzyj na tarce z małymi oczkami. Dodaj drobno pokrojoną pietruszkę. Wymieszaj wszystkie składniki, dodając sok z cytryny, sól i pieprz oraz olej sojowy.

  • 2 duże marchewki,
  • 2 soczyste gruszki
  • sok z cytryny
  • łyżka oleju
  • garść płatków migdałowych.

Surówka z marchewki i gruszki

Sposób przygotowania:

Owoce i warzywa myjemy i obieramy cienko ze skórki. Ścieramy na dużych oczkach. Dodajemy sok z cytryny i oliwę, a następnie dokładnie mieszamy. Płatki migdałowe prażymy delikatnie na suchej patelni, połowę dodajemy do surówki i mieszamy, a resztą posypujemy wierzch.

Zdrowe wiosenne surówki

Zbliża się okres wiosenny, to czas, kiedy nasz organizm potrzebuje zmiany w diecie. Odkładamy tłuste i ciężkie potrawy mięsne a zamiast nich zasmakujmy w surówkach! Te zrobione z połączenia warzyw zielonych, żółtych i czerwonych są nie tylko najzdrowsze, ale także bardzo smaczne. Surówkę przyrządza się szybko a składniki znajdziemy w naszej lodówce bez problemu, dlatego już dziś wypróbuj nasze sprawdzone przepisy na zdrowe wiosenne surówki, które dodadzą Ci mnóstwo energii!

Surówki są zdrowe– to wie każdy, ale jak je przyrządzić, aby były smaczne? To nie żaden sekret czy kulinarny szczyt możliwości. Nie musisz być wspaniałą kucharką, aby szybko przygotować nawet najbardziej wykwintną surówkę!

Pierwszą możliwością jest surówka z dodatkiem owocu– brzoskwini, która idealnie komponuje się ze słodkawa nutą marchewki i ostrym, oryginalnym smakiem chrzanu.

Składniki:

3 duże marchewki, najlepiej z odmiany,,karotka,, jeden korzeń chrzanu, jedna świeża brzoskwinia lub dwie-trzy połówki brzoskwiń z puszki, dwie łyżki majonezu light, dwie łyżeczki odtłuszczonej śmietany, sól, pieprz, pietruszka do dekoracji.

Może cię zainteresować także:  Jak kupować jajka? - jak odróżnić najlepsze jajka od producenta?

Sposób przyrządzenia:

Marchewki obieramy i trzemy na tarce o podłużnych drobnych otworach. Korzeń chrzanu obieramy i trzemy podobnie jak marchewkę. Brzoskwinie płuczemy dokładnie a następnie wydrążamy środek wyjmując pestkę. Kroimy w kostkę około 2-centymetrową. Następnie do wyżej wymienionych składników dodajemy majonez, śmietanę i dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy sól, pieprz do smaku. Możemy przyozdobić tak sporządzoną surówkę kilkoma listkami pietruszki.

Surówkę najlepiej jest odstawić na kilka minut w chłodne miejsce, aby wszystkie składniki dokładnie się połączyły. Jeśli jesteś akurat na diecie, możesz zamiast majonezu i śmietany dodać gotowy sos sojowy, który jest niskokaloryczny. Możemy także zrobić taki sos samodzielnie dodając do oleju sojowego, drobno posiekane zioła( koperek, pietruszkę, bazylię, oregano, szałwię), Jeśli akurat nie posiadamy świeżych ziół, skorzystajmy z suszonych.

Słodkie surówki owocowe

Nadchodzi wiosna, która będzie obfitować w przeróżnego rodzaju owoce, które możemy nie tylko jeść na surowo, ale także łączyć je w fantazyjne słodkie surówki owocowe! To idealna alternatywa dla łasuchów, którzy uwielbiają słodkości.

Owoce, które same w sobie zawierają laktozę, naturalny słodzik bardzo szybko zaspokoją chęć na coś słodkiego. Smaczne surówki z owoców są dobre dla osób, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Połączenie niektórych owoców może być naprawdę zaskakujące w smaku, dlatego warto eksperymentować z surówkami na słodko!

Owoce, które są bardzo słodkie lepiej jest łączyć z owocami cierpkimi czy gorzkimi takimi jak porzeczka. Pamiętajmy, że owoce zawierające mnóstwo wody: arbuz, brzoskwinia, dodane do surówki sprawiają że jest ona wodnista a jej termin spożycia wynosi do 12godzin.

Jak więc połączyć owoce, aby surówka była nie tylko wyjątkowo smaczna, ale także nadawała się do dłuższego przechowania w lodówce?

Najlepsze na surówkę są słodkie jabłka, gruszki czy śliwki. Dlaczego? Takie owoce są twarde a wiec nie rozmiękną w surówce oraz ich termin spożycia jest dużo dłuższy niż owoców zawierających wodę. Chcesz poznać świetny przepis na słodką surówkę z dodatkiem jabłek i gruszek? Przeczytaj poniższy przepis!

Składniki:

Około 10 dkg: jabłek, gruszek, śliwek i winogron. Jedna mała cytryna lub limonka, 10dkg cukru pudru, jeden kieliszek wytrawnego białego wina, 5dkg migdałów.

Przygotowanie:

Owoce należy dokładnie opłukać, po czym wydrążyć gniazda nasienne. Owoce kroimy w kostkę około 2-3 centymetrową a winogrona dzielimy na połówki wcześniej pozbywając się pestek. Wszystkie pokrojone owoce przełożyć do miski przyprawiając cukrem pudrem do smaku i pokropić sokiem z cytryny lub limonki. Na końcu należy wszystko zalać kieliszkiem wina. Możemy też udekorować surówkę bita śmietaną, ale w takim przypadku nie dodajemy wina.

Surówkę możemy wstawić na kilkanaście minut do lodówki, aby się lekko schłodziła. Nie należy jej przechowywać dłużej niż 12godzin szczególnie wtedy, kiedy przyozdobimy ja bita śmietaną.

Smaczna surówka z kapusty pekińskiej

Osoby, które z różnych powodów są w trakcie stosowania diety odchudzającej, najczęściej skarżą się na mało urozmaicone menu dietetyczne. Z ratunkiem przychodzą surówki z kapusty pekińskiej. Są one nie tylko smaczne i co ważniejsze niskokaloryczne ale przede wszystkim łatwe w przygotowaniu.

Już w starożytności doceniano jej właściwości kulinarne i zdrowotne. Nade wszystko wspaniale uzupełnia właśnie odchudzające diety. Delikatna i lekka nadaje się świetnie na sałatki i surówki z majonezem, oliwą czy octem. Rewelacyjnie smakuje także duszona z marchewką czy pomidorami. Z dużych liści spokojnie możemy przygotować gołąbki.

W kapuście pekińskiej, głównie jego części liściastej występuje szereg witamin: A, B1, B2, beta-karoten, C, E oraz PP. odnajdziemy w niej też sporo mikro- i makroelementów: fosfor, magnez, potas, wapń i żelazo. Jest produktem niskokalorycznym, spożywając 100 g kapusty, dostarczamy organizmowi tylko 30 kcal.

Kapusta zwykle spożywana jest w postaci gotowanej, jednak z racji zaleceń dietetycznych i jej bogactwa żywieniowego zalecamy ją w surowej postaci. Kupujmy tylko świeże warzywa, a takie przede wszystkim nie mają zwiędniętych liści. Bez względu na wybraną formę spożycia kapusty, należy ją dokładnie umyć, pozbywając się drobinek kurzu między liśćmi oraz larw owadów. Poniżej przedstawiamy przepis na pyszna dietetyczną surówkę z kapusty.

Potrzebujesz:

  • kapustę pekińską (1szt)
  • cebulkę
  • oliwę z oliwek
  • marchewkę
  • przyprawy do smaku

Jak wykonać?

Kapustę należy drobno posiekać w paseczki. Marchewkę zetrzeć na tarce. Połączyć, dodać pokrojoną drobno cebulkę. Polać oliwą z oliwek i doprawić do smaku.

Łatwe surówki z pora

Do tego, że należy jeść warzywa nie trzeba nikogo przekonywać. Są one bowiem zdrowe i dostarczają nam niezbędnych składników odżywczych.

Jednym z warzyw jest por. Roślina z gatunku czosnkowatych, przywędrowała do Europy z Egiptu i Włoch, gdzie uprawiana była już od starożytności. Dzięki temu, że jest to roślina całoroczna, do tego nie mająca jakiś szczególnych wymagań jeśli chodzi o nasłonecznienie, glebę, temperatury itp.

Biorą pod uwagę jej całoroczną dostępność jest ona składnikiem wielu różnych dań i surówek, w tym także tych w wersji dietetycznej, gdyż jest niskokaloryczna, a do tego zawiera wapń, fosfor, żelazo i witaminy z grupy B i witaminę C.

Smaku pora chyba nikomu nie trzeba specjalnie objaśniać, ale dla tych, którzy nie mieli okazji go spróbować to przypomina on cebulę, jest tylko dużo łagodniejszy w smaku i aromacie. Ciekawostką niech będzie fakt, że por jest jednym z symboli Walii.

Por jest nieodłącznym składnikiem włoszczyzny, którą wykorzystujemy do zup. Między innymi dzięki niemu niedzielny rosół smakuje tak doskonale. Jednakże por najlepszy jest na surowo w surówkach i sałatkach. W internecie można znaleźć wiele prostych surówek z porem w roli głównej. Poniżej podajemy przepis na jedną z nich.

Sałatka z pora z jajkiem i groszkiem:

składniki:

1 duży i gruby por – biała i jasnozielona część

3 jajka ugotowane na twardo

3 średnie ogórki kiszone

puszka drobnego groszku

pół szklanki majonezu wymieszanego z jogurtem naturalnym w proporcjach 1:1

sól, pieprz do smaku

Wykonanie

Pora myjemy, kroimy wzdłuż, a potem w cienkie plasterki. Jajko kroimy w kostkę, ogórki obieramy i kroimy w kostkę. Wszystkie składniki – pora, jajko, groszek i ogórka mieszamy razem. Zalewamy to wszystko sosem z majonezu – jeśli chcemy by sałatka była lżejsza dodajmy mniej majonezu i więcej jogurtu. Doprawiamy do smaku i gotowe. To bardzo prosta i szybka w przygotowaniu sałatka, która można zjeść od razu po przyrządzeniu, poradzi sobie z nią każdy, nawet niedoświadczony kucharz.

Może cię zainteresować także:  Mitochondria: 10 sposobów na wzmocnienie mitochondriów w mózgu

Szybka surówka z sałaty, cykorii

Warzywa zielone do których zalicza się sałata i cykoria są bardzo cenione w polskiej kuchni. Chociaż trzeba przyznać, że cykorię zaczęliśmy doceniać niedawno. Za to sałata ze śmietaną na słodko była kiedyś bardzo popularnym dodatkiem do obiadu.

Szczególnie jeśli odchudzamy się warto włączyć do swojej diety zielone warzywa, bo są one niskokaloryczne, a jednocześnie bogate w różne składniki mineralne i witaminy.

Sałatę można znaleźć w sklepie przez cały rok, to samo dotyczy cykorii, ale nie da się ukryć, że najlepsze są one na wiosnę, kiedy są świeżutkie i pachnące.

Ciekawostką niech będzie fakt, że cykorię uprawia się bez dostępu światła. A jej właściwości pokocha każda osoba będąca na diecie, ponieważ cykoria przyspiesza przemianę materii, wspomaga spalanie tłuszczów, a jej składniki odżywcze zaspokajają duży procent zapotrzebowania naszego organizmu na składniki mineralne.

Poniżej przedstawiamy dwa przepisy na pyszne sałatki – jedna będzie z sałatą , druga z cykorią.

Sałatka grecka:

1 główka sałaty lodowej

1pomidor

1 mniejszy ogórek

połowa paczki sera feta

połowa paczki czarnych oliwek bez pestek i nadzienia

olej, woda, ocet winny, musztarda

Sałatę lodową rwiemy w palcach, pomidora i ogórka kroimy w półplasterki, ser feta kroimy w grubą kostkę. Oliwę, trochę zimnej wody i kilka łyżek octu mieszamy intensywnie razem z małą łyżeczką musztardy, w ten sposób otrzymamy sos, którym polewamy wymieszane składniki sałatki. Na końcu dorzucamy ser feta i delikatnie mieszamy, żeby się nie rozpadł. I sałatka gotowa.

Surówka z cykorii z jabłkami

3 cykorie

1 duże winne jabłko

kilka łyżek jogurtu naturalnego

sól, pieprz

Cykorię siekamy dość grubo. Jabłko obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Mieszamy cykorię z jabłkiem, solimy i posypujemy pieprzem do smaku. Zalewamy jogurtem i gotowe – banalnie prosta, pyszna surówka. Dodać trzeba, że cykorię możemy łączyć ze wszystkimi niemalże warzywami więc jeśli ktoś ma ochotę może zacząć eksperymentować!

Pyszna mizeria z ogórków

Mizeria – królowa sałatek goszczących na polskich stołach podczas niedzielnego obiadu. Idealna niemalże do każdego dania. Ale najlepiej smakuje z młodymi ziemniaczkami, kotletem schabowym lub rybą w panierce. Niebo w ustach to mało powiedziane. Ogórki, szczególnie te gruntowe to doskonała przekąska,nie tylko jeśli dbamy o linę, ale także latem czy wiosną. Są zdrowe, orzeźwiające i pyszne.

Zrobienie pysznej mizerii wbrew pozorom wcale nie jest takie proste. A to plasterki ogórka są za grube, a to za twarde, a to źle przyprawione. Pamiętać należy, że najlepszymi przyprawami do mizerii są sól i pieprz – nic więcej. No chyba, że jako przyprawę potraktujemy także koperek i cebulę.

Podstawą dobrej mizerii są… dobre ogórki. Dlatego najlepsze mizerie wychodzą z ogórków gruntowych. Ogórki z hipermarketów, szczególnie zimą mają trochę gorszy smak, ale jak się nie ma co się lubi… Ogórki muszą być obrane. Kroić je możemy ręcznie, ale chyba lepiej będzie użyć do tego tarki do ogórków, nasze plasterki będą miały wtedy odpowiednią grubość.

Chwilę przed ostatecznym przyprawianiem warto ogórki posolić. Wtedy one zmiękną a nasza mizeria będzie miała odpowiednią konsystencję. Kiedy już nasze ogórki zmiękną można do mizerii dodać świeży, posiekany koperek, drobniutko posiekają młodą cebulkę lub szczypiorek. Nie jest to jednak obowiązkowe – nasza mizeria i bez tego będzie pyszna.

Chociaż trzeba przyznać, że dodanie świeżego koperku znacznie poprawi jej smak i podkreśli delikatny smak ogórka. Na koniec przygotowania mizerii zalewamy ogórki śmietaną. W różnych rejonach Polski różnej śmietany się używa. Można dodać słodkiej śmietany, ale jednak najpopularniejsza jest śmietana kwaśna, dobrej jakości, koniecznie bardzo świeża.

Pozostaje nam tylko doprawić mizerię do smaku i gotowe. Można dodać ją do schabowego, ryby czy eskalopków. Jeśli nasze danie ma sos, to podajmy ją w osobnej salaterce, dzięki temu śmietana nie wymiesza się z sosem.

Surówki colesław, z kapusty białej, czerwonej, kiszonej

Nasi przodkowie już od wieków wiedzieli, że kapusta to naturalny skarb. Stosowano ją z powodzeniem nie tylko jako składnik potraw, ale również w medycynie ludowej, jako niezawodne lekarstwo. Oczywiście są pewne ograniczenia, gdyż kapusty nie powinny jeść osoby, które mają problemy z tarczycą, a wszyscy ci, którzy cierpią na częste wzdęcia powinni uważać na kapustę duszoną. Pamiętać należy jednak o tym, że najlepsze działanie ma kapusta spożywana na surowo, czyli na przykład jako składnik surówek.

Badania wykazały, że warzywo to posiada wiele składników odżywczych: witaminę C, sód, białko, wapno czy żelazo. Ponadto, specjaliści twierdzą że jedzenie kapusty zmniejsza ryzyko zachorowania na raka dwunastnicy, żołądka czy jelita grubego. Nie wolno zapominać o tym, że świeża kapusta szybko traci swoje właściwości, dlatego najlepiej spożywać ją bezpośrednio po przygotowaniu.

Kapusta (biała, czerwona, kiszona, pekińska) jest składnikiem bazowym wielu smacznych i zdrowych surówek, które znakomicie pasują do obiadu. Jednym z przykładów może być surówka Colesław, w której skład oprócz poszatkowanej kapusty głowiastej wchodzą również inne warzywa, np. cebula, chrzan, marchew, jabłko czy nawet ananas. Sosem może być musztarda bądź częściej stosowany majonez.

Zaleca się jedzenie kapusty kiszonej szczególnie w czasie zimy, kiedy trudniej o świeże warzywa i owoce. W jej składzie znaleźć można witaminy C i E, naturalne przeciwutleniacze czy fitoncydy, które działają bakteriobójczo. Przygotowanie surówek nie wymaga specjalistycznych umiejętności z zakresu gastronomii, więc może je zrobić nawet osoba, która nie czuje się w kuchni zbyt pewnie.

Chrupiące surówki z różnego rodzaju kapusty cieszą nie tylko podniebienie, ale również oko, gdyż są kolorowe i ożywiają talerz, na którym zazwyczaj królują pospolite ziemniaki. Surówki kapuściane są doskonałym dodatkiem do dań mięsnych i rybnych, a dla osób które się odchudzają, mogą stanowić znakomitą i niskokaloryczną przekąskę, która zaspokoi głód, ale nie spowoduje niepożądanego przyrostu wagi.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Kuchnia litewska – najpopularniejsze przepisy kuchni litewskiej

Poprzedni wpis

Grzyby leśne: potrawy z grzybów, najlepsze grzyby, aktualne występowanie grzybów

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *