URZĄDZANIE I DEKOROWANIE 📕

Ciepło i przytulnie, piece kominkowe

Ciepło i przytulnie, piece kominkowe 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

REMONT I MODERNIZACJA

dodano: 2013-08-26
Ciepło i przytulnie, piece kominkowe

Ciepło i przytulnie, piece kominkowe 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Fot. Romotop

Piece kominkowe, zwane potocznie kozami, znów stają się modne. Wnoszą do naszych domów dużo ciepła i tworzą miły nastrój, a dodatkowe źródło ogrzewania jako zasilane drewnem pozwalają na znaczne oszczędności. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy zakupie i podczas montażu.

Pokusa jest wielka – w marketach budowlanych można kupić piec kominkowy w cenie już za 1000 zł. W specjalnych ofertach dostępne są nawet jeszcze tańsze modele. Coraz więcej takich urządzeń tworzy ciepłą i przytulną atmosferę w naszych mieszkaniach.

Boom na piece kominkowe związany jest oczywiście z szokiem wywołanym cenami ogrzewania, rosnącymi obecnie w galopującym tempie. Piec kominkowy jest zasilany tanim drewnem, a na wiosnę i jesienią całkowicie wystarczy do zaopatrzenia w odpowiednią ilość ciepła mieszkanie lub niewielki domek.

Cała inwestycja jest z reguły trochę droższa, niżby to sugerowała cena samego pieca w markecie budowlanym. Jeśli ktoś szuka pieca kominkowego wysokiej jakości, który swym wyglądem pasowałby do stylu pomieszczeń, będzie musiał sięgnąć do kieszeni głębiej. Ceny urządzeń markowych zaczynają się od około 2000 zł i bardzo szybko osiągają poziomy wyrażane w liczbach z pięcioma cyframi. Ekstrawaganckie i bardzo dobrze wyposażone piece kominkowe z reguły kosztują ponad 5000 zł.

Różnice w cenach nie tylko odzwierciedlają indywidualizm we wzornictwie lecz także dbałość o konstrukcję i staranność wykonania. U producentów markowych czas wdrażania urządzenia do produkcji – od pierwszej koncepcji stylistycznej, aż po ostateczny wzór gotowy do produkcji seryjnej – wynosi co najmniej rok, ponieważ coraz wyższe wymogi dotyczące wyglądu nie mogą mieć ujemnego wpływu na funkcjonalność. W końcu piec ma nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim optymalnie grzać. Poza tym piece kominkowe, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży, muszą obecnie przechodzić trudne testy. Wszystkie piece kominkowe sprzedawane w Polsce muszą posiadać Aprobatę Techniczną. Aprobata to dokument stwierdzający, że piec spełnia wszystkie warunki dopuszczające go w świetle polskiego prawa budowlanego do stosowania w budownictwie oraz że spełnia wymagania dotyczące bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego, bezpieczeństwa użytkowania itd. Ponieważ brak Polskiej Normy na piece kominkowe ważna aprobata jest obowiązkowa i tylko ona upoważnia do oznaczania wyrobu tzw. znakiem budowlanym, który sygnalizuje, że wyrób został dopuszczony do obrotu. Sprzedawcy pieców kominkowych posługują się także normami opracowanymi w innych krajach, np. niemiecką normą DIN 18896. Określa ona warunki bezpieczeństwa, które muszą spełniać piece kominkowe oraz metody jakimi przeprowadzono badania i dokonano pomiarów parametrów grzewczych. Norma ta ustala m.in., że piec musi posiadać współczynnik sprawności wynoszący przynajmniej 70 procent. 

Więcej w miesięczniku „Majster” nr 02/2007 »
Drukuj »

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Ze strychu na salony, odnawiamy i dekorujemy meble

Poprzedni wpis

Kiedy stopnie skrzypią

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *