URZĄDZANIE I DEKOROWANIE 📕

W trosce o piękno podłogi, jak dbać o panele laminowane

Coraz chętniej decydujemy się na zakup paneli laminowanych. Pozwalają one dość niskim kosztem wykreować podłogi przypominające drewniane parkiety, możemy także wybierać spośród wielu oryginalnych wzorów, przypominających np. kamień. I choć to estetyczne oraz nowoczesne podejście do aranżacji podłogi, wątpliwości mogą pojawić się gdy pomyślimy o tym, jak na długo zachować świeży i nienaruszony wygląd paneli.

Przede wszystkim profilaktyka

Pielęgnacja paneli podłogowych rządzi się swoimi prawami. Nie są one skomplikowane i jeśli tylko będziemy ich przestrzegać, posłużą nam one przez długi czas. Ponieważ zniszczonym panelom nie można przywrócić pierwotnego wyglądu, o ich konserwacji warto pomyśleć zaraz po zakupie.

Dopóki na podłodze nie pojawią się plamy, sprawa jest banalnie prosta, a w ruch idą szczotka lub odkurzacz. Regularne odkurzanie zapobiegnie rysowaniu na skutek zalegającego piasku. Drobne, ostre elementy mogą przyspieszyć ścieranie laminatu i odkrycie niższych warstw podłogi. Kiedy to nastąpi, panele będą nadawały się tylko do wymiany. Jeśli chcemy  położyć je w miejscach stale narażonych na kontakt z pyłem i piaskiem, na przykład w przedpokoju, należy wybrać materiał o wysokiej klasie ścieralności, na przykład AC4 lub AC5. Niezbędnym dodatkiem będzie chłonący wilgoć dywanik lub wycieraczka do odstawiania butów.

Plamy, plamy, plamy

Kiedy chcemy usunąć z paneli plamę, najlepiej użyć w tym celu wilgotnej (ale nie mokrej!) ściereczki i przetrzeć zabrudzone miejsce. Jeśli myjemy całą powierzchnię, zasada oszczędności wody i środków chemicznych powinna być podstawą działania. Do wody można dolać nieco octu lub delikatnego środka czyszczącego. Te odpowiednie dla paneli różnią się od płynów do mycia płytek ceramicznych i drewna, dlatego nie należy ich stosować wymiennie.

Panele są wrażliwe na działanie detergentów. Błyskawiczne pozbycie się plamy poskutkuje pojawieniem się przebarwień. Podobnie szkodliwy jest nadmiar wody. Przed przystąpieniem do mycia podłogi należy dokładnie osuszyć mop lub miękką ściereczkę. Jeśli pozostawimy na niej kałuże, przyczynimy się do powstawania odkształceń – radzi Jędrzej Jańczak, ekspert marki Drzwi i podłogi VOX. Dlatego, jeśli dziecko wylało na panele sok lub herbatę, jak najszybciej trzeba wytrzeć plamę do sucha, żeby płyn nie wniknął do niższych, mniej odpornych niż laminat warstw. Do wycierania przyda się chłonny papierowy ręcznik  lub ściereczka z mikrofibry.

Może cię zainteresować także:  Drewniana ścieżka

Domowe sposoby

Paneli nie należy narażać na uszkodzenia mechaniczne, spowodowane myciem twardą szczotką. Do ich czyszczenia nie używa się mydła. Aplikacja wosku lub środka nabłyszczającego może dać efekt odwrotny do zamierzonego. Tłuste, trudne plamy, na przykład z pasty do obuwia lub z czekolady pomoże usunąć benzyna ekstrakcyjna. Czerwone wino lub mleko znikną z powierzchni podłogi po przetarciu szmatką nasączoną  wodą z płynem do naczyń. Żadnego ze środków czyszczących, nawet naturalnego octu, nie nakłada się bezpośrednio na podłogę. Zawsze należy użyć mocno wyciśniętej gąbki lub szmatki zamoczonej w preparacie rozcieńczonym wodą.

Ochrona przed zarysowaniami

Nie tylko piasek może spowodować rysy na panelach. Największe zagrożenie dla laminatu czyha ze strony często przesuwanych mebli, takich jak krzesła czy stoliki do kawy. Bitwę z ostrymi krawędziami zakończy podklejenie nóżek mebli filcem. Kiedy robimy przemeblowanie, a nie wszystkie meble jesteśmy w stanie podnieść, z pomocą przyjdzie miękki, gruby ręcznik. Nasz wysiłek ograniczy się wówczas do odchylenia mebla. Podłożenie ręcznika lub koca pod przesuwaną szafę zapobiegnie nie tylko zarysowaniom, ale ułatwi nam wykonanie zadania. A co z podłogą w biurze lub gabinecie? Plastikowe koła obrotowych foteli są zabójcze dla laminatu. Producenci nie tylko podłóg, ale także mebli, myślą o zabezpieczeniu powierzchni. Istnieją co najmniej dwie możliwości ochrony: umieszczenie na niej przezroczystej maty poliwęglanowej lub zamiana kółek foteli na takie wyposażone w gumowe nakładki – mówi ekspert VOX.

Pielęgnacja paneli podłogowych nie jest ani trudna, ani kosztowna. Panele najlepiej myć domowymi sposobami, oszczędzając wodę. Regularne odkurzanie i ostrożność w przesuwaniu elementów wyposażenia wnętrza, zapobiegną powstawaniu zarysowań. Z panelami jest podobnie jak ze zdrowiem: lepiej zapobiegać niż leczyć.

Wina domowe, wyjątkowe i niepowtarzalne

Poprzedni wpis

Wirujące motyki, glebogryzarki spalinowe – jaką wybrać?

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *