Co wiesz o cholesterolu? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Cholesterol diet, healthy food for heart. Selective focus
Zdrowie ⚕️

Co wiesz o cholesterolu?

Wciąż nie wiadomo w jaki stopniu i kiedy wysoki cholesterol zagraża życiu. Cholesterol jest niebędny w organizmie do wielu funkcji życiowych. Chociaż osłabienie tętnic doprowadza do osiadania się złogów cholesterolu na naczyniach krwionośnych.

Jeśli dokucza Ci wysoki cholesterol we krwi to dowiedz się jaką rolę pełni on w Twoim organizmie. Dopiero później możesz zacząć szukać skutecznych sposobów jak obniżyć cholesterol. Czy jest sens bilansowania diety i redukowania spożywania pokarmów pochodzenia zwierzęcego, skoro wątroba produkuje cholesterol. Warto zastanowić się jaki wpływ na poziom cholesterolu ma pożywienie. Czy nie szukać rozwiązania problemu gdzieś indziej? Jak cholesterol ratuje nam życie? Zakleja on powstałe pęknięcia, dziury na tętnicach, żeby nie doszło do wyciakania krwi. To tylko jedna z funkcji cholesterolu w organizmie.

Cholesterol na początku swojego odkrycia był rozpoznawany jako cholesteryna. Cholesterol to ważny związek tłuszczowy naszego organizmu, występuję w osoczu krwi oraz tkankach. Działa on stabilizująco na każdą z komórek w organizmie. Wysoki cholesterol stanowi niebezpieczeństwo wtedy kiedy naczynia krwionośne są osłabione. Do ich osłabienia dochodzi w sytuacji niedoboru witamin oraz minerałów. Ich brak w organizmie doprowadza do pękania tętnic. Cholesterol ma za zadanie wtedy zatamować powstałe dziury.

Cholesterol podzielony na dwie frakcje, HDL oraz LDL. Są to pochodne frakcje lipoproteinowe. Należy przestrzegać ustalonych norm, które określają stopień zagrożenia wynikający z obecności danego związku cholesterolu we krwi. Przekroczenie ustalonych norm może wpłynąć na rozwój choroby serca lub miażdżycy.Żeby określić stopień zagrożenia cholesterolu na zdrowie, trzeba wykonać 4 badania (cholesterol całkowity, cholesterol LDL, cholesterol HDL, poziom trójglicerydów).

Cholesterol jest to jedyny surowiec z którego powstaje kortyzol. Nie ma możliwości, otrzymania go z innego surowca, dlatego tak ważna jest obecność cholesterolu we krwi.

Kortyzol i jego zastosowanie:

  • funkcje antyalergiczne;
  • hamuje nadmierny rozrost komórek;
  • skutecznie nadzoruje czynność serca i układ krążenia;
  • wywołuje euforię;

Potrzebujemy go niezwłocznie do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. To budulec błon komórkowych, które tworzą taki mur obronny przed nieoczekiwanym wrogiem. Cholesterol obecny w błonach komórek nerwowych poprawia funkcjonowanie synaps. Ma on także korzystny wpływ na odporność układu immunologicznego.

Czy nadal uważasz, że cholesterol ma tylko negatywny wpływ na organizm?

 

Kortyzol odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowych funkcji jelit i zdrowego ciśnienia krwi

Większość kortyzolu w organizmie jest produkowana przez gruczoł nadnerczy, ale niewielkie ilości są również wytwarzane w innych tkankach, takich jak mózg, skóra i komórki żołądka. Niektóre z tych dodatkowych ilości kortyzolu mogą być przekształcane w kortyzon w razie potrzeby. Te hormony steroidowe pełnią wiele funkcji w organizmie.

Cholesterol to woskowa, podobna do tłuszczu substancja produkowana przez wątrobę, która jest ważną częścią każdej komórki ciała. Na przykład, pomaga tworzyć błony komórkowe lub chroni przed nagłymi zmianami poziomu hormonów lub cukru (glukozy) we krwi. Cholesterol jest potrzebny do produkcji hormonów płciowych

Tak, cholesterol jest ważną częścią wszystkich komórek w twoim ciele. Pomaga on w produkcji błon komórkowych, a także pomaga regulować równowagę płynów między komórkami i płynami ustrojowymi. Cholesterol jest używany do produkcji hormonów, takich jak kortyzol i testosteron. Jeśli nie masz wystarczającej ilości cholesterolu, może u Ciebie wystąpić stan zwany niedoczynnością tarczycy. Oznacza to, że tarczyca nie będzie w stanie produkować wszystkie hormony tarczycy, że organizm potrzebuje (patrz niedoczynność tarczycy) i może prowadzić do chorób serca, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca dorosłych, depresja, demencja, przyrost masy ciała, i utrata pamięci .

Kortyzol i poziom glukozy we krwi

Związek kortyzolu ze stężeniami glukozy obserwowano tylko u osób z cukrzycą ale i wysokim cholesterolem

Kortyzol odgrywa ważną rolę w regulacji poziomu glukozy we krwi. Kiedy organizm jest narażony na stres jakiegokolwiek rodzaju, produkcja kortyzolu wzrasta. Ta zwiększona ilość kortyzolu hamuje wydzielanie insuliny przez trzustkę i dostarcza glukozy, która jest wykorzystywana jako energia dla zestresowanej osoby.

Nie każdy stres może powodować wydzielanie kortyzolu

stres nie musi zawsze oznaczać, że dostajesz wzrost poziomu kortyzolu. Istnieją inne czynniki poza stresem, które mogą prowadzić do wzrostu poziomu kortyzolu. Jednym z tych czynników jest, jeśli tarczyca lub nawet przysadka mózgowa nieprawidłowo działa, co prowadzi do zmniejszenia ogólnego wydzielania hormonów. Wiele osób uważa, że kiedy doświadczają wysokiego poziomu stresu na co dzień, to również mają wzrost poziomu kortyzolu

stres to fizjologiczny i psychologiczny stan umysłu, w którym człowiek znajduje się pod presją lub ulega napięciu, co powoduje uczucie przytłoczenia. stres może być związany zarówno z okolicznościami psychicznymi, jak i fizycznymi, takimi jak lęk, depresja, problemy finansowe, trudności w karierze, problemy w związku, choroba i tak dalej. Oś podwzgórze-przysadka-nadnercza (oś HPA) jest centralną częścią systemu stresu, który obejmuje trzy główne elementy

Może cię zainteresować także:  Dieta wegetariańska - dieta jarska, ciekawe potrawy bezmięsne i dania wegetariańskie

Podwzgórze – które reaguje na zmiany poziomu hormonów podczas stresu poprzez uwalnianie hormonu uwalniającego kortykotropinę (CRH);

Przysadkę mózgową – która produkuje hormon adrenokortykotropowy (ACTH), stymulujący nadnercza do produkcji kortyzolu;

Nadnercza – które produkują kortyzol w odpowiedzi na ACTH z przysadki mózgowej. Jest to klasyczny układ neuroendokrynny, który wykorzystuje drogi wielosynaptyczne, dzięki czemu skutki działania stresora mogą być odczuwane na całej drodze w dół poprzez łańcuch zakończeń nerwowych i odpowiedzi hormonalnych.

Poziom kortyzolu zmienia się w ciągu dnia i podlega wpływom rytmu okołodobowego. Wykazano, że kortyzol ma wpływ na poziom glukozy we krwi, przy czym wysoki poziom kortyzolu zwiększa stężenie glukozy we krwi, ale tylko u zdrowych osób. U osób z cukrzycą, które mają wyższy niż normalny poziom kortyzolu, nie ma znaczącej korelacji między tymi dwoma zmiennymi .

Co wiesz o cholesterolu? 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Choroby serca: Cholesterol jest związany z problemami z sercem, gdy skleja się ze sobą z innymi substancjami we krwi, tworząc blaszki miażdżycowe.

Cholesterol jest ważnym składnikiem strukturalnym wszystkich komórek. Jest on potrzebny do produkcji hormonów płciowych, w tym testosteronu, który przyczynia się do prawidłowego wzrostu i rozwoju w okresie dojrzewania. Cholesterol pomaga również w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania nerwów, zwłaszcza gdy są one uszkodzone lub regenerują się. Zdrowe ilości cholesterolu są niezbędne do przekazywania impulsów nerwowych w całym organizmie. Chociaż cholesterol lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) może przylegać do ścian tętnic, cholesterol HDL pomaga usunąć ten cholesterol LDL, przenosząc go z powrotem do wątroby, gdzie może zostać przetworzony lub wydalony z organizmu. Niższe poziomy HDL zostały związane z podwyższonym ryzykiem chorób serca, niezależnie od całkowitego poziomu cholesterolu.

Kortyzol pomaga chronić Twój mózg komórek w przypadku udaru

stres może sprawić, że komórki mózgowe staną się podatne na uszkodzenia spowodowane brakiem tlenu, który występuje we wszystkich rodzajach udarów. Kortyzol sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się, umożliwiając większy przepływ krwi do uszkodzonych obszarów i utrzymując twoją czujność na tyle, byś mógł zadzwonić pod numer 911. Ponadto, kortyzol zwiększa poziom kilku przeciwutleniaczy w organizmie, które chronią komórki przed szkodliwymi wolnymi rodnikami, które mogą powstać, gdy brakuje tlenu podczas udaru.

UWAGA O STRESIE I CUKRZYCY WE KRWI:

Nasze ciała będą wydzielać zwiększoną ilość kortyzolu w odpowiedzi na rzeczywiste lub postrzegane zagrożenia – jest to tzw. reakcja stresowa „walcz lub uciekaj”. Kiedy nasze ciało wytwarza zwiększoną ilość kortyzolu, rozbija zapasy tłuszczu i białka, aby dostarczają nam więcej energii – to właśnie z tego powodu stajemy się głodni, gdy jesteśmy zestresowani. Kortyzol pomaga również chronić komórki mózgowe w przypadku udaru, zwiększa przepływ krwi do uszkodzonych obszarów i sprawia, że jesteś wystarczająco czujny, aby wezwać pomoc. Poziom kortyzolu wzrasta podczas stresu; wysoki poziom przez długi okres czasu może uszkodzić skórę, kości i nerki.

stres przewlekły: Przewlekły stres może prowadzić do problemów z pamięcią, przyrostu masy ciała (w tym otyłości), utraty popędu płciowego (spadek libido), chorób serca, depresji, raka, cukrzycy i zwiększonego ryzyka śmierci . To dlatego, że kortyzol powoduje komórek tłuszczowych w obszarze brzucha (brzuch pot), aby być podzielone na kwasy tłuszczowe, które podróżują przez krwiobieg do aktywnych mięśni . Proces ten wyłącza wykorzystanie komórek tłuszczowych jako wtórnego źródła energii , co spowalnia metabolizm i promuje przyrost masy ciała – zwłaszcza wokół talii .

Oprócz innych negatywnych skutków kortyzolu , to również zachęca problemy z pamięcią . Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie McGill w Kanadzie, hormony stresu blokują narodziny i rozwój nowych neuronów w hipokampie (regionie mózgu związanym z tworzeniem się pamięci). W efekcie końcowym wspomnienia przechowywane w tych nowo powstałych ścieżkach neuronowych są tracone z powodu braku ich utrzymania.

stres stymuluje również apetyt poprzez zwiększenie poziomu greliny, hormonu, który sprawia, że czujemy się głodni. Kortyzol bezpośrednio wpływa na tę reakcję, pomagając uwalniać kwasy tłuszczowe z komórek tłuszczowych brzucha do krwiobiegu w celu wykorzystania energii, gdy glukoza nie jest dostępna. U zwierząt kortyzol pomaga organizmowi odzyskać siły po głodzie. Jednak przewlekły stres może prowadzić do otyłości i chorób serca – zwłaszcza w połączeniu z ubogą dietą, bogatą w tłuste potrawy, cukier i przetworzone ziarna.

Kortyzol sprzyja również uczuciu smutku lub negatywności, powodując, że neurony w hipokampie mózgu szybciej przekazują negatywne wiadomości. Poziom kortyzolu jest zwykle najwyższy rano po przebudzeniu, co może skłaniać do czujności w tym czasie. Dokładna rola tych hormonów nie jest obecnie w pełni zrozumiała; potrzebne są dalsze badania.

Może cię zainteresować także:  Spirulina - zadbaj o swoje zdrowie

UWAGA O STRESIE I KORYZOLU WE KRWI:

Kortyzol współpracuje z adrenaliną, aby przygotować nas do walki lub ucieczki poprzez uwalnianie glukozy do krwiobiegu w celu uzyskania energii do natychmiastowego wykorzystania – kortyzol stymuluje apetyt, gdy glukoza nie jest dostępna i zapasy glikogenu muszą być uzupełnione, pomaga również w magazynowaniu tłuszczu i tworzeniu ciał ketonowych do rozpadu później, gdy nie mamy dostępnej glukozy. Podczas długotrwałego stresu, kortyzol może stać się podwyższony w wyniku adrenaliny powodując rozpad białka z naszych mięśni do aminokwasów, które mogą być następnie wykorzystane jako paliwo przez organizm – to się nazywa glukoneogeneza. Ma to pomóc nam przetrwać, ale w nadmiarze wiąże się z kosztami, zwłaszcza jeśli odbywa się to przez dłuższy okres czasu.

Alkohol a cholesterol – obniża czy podwyższa jego poziom?

Prawdopodobnie wiesz już, że powinieneś zmienić swoją dietę i popracować nad stylem życia. Nawet jeśli Twój lekarz przepisał Ci leki na receptę, aby obniżyć poziom cholesterolu, nadal powinieneś przestrzegać diety i pozostać aktywnym fizycznie. Wbrew powszechnym opiniom okazuje się, że alkohol nie ma istotnego wpływu na poziom szkodliwego cholesterolu LDL, a ku zaskoczeniu wielu dodam, że może podnosić poziom korzystnych frakcji cholesterolu HDL. Z tego powodu np. w profilaktyce chorób miażdżycowych zaleca się niewielkie ilości alkoholu.

► Pozytywne działanie może mieć również wpływ na procesy zapalne czy zakrzepowe w układzie sercowo-naczyniowym. Niestety, mimo wszystko alkohol powoduje wzrost poziomu trójglicerydów, dlatego osoby z tym problemem powinny uważać z jego spożywaniem. Okazuje się, że bezpieczna dawka to do 7-8 gramów dziennie (jeden kieliszek lub shot) dla kobiet i 10 gramów (kufel) dla mężczyzn. To ilość ta jest wliczana do ilości kalorii spożywanych w ciągu dnia.

Wiadomo, że alkohol ma znaczący wpływ na poziom cholesterolu, ale nie zawsze pozytywny. Jeden z jego głównych składników – etanol – może poprawić profil lipidowy krwi i zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu choroby wieńcowej serca. Efekt ten przypisuje się na ogół zwiększeniu frakcji cholesterolu HDL o 2-8% i zmniejszeniu frakcji cholesterolu LDL o 3-10%. Okazuje się jednak, że wbrew obiegowej opinii, alkohol nie ma istotnego negatywnego wpływu na poziom cholesterolu całkowitego czy szkodliwego cholesterolu LDL. W niektórych badaniach naukowcy zauważyli nawet zwiększoną ilość tego typu frakcji cholesterolu. Ponadto, jedno z badań wykazało, że umiarkowane spożycie może nawet znacząco zwiększyć korzystne frakcje cholesterolu HDL o 4-8%.

► Naukowcy wyjaśniają to pozytywne działanie może mieć również istotny wpływ na procesy zapalne czy zakrzepowe w układzie sercowo-naczyniowym. Niestety, mimo wszystko alkohol powoduje wzrost poziomu trójglicerydów nawet o 10%, więc osoby z zespołem metabolicznym powinny uważać z jego spożywaniem. Okazuje się, że za bezpieczną dawkę uważa się do 7-8 gramów (jeden kieliszek lub shot) dla kobiet i 10 gramów (kufel) dla mężczyzn. Ilość tę wlicza się do ilości spożywanych kalorii w ciągu dnia.

► Należy jednak pamiętać, że w innych badaniach stwierdzono, że 3-4 dni po zmniejszeniu spożycia cholesterolu (zwłaszcza LDL), parametr ten ponownie wzrastał i pozostawał wysoki. Można zatem stwierdzić, że umiar i ciągłość są kluczowymi czynnikami, jeśli chodzi o obniżenie poziomu cholesterolu. Wiadomo również, że na korzystny wpływ alkoholu na stężenie cholesterolu frakcji trójglicerydów i HDL może wpływać kilka czynników: ◦ spożycie z posiłkiem ◦ rodzaj napoju alkoholowego ◦ zawartość wody w napoju ◦ poziom aktywności fizycznej po wypiciu Okazuje się, że nawet w przypadku spożywania napojów alkoholowych warto położyć nacisk na dobre odżywianie, ćwiczenia fizyczne i umiarkowane spożycie alkoholu. Oprócz korzyści zdrowotnych, umiarkowane spożycie alkoholu może faktycznie zmniejszyć zachorowalność na choroby układu krążenia o 14-17%. Jednocześnie jednak lekarze ostrzegają przed możliwymi negatywnymi skutkami nadmiernego spożywania alkoholu.

► Wyniki niektóre badania wykazały, że do 4/5 gramów dziennie nie ma zmian w poziomie cholesterolu LDL lub całkowitego.

Badanie opublikowane w journal of the American Medical Association wykazało, że spożywanie 20 gramów alkoholu (około 3-4 drinków) dziennie powoduje obniżenie frakcji LDL cholesterolu o 5-6%.

Uwaga: Chociaż wykazano, że pewien wpływ na całkowity i szkodliwy cholesterol LDL można zaobserwować nawet przy niewielkich dawkach, nie oznacza to, że zalecane jest picie nieograniczonej liczby napojów alkoholowych. Ponadto, regularne spożywanie alkoholu przez kilka dni może spowodować nagły wzrost poziomu cholesterolu LDL. Wynika to z kolei z faktu, że gdy witamina C jest metabolizowana podczas przemian alkoholu, zmniejsza regenerację frakcji HDL, które są odpowiedzialne za transport szkodliwych substancji z tkanek do wątroby.

Czy picie piwa może obniżyć cholesterol?

► Okazuje się, że umiarkowane spożycie piwo może obniżyć poziom cholesterolu nawet o 5%. Ponadto szklanka piwa zawiera około 40% mniej kalorii niż taka sama ilość wina.

Uwaga: Pozytywny wpływ na profil lipidowy krwi może być spowodowany wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi zawartymi w chmielu.

 

Alkohol może mieć znaczący wpływ na poziom cholesterolu (dla pacjentów cierpiących na wysoki poziom cholesterolu) !

Umiarkowane spożywanie alkoholu obniża poziom cholesterolu LDL i zwiększa poziom cholesterolu HDL !

Spożywanie alkoholu powinno stać się częścią diety dla osób cierpiących na choroby serca !

Może cię zainteresować także:  12 skutecznych ćwiczeń sprawnościowych, które wykonasz samemu w domu

Co wiesz o cholesterolu? 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Kilka prostych sposobów na obniżenie poziomu cholesterolu

Jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, ważne jest, aby wiedzieć, co może go powodować.

Często słyszy się o „złym” cholesterolu i „dobrym” cholesterolu. Dzieje się tak dlatego, że istnieją dwa rodzaje cholesterolu: lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) i lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL). Dobry cholesterol usuwa ten zły. Naturalnie, obniżenie cholesterolu LDL przyniosłoby pożądany efekt u osób z hipercholesterolemią.

Naukowcy twierdzą, że HDL zawiera cząsteczkę przeciwmiażdżycową o nazwie Apo A1, która zapobiega zatykaniu się tętnic poprzez usuwanie LDL. Dlatego też niektórzy eksperci zalecają spożywanie pokarmów bogatych w HDL, takich jak otręby owsiane, orzechy (migdały), herbata, czekolada, oliwa z oliwek, drób bez skóry, niektóre ryby (śledź), soja i rośliny strączkowe.

LDL powinien być również obniżany poprzez zmiany w stylu życia. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci skutecznie obniżyć poziom złego cholesterolu

Kontroluj swoją wagę

Nadwaga jest jedną z głównych przyczyn hipercholesterolemii. W rzeczywistości może ona podwoić ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Im jesteś grubszy, tym wyższy będzie poziom cholesterolu LDL. Powinieneś nie tylko przejąć kontrolę nad swoją dietą i stylem życia, ale także w razie potrzeby skorzystać z pomocy leków na receptę. Skontaktuj się ze swoim lekarzem w sprawie tej opcji. Co więcej, utrzymuj idealny wskaźnik masy ciała (BMI) poprzez regularne ćwiczenia i unikanie siedzącego trybu życia, takiego jak zbyt długie siedzenie przed telewizorem lub ekranem komputera. Jeśli masz nadwagę, spróbuj stracić kilka dodatkowych kilogramów poprzez ograniczenie kalorii i inne zdrowe techniki odchudzania, takie jak picie zielonej herbaty lub ćwiczenia w domu . Upewnij się, że jednak odchudzasz się powoli. W przeciwnym razie będzie umieścić stres na swoje ciało i to nie byłoby zdrowe.

Jeśli masz nadwagę , ćwiczyć regularnie , aby utrzymać zdrową wagę . On, który cierpi na hipercholesterolemię należy unikać żywności o wysokiej zawartości tłuszczu w miarę możliwości . Unikaj czerwonego mięsa i słodkich pokarmów, takich jak wypieki, lody lub słodycze , ponieważ mogą one drastycznie zwiększyć poziom cholesterolu LDL . Jedz małe ilości orzechów (pekan, orzechy włoskie), nasion słonecznika i oliwy z oliwek każdego dnia i pij dużo wody (osiem szklanek dziennie). Rzuć palenie, jeśli palisz: jest to szkodliwe dla zdrowia na wiele sposobów, a także znacznie zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.

Jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, zacznij chodzić przez co najmniej trzydzieści minut każdego dnia. Nie rób tego na pusty żołądek, raczej zjedz przed spacerem coś w rodzaju kawałka owocu lub płatków śniadaniowych. Po spacerze, spróbuj wcisnąć dwadzieścia minut ćwiczeń siłowych (pompki, przysiady).

Słuchaj muzyki podczas ćwiczeń. Muzyka ma wiele pozytywnych skutków dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego i pomoże Ci schudnąć szybciej .

Dbaj o odpowiednią ilość snu

Chociaż spanie zbyt dużo jest niezdrowe, to spanie zbyt mało może być równie szkodliwe dla Twojego zdrowia. Ludzie, którzy nie dostają wystarczającej ilości snu są bardziej narażeni na hipercholesterolemię niż ci, którzy dostają odpowiednie ilości odpoczynku każdej nocy. Ważne jest, abyś znalazł czas na siedem lub osiem godzin dobrej jakości snu każdej nocy . Ogranicz spożycie napojów zawierających kofeinę (takich jak cola czy herbata) i unikaj palenia papierosów przed snem.

Unikaj stresu

stres jest niebezpieczny, ponieważ może powodować organizm do uwolnienia kortyzolu, co prowadzi do przyrostu masy ciała . Może to wpłynąć na poziom cholesterolu we krwi poprzez zwiększenie poziomu LDL . Najlepszym sposobem na obniżenie stresu jest medytować regularnie, ćwiczenia, jeść zdrową żywność i spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy. Uprawiaj też jogę! Chcesz poznać pomysły? Kliknij tutaj dla niektórych technik relaksacyjnych można użyć w domu za 0 $. Spróbuj także ćwiczeń oddechowych, takich jak Sudarshan Kriya Yoga.

Pamiętaj: zdrowe życie to nie tylko obniżenie złego cholesterolu; to także zdrowy styl życia! Zastosuj się do tych prostych wskazówki, a obniżysz swój cholesterol w krótkim czasie.

Ważne jest, aby jeść zdrowej diety podczas próby obniżenia cholesterolu. Pominąć tłuste pokarmy, takie jak czerwone mięso, nie pić kawy napojów kofeinowych , unikać słodkich pokarmów, takich jak wypieki, lody i słodycze . Jeśli chcesz schudnąć, spróbuj jeść mniejsze ilości orzechów (pekany, orzechy włoskie), nasion słonecznika i oliwy z oliwek każdego dnia i pić dużo wody (osiem szklanek dziennie). Rzuć palenie, jeśli palisz: jest to szkodliwe dla zdrowia na wiele sposobów i zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Ważne jest również, abyś otrzymywał odpowiednią ilość snu (siedem lub osiem godzin) każdej nocy. Kiedy czujesz się zestresowany, medytacja jest najlepszym sposobem na zmniejszyć stres i uspokoić ciało. Joga jest dobrym treningiem dla ciała i umysłu, wypróbuj niektóre techniki w domu, korzystając z tego linku. Pamiętaj: zdrowy styl życia to nie tylko obniżanie złego cholesterolu. Chodzi o prawidłowe odżywianie i ćwiczenia, a także dbanie o siebie, jak należy! Te wskazówki pomogą Ci obniżyć poziom LDL w krótkim czasie!

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Charakterystyka grupy A – żywność zalecana i niewskazana, diety i menu

Poprzedni wpis

3 Idealne ćwiczenia na zgrabne pośladki – sprawdź skuteczne sposoby na piękną, jędrną pupę

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *