Czy kąpiele w wodzie są zawsze bezpieczne? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Side view of little lovely baby playing with tiny rubber yellow ducks in small blue pool, sitting with older sister on beach sand. Attractive kids having fun, enjoying holidays at sea together.
Zdrowie

Czy kąpiele w wodzie są zawsze bezpieczne?

Gdy zbliża się letnia pora każdy marzy o kąpielach w morzu bądź jeziorze, które będą ochłodą podczas upalnych dni. Warto niemniej jednak pamiętać o tym na co zwrócić uwagę wchodząc do wody. Nader istotny jest jej odcień, jeśli w którymś miejscu zmienia zabarwienie lub pojawi się piana to znak, iż najprawdopodobniej w wodzie mogą pojawiać się sinice.

Nie są one bezpieczne dla naszego zdrowia, lepiej stronić od wejścia do wody wspólnie z nimi, ponieważ możemy nabawić się wysypki, skórnych reakcji, a połykając daną wodę biegunki lub wymiotów.

Warto też się zastanowić, czy chcemy wstępować do wody w miejscu niestrzeżonym, bowiem nie wiemy co się w niej może kryć, nie wiadomo jaka jest głębia takiej wody, lub czy nie ma w tamtym miejscu żadnego dołu albo również innych rzeczy. Dodatkowo takie miejsca niosą za sobą to niebezpieczeństwo, że gdy złapie nas skurcz bądź stanie się coś innego wtedy nikt nie jest w stanie nam pomóc.

Czy kąpiele w wodzie są zawsze bezpieczne? 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Ponadto zawsze przed wyprawą nad wodę powinno się sprawdzić prognozę pogody. Burza w ciągu kąpieli nie jest ani przyjemna, oraz tym bardziej nie jest bezpieczna. Gdy zaskoczy nas, jak w danej chwili jesteśmy w środku wody czy to w toku kąpieli, czy gdy pływamy łódką winniśmy najszybciej jak się da dopłynąć na ląd i opuścić wodę, albowiem pływanie w trakcie takiej powody prawdopodobnie skończyć się bardzo źle. Tak więc kąpiele w wodzie są wielce przyjemne niemniej jednak przed wstąpieniem do wody trzeba najpierw zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Sytuacja sinic może szybko się zmienić w lecie

Letnia woda zachęca do pływania, ale woda na plaży wydaje się być zielona. Czy odważysz się popływać? Sprawdź sytuację sinic przed pływaniem!

Może cię zainteresować także:  Terapie ukierunkowane molekularnie (terapie celowane)

W tym kontekście słowo algi odnosi się do mikroskopijnych alg fitoplanktonu, które obejmują wszystkie sinice (sinice). Obserwacje zakwitów glonów odnoszą się do zakwitów glonów widocznych dla ludzkiego oka lub na zdjęciach satelitarnych.

Informacje z monitorowania zakwitu glonów opierają się na obrazach satelitarnych i obserwacjach zgłoszonych na stronie internetowej JärviMeriWiki. Mapa zakwitu glonów zawiera również najnowsze obserwacje z plaż nadzorowanych przez miasto Helsinki.

Więcej informacji na temat sytuacji glonów na plażach fińskich gmin można znaleźć na stronach internetowych gmin.

Toksyny produkowane przez glony

Duże zakwity glonów należy zawsze traktować z oczekiwaniem, że są one szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Oprócz szkodliwych toksyn w wodzie zawierającej duże ilości glonów mogą znajdować się inne substancje zagrażające zdrowiu.

Centrum Informacji o Truciznach codziennie przez całą dobę odpowiada na pytania dotyczące profilaktyki i leczenia ostrych zatruć.

Sinice – sprawdź wodę przed kąpielą

Większość plaż, jezior i rzek w Europie była w zeszłym roku czysta i zdrowa. Jednak na jakość wody może wpływać wiele nieprzewidzianych czynników, w tym ścieki, odpady rolnicze i glony. Europejska Agencja Środowiska (EEA) zaleca sprawdzenie lokalnych informacji o jakości wody przed wejściem.

W corocznym sprawozdaniu EEA dotyczącym wody w kąpieliskach stwierdzono, że jakość wody w Europie w 2012 r. była bardzo dobra. Około 94% z 22 000 ocenionych plaż, jezior i rzek spełniło w ubiegłym roku minimalne standardy.

Ale co z tym rokiem? Oczekuje się, że większość miejsc będzie miała podobną jakość wody jak w poprzednich latach, ponieważ presja środowiskowa jest w większości przypadków taka sama. Jednak w tym sezonie połączenie ciepłej pogody, stosunkowo spokojnych warunków i na niektórych obszarach znacznego poziomu zanieczyszczenia substancjami odżywczymi doprowadziło do pojawienia się niebiesko-zielonych zakwitów glonów w niektórych jeziorach i w pobliżu niektórych plaż. Ogólnie rzecz biorąc, niebiesko-zielone zakwity glonów są gorsze w jeziorach, ale występują również w morzach, w tym w Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym.

Może cię zainteresować także:  ZAĆMA: objawy, grupa ryzyka i leczenie

 

Zakwitające i tworzące szumowiny niebiesko-zielone algi mogą wytwarzać toksyny. Toksyny te mogą zabijać dzikie zwierzęta, zwierzęta gospodarskie i domowe. U ludzi mogą powodować wysypkę po kontakcie ze skórą i choroby w przypadku połknięcia. Nie wszystkie zakwity niebiesko-zielonych alg i szumowiny są toksyczne, ale nie można tego stwierdzić po prostu patrząc na nie, więc najlepiej założyć, że mogą być i sprawdzić informacje dostarczone przez władze lokalne.

Władze lokalne muszą monitorować jakość wody tam, gdzie ludzie często pływają, pobierając próbki tam, gdzie spodziewana jest większość kąpiących się lub tam, gdzie spodziewane jest największe ryzyko zanieczyszczenia, zgodnie z dyrektywą UE dotyczącą wody w kąpieliskach . Jeśli poziom bakterii lub niebiesko-zielonych alg jest niebezpieczny, muszą poinformować pływaków. W przypadku poważnego zanieczyszczenia muszą zamknąć kąpielisko.

Aplikacja Water Watch EEA pokazuje informacje o jakości wody z ostatnich kilku lat, a niektóre organy przesyłają również aktualne informacje w okresie letnim. Osoby fizyczne mogą również zamieścić swoją ocenę każdego miejsca kąpieli.

Możesz również sprawdzić strony internetowe władz lokalnych, aby znaleźć najnowsze informacje na temat alg i aktualne informacje na temat jakości wody w lokalnym kąpielisku.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Rodzaje chorób tarczycy – rak, guzki, wolę tarczycy

Poprzedni wpis

Masz to we krwi: wszystko co musisz wiedzieć o grupie krwi, antygenach, lektyny i dietach dla grup krwi w chorobach

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *