Chorwacja - kraj w którym chciałbyś zamieszkać 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Photo of the Croatian Flag in Dubrovnik, Croatia
Turystycznie 🚌Historia 📜Lifestyle 🔥Ludologia 👨

Chorwacja – kraj w którym chciałbyś zamieszkać

Ów powiew odległych czasów i dawnych potęg urozmaicają wesołe wiejskie stragany, gościnne kawiarenki oraz liczne hotele i pensjonaty, zawsze chętne przygarnąć zmęczonych turystów. Możemy także odpocząć na świeżym powietrzu w cieniu platanów i agaw, pośród pachnących kwiatów, w towarzystwie naszych słowiańskich braci – Chorwatów.

Jedna z piękniejszych miejscowości – Split, przywita nas kaskadą kwiatów i zieleni, spośród której wyłaniają się mury antycznego pałacu cesarza Dioklecjana. W każdej z uliczek tego słonecznego miasta poczujemy orzeźwiający powiew nadmorskiego wiatru. W jednej z głęboko wciętych zatok mieści się Hvar – malownicza miejscowość pełna owocowych drzew i kwiatów, nad którą góruje wenecka twierdza z 1551 r.

Spragniony wrażeń turysta nie może także ominąć Zadaru, miasta, którego strzeże karawana górskich szczytów i doskonale zachowane XVI – wieczne fortyfikacje. Paletą pastelowych barw, niczym najpiękniejszy ogród uwiedzie nas chorwacki Dubrownik. Wędrując jego wybrukowanymi ścieżkami, w cieniu strzelistych, średniowiecznych budowli, odbędziemy niezapomniany spacer po chorwackiej ziemi i duchową podróż w czasie, przy okazji odwiedzając piękną stolicę – Zagrzeb

Chorwacja

Chorwacja jest pięknym śródziemnomorskim krajem, położonym w Centralnej Europie, nad Morzem Adriatyckim, graniczącym ze Słowenią od północnego zachodu, Węgrami od północnego wchodu, Serbią od wschodu, oraz Bośnią i Hercegowiną od południa. Chorwacja posiada wspaniałą, liczącą ponad 5 800 km linię brzegową, z czego 4 000 przypada na wyspy i klify. Do Chorwacji należy 1185 wysp, z czego zaledwie około 50 jest zamieszkanych – największa z wysp, Krk, posiada powierzchnię zbliżoną do Warszawy

Chorwacja – Warunki atmosferyczne

Split (16h 19.07.17)

Temperatura morza: 25°C
Prędkość wiatru: m/s
Wilgotność powietrza: %
Ciśnienie powietrza: Pa 17.08. 20°C / 28°C 18.08. 20°C / 29°C 19.08. 22°C / 32°C 20.08. 24°C / 31°C 21.08. 22°C / 31°C

Chorwacja - kraj w którym chciałbyś zamieszkać 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Turystyka w Chorwacji

Chorwacja posiada wręcz stworzony dla rozwoju turystyki klimat. Regiony nadmorskie są jednymi z najbardziej słonecznych w całej Europie. Udając się tutaj, można mieć niemalże pewność, iż pogoda nas nie zawiedzie. Chorwacja staje się powoli jednym z najchętniej odwiedzanych krajów przez turystów. Jest to niemalże raj dla żeglarzy, w tym także tych najbardziej zamożnych, opływających chorwackie wyspy i wysepki swoimi nowoczesnymi łodziami. Coś dla siebie znajdą tutaj również miłośnicy nurkowania, zarówno ci doświadczeni, jak i początkujący amatorzy. Chorwacja posiada jeden z najmniej zniszczonych podwodnych światów w Europie.

Plaże na riwierze Makarskiej

Odwiedzający Makarską i sąsiednich miejscowości będą zachwyceni cudownymi plażami. Na riwierze Makarskiej, jednej z najbardziej popularnejszych i atrakcyjniejszych riwier na wybrzeżu chorwackim, znajdują się najpiękniejsze żwirowe plaże na Adriatyku. Niktóre z nich jak plaża w Gradacu i Tucepach rozciągają się na 5 kilometrów. Wszystkie zdobi drobny biały żwir, a charakteryzują je gęste lasy sosnowe, które dają cień, a których intensywny zielony kolor i wspaniały zapach działają relaksująco. Właśnie kombinacja morskiego błękitu, białego żwiru i zieleni sosny czyni riwierę Makarską najbardziej egzotycznym regionem chorwackiego wybrzeża, a zarazem jednym z najpiękniejszych zakątków na całym  Morzu Śródziemnym i z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów z całego świata. Dodatkowo wyróżnia ją   masyw Biokovo, który jest jednocześnie parkiem krajobrazowym i rozciąga się wzdłuż całej riwiery. Bogactwo przyrody sprawia, że Makarska i jej okolice są idealnym miejscem na aktywny wypoczynek , gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. W pobliżu plaż znajdują się restauracje, bary i kawiarnie. Można też grać w tenisa, siatkówkę plażową, mini golfa lub wynająć akcesoria do sportów wodnych, do dyspozycji są też leżaki i parasole. Dzięki różnym atrakcjom i czystości morza więkśość plaż na riwierze Makarskiej została nagrodzona Błękitną flagą i nie dziwi ich popularność wśród wszyatkich grup wiekowych oraz zagranicznych dziennikarzy.

Dziedzictwo UNESCO w Chorwacji

Gości, którzy zdecydują się na wakacje w Chorwacji poza pięknym morzem i plażami czeka bogate dziedzictwo kulturowe miast na Adriatyku. Nawet sześć miast na wybrzeżu chorwackim ukrywa zabytki znajdujące się na liśćie UNESCO. Zacznijmy od wspańiałego Dubrownika, którego historyczne centrum miasta jest na liście UNESCO od roku 1979. Proponujemy kilkadniowy pobyt w tej perle Adriatyku, wynajmijcie  apartament w Dubrowniku i cieszcie się zabytkami z epoki gotyku, renesansu i baroku. Zarezerwujcie kwatery w Splicie, jeszcze jednej z dalmatyńskich skarbów i cieszcie się harmonią starego i nowoczesnego. Pałac Dioklecjana w Splicie, zbudowany na przelomie III i IV wieku jest na liście dziedzictwa UNESCO od roku 1979. Rzymski cesarz Dioklecjan kazał go zbudować  jako swój dom wypoczynkowy, a dzisiaj wewnątrz samego pałacu znajdują się liczne sklepy z pamiątkami, galerie, bary i restauracje. Tylko pół godziny jazdy od Splitu oddalony jest Trogir, miasteczko położone na wybrzeżu zalewu kasztelańskiego, którego centrum historyczne jest pod patronatem UNESCO. Budynki romańskie z elementami renesansu i baroku nie zostawią obojętnymi miłośników sztuki. Wśrod licznych zabytków trzeba podkreślić trogirską katedrę św. Lowry z bramą, wybudowaną w XIII wieku w stylu romańsko-gotyckim i twierdzę Kamerlengo z XV wieku. Od roku 2000 na pod ochroną UNESCO jest też i szybenicka katedra pochodząca z XV wieku, której kopuła przypomina kopuły włoskich katedr z epoki renesansu. Na skrajnej północy wybrzeża chorwackiego, w Poreczu, znajduje się Bazylika Eufrazjana, która jest na liście dziedzictwa UNESCO od roku 1997. Powstała w VI wieku, zbudowana w stylu bizantyjskim jest jednym z najpiękniejszych przykładów sztuki bizantyjskiej w ogóle.

Może cię zainteresować także:  Bóle głowy napięciowe - o czym świadczy ból w tylnej części głowy?

Czy wiesz, że…

Kultura Chorwacji była kształtowana pod wpływem kultury zachodnioeuropejskiej, śródziemnomorskiej oraz słowiańskiej. Jako Słowianie, Chorwaci są serdeczni i przyjacielsko nastawieni do przybyszów. Nie należy zapominać jednak, że jest to kraj śródziemnomorski – szczególnie w regionach nadmorskich, po południu nadchodzi czas na sjestę, a życie zaczyna się wieczorem. Chorwaci zachowują się również w typowy sposób dla narodów południowych, co przejawia się głównie w dość głośnym i żywym sposobie mówienia.

Chorwacja - kraj w którym chciałbyś zamieszkać 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Dziedzictwo UNESCO w Chorwacji

Gości, którzy zdecydują się na wakacje w Chorwacji poza pięknym morzem i plażami czeka bogate dziedzictwo kulturowe miast na Adriatyku. Nawet sześć miast na wybrzeżu chorwackim ukrywa zabytki znajdujące się na liśćie UNESCO. Zacznijmy od wspańiałego Dubrownika, którego historyczne centrum miasta jest na liście UNESCO od roku 1979. Proponujemy kilkadniowy pobyt w tej perle Adriatyku, wynajmijcie  apartament w Dubrowniku i cieszcie się zabytkami z epoki gotyku, renesansu i baroku. Zarezerwujcie kwatery w Splicie, jeszcze jednej z dalmatyńskich skarbów i cieszcie się harmonią starego i nowoczesnego.

Pałac Dioklecjana w Splicie, zbudowany na przelomie III i IV wieku jest na liście dziedzictwa UNESCO od roku 1979. Rzymski cesarz Dioklecjan kazał go zbudować  jako swój dom wypoczynkowy, a dzisiaj wewnątrz samego pałacu znajdują się liczne sklepy z pamiątkami, galerie, bary i restauracje. Tylko pół godziny jazdy od Splitu oddalony jest Trogir, miasteczko położone na wybrzeżu zalewu kasztelańskiego, którego centrum historyczne jest pod patronatem UNESCO. Budynki romańskie z elementami renesansu i baroku nie zostawią obojętnymi miłośników sztuki. Wśrod licznych zabytków trzeba podkreślić trogirską katedrę św. Lowry z bramą, wybudowaną w XIII wieku w stylu romańsko-gotyckim i twierdzę Kamerlengo z XV wieku. Od roku 2000 na pod ochroną UNESCO jest też i szybenicka katedra pochodząca z XV wieku, której kopuła przypomina kopuły włoskich katedr z epoki renesansu. Na skrajnej północy wybrzeża chorwackiego, w Poreczu, znajduje się Bazylika Eufrazjana, która jest na liście dziedzictwa UNESCO od roku 1997. Powstała w VI wieku, zbudowana w stylu bizantyjskim jest jednym z najpiękniejszych przykładów sztuki bizantyjskiej w ogóle.

Trogir – perła UNESCO w centrum Dalmacji

Trogir jest małym miasteczkiem położonym w samym centrum Dalmacji i odalonym 30 minut od Splitu. Tylko 3 km od Trogiru odalone jest lotnisko, do  którego latają linie lotnicze z licznych miast europejskich. Trogir oferuje duży wybór zakwaterowania, wśród których są liczne hotele i kwatery prywatne. Dła miłośników cichego otoczenia najlepszym wyborem są kwatery na wyspie Ciovo, połączonej mostem z Trogirem. Na wyspie Ciovo można cieszyć się ciszą, spokojem i pięknymi żwirowymi plażami. W Trogirze będźcie gotowi na podróż przez historię sztuki.

Trogir zachwyca pięknem swoich budynków historycznych, docenionych przez miłośników i znawców sztuki. Stare misto Trogiru jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO w roku 1997 dzięki budynkom z okresu renesansowego i romańskiego. Najbardziej znana i cenna to trogirska katedra Św. Lowry i jej brama, którą jest dziełem Radowana w stuleciu trzynastym.

W Trogirze można podziwiać wspaniały fort Kamerlengo z piętnasego stulecia, położony na końcu trgirskiej promenady. Fort ten w przeszłości był kwaterą wojska, a dzisiaj jest siedzibą lokalnej władzy i miejscem odbywania się  wydarzeń kulturalnych w miesiącach letnich. W Trogirze znajdują się też przepiękne pałace z epoki  renesansu i baroku nałeżące do rodzin patrycjuszów trogirskich. Centrum miasta jest przepleciony licznymi uliczkami kamiennymi czyli kaletami, w których w nowych czasach umieszczone zostały restauracje, bary, galerie i sklepy z pamiątkamy pokazując harmonię dziedziectwa kulturowego i nowoczesnego stylu życia.

Rejsy po chorwackim wybrzeżu

Są liczne sposoby do zapoznania się z przepięknym chorwackim wybrzeżem. Można znaleź zakwaterowanie w hotelach lub w kwaterach prywatnych w Dubrowniku, Splicie, Zadarze  i pozostałych większych i mniejszych miastach. Jeśli chcecie odkryć ukryte zakątki adriatyckiego wybrzeża Chorwacji, ustronne plaże i bajkowe zatoki i przyjechać do każdej  z tysiąca chorwackich wysp najlepiej zdecydować się na czarter statku w Chorwacji.

Wynajem żaglówek i jactów w Chorwacji w ostatnich latach stajł się coraz popularniejsze. Ważne jest tylko zarezerwować wymarzony statek na czas ponieważ booking na następny czarter sezon zaczyna się już na jesieni. Do dyspozycji gości jest seria firm czarterowych, które zajmują się pośrednictwem przy wynajmie statków i za pomocą których można w łatwy sposób zarezerwować żaglowiec, jacht, motorówkę lub katamaran z różnych baz czarterowych w Chorwacji. Najbardziej znane bazy to Split, Dubrownik, Zadar, Trogir i Biograd. W wysokim sezonie zaczynającym się w maju, statki można wynająć tylko w okresie od soboty do soboty, a poza sezonem możliwy jest wynajem na krótszy termin. Ceny zależą od typu i wieku statku oraz od dodatkowych usług, z których chcecie korzystać jak skipper, hostessa, kucharz i dostawa żywności, za które trzeba zapłacić dodatkowo.

Może cię zainteresować także:  Benin: położenie, historia, najważniejsze informacje

Rejsy w Chorwacji odkryją wam dlaczego Chorwacja jest jedną z najbardziej popularnych destynacji dla żeglarzy na Morzu Śródziemnym wśród członków światowej elity. Niektórzy z popularnych miłośników chorwackiego wybrzeża, którzy wracają  z roku na rok są Roman Abramovič, Bernie Ecclestone, Bill Gates, Mateusz Kusznierewicz i wielu innych.

Chorwacja - kraj w którym chciałbyś zamieszkać 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Rejsy po Chorwacji

Tanie loty do Chorwacji

Jeśli zdecydujecie się na wakacje w Chorwacji możecie dotrzeć do miejsca docelowego w kilka godzin dzięki lotom niskobudżetowym, które w okresie od marca do listopada łączą miasta na wybrzeżu chorwackim z licznymi europejskimi miastami. Dwa największe i najbardziej zatłoczone lotniska na Adriatyku są w Splicie (Kasztela) i Zadarze. Dzięki wielkiej ilości miast, z którymi są bezpośrednio połączone Split i Zadar w miesiącach letnich wśród najbardziej popularnych miast do odwiedzenia w Chorwacji, przede wszystkim wśród młodzieży. Do Zadaru można przylecieć z Londynu, Liverpoolu, Marsylii, Oslo, Sztockholmu, Brukseli, Warszawy, Poznania, Gdańska itd. Split jest połączony z Amsterdamem, Paryżem, Rzymem, Berlinem, Genewą, Warszawą, Gdańskiem. Zadar i Split to doskonałe pomysły na city break, przede wszystkim w miesiącah wiosennych lub na wczesnej jesieni kiedy są mniejsze tłumy niż w sezonie wysokim. Można  wtedy podziwiać piękno miast w pełnym blasku i doświadczyć prawdziwej lokalnej atmosfery oraz stylu życia miejscowych ludzi. Przyciągają też i ceny znacznie niższe niż w wysokim sezonie. Zadar i Split nie są jedynymi lotniskami na wybrzeżu, są też lotniska w Dubrowniku i na wyspie Krk. Do Dubrownika można przylecieć z Barcelony, Madrytu, Manchesteru, Mediolanu, Stambułu, Monachium, Wenecji, Paryża, jednbak do Dubrownika można dotrzeć jedynie regularnymi liniami.  W każdym razie do Chorwacji można dotrzeć ze wszystkich części Europy, należy tylko zarezerwować bilety na czas.

Chorwacja – bogactwo wydarzeń w maju

Maj wydaje się jednym z najlepszych miesiąc na wakacje w Chorwacji. Poza piekną pogodą i tanimi cenami noclegów w kwaterach prywatnych i w hotelach można odwiedzić różne wydarzenia. w Zagrzebiu, podobnie jak i w innych miastach wzdłuż wybrzeża chorwackiego. Należy tylko przejrzeć kalendarz wydarzeń kulturalnych i sportowych aby przekonać się o tym. Zacznijmy od Zagrzebia i Festiwalu Św. Marka podczas którego odbywają się koncerty doskonałych muzyków muzyki poważnej. W miejscowości Sveti Ivan Zelina w pobliżu Zagrzebia odbędzie się Międzynarodowy Rycerski Turniej który świetnie wyczaruje średniowieczną atmosfere. W różnych miejscowościach na Istrii w maju można odwiedźić liczne mini targi poświęcone specjalnościach kuchni istarskiej i ekspozycje win. W Buzecie w momencie trwają dni szparagów, na końcu miesiąca w Poreczu odbędą się dni otwarte piwnic wina i festiwal Malvazji, najbardziej znanego istarskiego wina. Już tradycyjnie w maju organizowane są w licznych miastach targi kwiatów, między innymi w Puli i w Splice. Na początku maja corocznie organizowana jest wielka uroczystość z okazji święta Św. Duji, patrona miasta. W Hvarze w którym mieści się najstarzy teatr narodowy w świecie trwają dni hwarskiego teatru. Targi statków będą w Šibeniku w drugiej połowy miesiąca,a serce Riwiery Makarskiej, Makarska juz tradycyjnie będzie gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w którym biorą udział znani zagraniczni twórcy komiksów.

Nowe sukcesy chorwackiej turystyki

Na Międzynarodowym Festiwale Filmów Turystycznych który odbył się w marcu w Berlinie film promocyjny ˝Oda do radości ˝ Chorwackiej Współnoty Turystycznej otrzymał nagrodę turystycznego Oscara. Do konkurencji na najlepsze filmy w trakcie festiwalu przystąpiło 28 krajów z 92 filmami. Film pokazuje naturalne i kulturowe dziedzictwo Chorwacji, a muzyka jest interpretacją znanej piosenki Oda do radości chorwackiej wiolonczelistki Ani Rucner we wspołpracy ze znanymi chorwackimi muzykami. Pojawiają sie w filmie znane chorwackie destynacje turystyczne jako Zadar, Split, Dubrovnik, Bol na wyspie Brač. W filmie można też posłuchać dźwięk tradicyjnych instrumentów muzycznych. Ostatnio chorwacka turystyka otrzymała nowe uznanie. Przy okazji Targów Turystiki i Wypocznyku w Warszawie które odbyły się w końcu kwietnia chorwackie stoisko wygrało I.miejsce w konkursie na najbardziej oryginalane i profesjonalne stoisko targowe. Oba uznania świadczą o wyśiłkach działaczy i pracowników w turystce w celu żeby Chorwacja stała się rozpoznawalną destynacją wśród Europejczyków. Jeśli sądzić po numerze turystów ktorzy odwiedzili Chorwację w kwietniu i na początku maja wydaje się że Chorwacja może spodziewać się udanego sezonu turystycznego.

Chorwacja – destynacja idealna na rozrywkę

W ostatnich paru lat Chorwacja stała się bardzo popularną destynacją dla rozrywki, została ulubiona przede wszystkim między młodymi Brytyjczykami ktorzy corocznie odwiedzają festiwale w miejscowości Petrčane w pobliżu Zadaru. Niktóre z najważniejszych światowych czasopism i mediów opublikowały artykuły w których nazywają wyspę Pag, słynącą z plaży Zrče, nową Ibizą. Co jest przyczyną takiej popularności i atrakcyjności wskazanych miast? Co lato na obszarze pólwyspu Pinija w Petrčanach, już od poczatku lipca zaczyna sie ciąg festiwali, głownie muzyki klubowej, kontynuujący przez całe lato. Najbardziej znany między nimi jest Garden Festiwal, założony w 2004 roku przez Nicka Colgan, brytyjskiego muzyka, przeprowadzającego się do Zadaru. Jednocześnie sama miejscowość Petrčane została rozwiniętym ośrodkiem turystycznym. Można tam znaleźć różne typy kwater prywatnych, które najlepiej zarezerwować przed przyjazdem ponieważ, najczęściej większość z nich jest zajęta już wiosną. Inny znany festiwal, odbywający się w drugiej połowie lipca, to Soundwave.

Może cię zainteresować także:  Żeglarstwo - rodzaje jachtów, czym jest jachting. Jak wyglądają wakacje pod żaglami?

Oprócz rozrywki oferują Petrčane czarujący zachód słońca.Warto wspomnieć że w pobliżu jest Zadar, piękne miasto, bogate zabytkami i mające długą tradycję w turystyce. Dla młodych lubiących rozrywkę bez przerwy idealnym celem na wakacje jest Novalja na wyspie Pag. Na północno-wschodniej strony wyspy, oddalona około 2 km od Novalji, znajduje się Zrče,długa żwirowa plaża okrążona sosnowym lasem i wielkim parkingiem. Została popularna z powodu kilka klubów, umieszczonych na samej plaży, w których rozrywka trwa przez cały dzień od początku lata do końca września. Po południu są zorganizowano after beach party, a wieczory są zarezerwowane dla imprez muzyki klubowej lub dla koncertów sławnych Dj-ów. W sezonie 2011 wstąpili Fatboy Slim, Armin Van Buuren, The Shpeshifters, Freemasons, Swedish House Mafia i to tylko niektóre z słynnych imion. Przyczyniły się do takiej popularności wskazanych destynacji też tanie linie lotnicze do Zadaru prowadząnce przez przewoźników z grupy low cost. Ponieważ region Zadaru obejumuje tak Petrčane jak i wyspę Pag, połączoną z lądem mostem i też codziennymi liniami promowymi, to można w ciągu wakacji łatwo zwiedzieć obie destynacje. Jeśli chodzi o połódniową cześć wybrzeża chorwackiego ze względu na ofertę rozrywki warto pojechać do Makarskiej lub na wyspe Hvar do miejscowości Hvar.

Chorwacja - kraj w którym chciałbyś zamieszkać 5 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Wyspa Rab: mekka nudystów

Wyspa Rab umieszczona została pomiędzy dziesięcioma wyspami na świecie, które różne profile turystów powinny odwiedzić (Wg. CNN). Trzy plaże w Lopar: Tą wyspę kvarneru CNN przeznaczył dla nudystów, wraz z tekstem w którym pisze iż wyspa Rab jest miejscem narodzin współczesnego „rozbieranego kąpania”. Zasługę ku temu trzeba by przypisać przedewszystkim w dużej części angielskiemu monarchowi który na wyspie zapoczątkował „nudyzm” jeszcze przed Drugą wojną światową. CNN mianowicie pisze, że Król Edward VIII wraz ze współmałżonką Wallis Simpson 1936. dostał pozwolenie władz miejskich na kąpanie się bez ubrania na obszarze Kandalore i że w związku z tym od tamtej pory na tej wyspie hołduje się tradycji nudyzmu. Jako dobra lokalizacja do nudyzmu wymieniony został Lopar wraz z trzema plażami –Sahara, Stolac i Ciganka. Po kąpieli CNN proponuje wizytę w starym mieście Rab. Miejsca docelowe proponowane przez CNN określonym  kategoriom turystów to Musha Cay na Bahamach dla milionerów oraz Lizard Island dla par.

Więcej o wyspie Rab można obejrzeć tutaj: www.rab-rab.eu.

Chorwacja - kraj w którym chciałbyś zamieszkać 6 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Dudrovnik

Kontynentalne kierunki lifestyle

Niezwykle przydatną broszurę dla organizatorów wycieczek przygotowały Wspólnoty Turystyczne miast Čakovec, Karlovac, Koprivnica, Krapina, Samobor, Varaždina i Velika Gorica. Zadaniem folderu  ,,Kontynentalne kierunki lifestyle”  jest lepsze przedstawienie ich oferty turystyczno- kulturalnej na świecie. Miasta ulokowane są w niedalekiej odległości od siebie, na terenie o promieniu 160 kilometrów. Na tej powierzchni znajduje się jednak bardzo wiele atrakcji  np.: blisko 200 zabytków, 100 zamków oraz sto restauracji. Na turystów czeka nie tylko atrakcyjna oferta turystyczna, ale także mili gospodarze oraz niezliczone atrakcje kulturalne takie jak  festiwale czy koncerty.

Dugopolje – Park wodny w zapleczu miasta Dioklecjana

Park wodny Dalmati w Dugopolji koło Splitu, będzie największym parkiem wodnym w tamtej części Europy. Inwestycja pochłonie ponad 40 milinów euro. Tyle kosztuje stworzenie sztucznych rzek, basenów z falami, basenów z masażami wodnymi i jacuzzi, zjeżdżalni (najdłuższa o długości 24 metrów).

Solin – międzynarodowy festiwal filmów turystycznych

Aż trzy nagrody zdobył film ,,Omaggio a Romma” autorstwa Franca Zafirellego w trakcie 13 Międzynarodowego Festiwalu Filmu Turystycznego ITF’CRO.  Nagrody te zostały przyznane zarówno za najlepszy film, jak i wyróżnienie za najlepsze zdjęcia i montaż.

Osijek – Stary tramwaj przyciąga turystów

Wszystkich tych, których fascynuje historia zainteresuje zapewne chorwacki Osijek. To właśnie tam regularnie kursuje najstarszy tramwaj w tamtejszej części Europy. Tramwaj powstał w 1928 roku.  Jego znakiem rozpoznawczym jest to, że  posiada wszystkie  oryginalne części.

Unije – Mała wyspa na wielkie wakacje

Unije to niewielka wysepka z każdym kolejnym rokiem przyciągająca coraz więcej turystów. Popularność zdobyła dzięki zabytkom kulturalno – historycznym, plażom oraz dogodnym połączeniom komunikacyjnym.  Również największa powierzchnia wśród wysp otaczających Lošinj jest atutem tego miejsca.  Niestety dużym niebezpieczeństwem są skały i grzbiety morskie ulokowane wokół wyspy. To przyczyniło się do kolizji wielu statków, które utonęły lub zostały uszkodzone.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Wakacje – Młodzież i dorośli na wakacjach

Poprzedni wpis

Dieta wrzodowa: Dieta dla osób w chorobie wrzodowej i dwunastnicy. Wrzody – leczenie, objawy, typy, powikłania, badania

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *