Biotyna na włosy 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Lifestyle 🔥Zdrowie ⚕️

Biotyna na włosy

Włosy dodają urody, szczególnie kobietom. By zawsze cieszyły nas swym zadbanym wyglądem , powinniśmy o nie właściwie zadbać. Szczególnie jest to zalecane osobom, które posiadają niedobory pewnych grup witamin ( mających wpływ na kondycję włosów). Jeśli występują jakiekolwiek braki to wówczas czupryna jest pozbawiona połysku, jest matowa; włosy są łamliwe i bardzo często zaczynają wypadać. Takie objawy złej kondycji naszej czupryny wskazują na braki witaminy H. Trzeba wiedzieć, że biotyna na włosy ma niemały wpływ, i w związku z tym warto wiedzieć o niej jak najwięcej. By w razie jej niedoborów szybko podjąć odpowiednie działania.

Biotyna – najważniejsze wiadomości

Nie wszyscy wiedzą, że biotyna jest inaczej nazywana witaminą H; zamiennie można używać także nazwy – koenzym R.. Jest to witamina w postaci białego, krystalicznego proszku, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie oraz alkoholu. Trzeba wiedzieć, że biotyna jest dość wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe.

Dlaczego biotyna jest tak ważna? Otóż ze względu na działanie jakim się odznacza. Polega ono bowiem na dostarczaniu pokładów energii pochodzących głównie z węglowodanów. Co więcej – jej działanie to również uczestniczenie w syntezie tłuszczów. Odpowiada ona także za odpowiednie funkcjonowanie przemiany aminokwasów i cukrów. Biotyna wywiera również niemały wpływ na pracę tarczycy i na układ immunologiczny. A co najważniejsze – bardzo dobrze wpływa na stan włosów, sprawiając, że są one pełne blasku, elastyczności i są gęste.

Jak działa biotyna na nasze włosy?

Jak już wspomniano, biotyna odgrywa ważną rolę. Ma ona wpływ na włosy i ich kondycję. Co więcej – wiadomo, że biotyna powoduje zahamowanie procesów nadmiernego wypadania włosów. Istnieją bowiem pewne przypuszczenia, że witamina H wspomaga blokowanie reakcji enzymatycznej, która polega na przekształcaniu nieszkodliwego testosteronu w niekorzystnie działającą postać tego hormonu – czyli dihydrotestosteronu.

Może cię zainteresować także:  4 lutego obchodzony był Światowy Dzień Walki z Rakiem - leczenie onkologiczne

Uwaga na niedobory biotyny!

Bardzo rzadko niedobory witaminy H zdarzają się, niemniej jednak warto kontrolować poziom biotyny w swym organizmie. Niedobory jej powstają zazwyczaj poprzez długotrwałe zażywanie estrogenów – obecnych w tabletach antykoncepcyjnych, bądź też antybiotyków.

Warto wiedzieć, iż najmniejsze braki biotyny prowadzą zazwyczaj do osłabienia cebulek , a tym samym nawet do nadmiernego wypadania włosów. Co więcej – niedostateczne ilości biotyny mogą być przyczyną przedwczesnej siwizny. 

 

Biotyna – gdzie można ją znaleźć?

Biotyna znajduje się w licznych produktach spożywczych, które z pewnością mamy pod ręką. Naturalnym i łatwo przyswajalnym źródłem witaminy H (biotyny) jest między innymi – czekolada – 32mcg/100g, kalafior – 17mcg/100g , a ponadto wołowa wątroba – 100mcg/100g, grzyby – 17mcg/100g, i orzechy laskowe – 14mcg/100g.

Biotynę można również znaleźć w suplementach diety

Szczególnie jest ona obecna w preparatach na łysienie. Okazuje się bowiem, że cenne właściwości biotyny ( polegające na zatrzymywaniu postępujących procesów łysienia androgenowego )wykorzystywane są przy zwalczaniu łysienia. I dla przykładu można podać preparat o nazwie Provillus – w postaci tabletek zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Co więcej – biotynę znajdziemy w licznych szamponach przeciwdziałających wypadaniu włosów i w odżywkach.

Skuteczność i bezpieczeństwo biotyny

Niedobory biotyny warto kontrolować i w razie potrzeby szybko je uzupełnić. Jest to uzasadnione zdrowym wyglądem włosów i ogólną kondycją całego organizmu. Trzeba jednakże mieć na uwadze fakt, iż dostarczanie odpowiednich ilości będzie skutkowało dobroczynnym działaniem biotyny. Okazuje się bowiem, że wszelkie nadwyżki mogą niekorzystnie odbić na naszym zdrowiu, jak i kondycji włosów.

Warto pamiętać, że jeśli już stosujemy preparaty z zawartością biotyny, to wówczas nie można przekraczać zalecanej przez producenta dawki. Specyfiki z witaminą H powinno się zatem przyjmować według zaleceń – czy dermatologa, czy też producenta.

Może cię zainteresować także:  Jak zachować sprawność mózgu w miarę starzenia się

Co więcej – stosowanie biotyny w suplementach diety przez dłuższy czas nie jest także wskazane, szczególnie jeśli nie zasięgnęliśmy porady lekarza. Trzeba też mieć świadomość, że blokując produkcję dihydrotestosteronu, tak naprawdę zaburzamy gospodarkę hormonalną ( związaną z wytwarzaniem testosteronu). Takie działanie z kolei może prowadzić do spadku libido i zmniejszenia sprawności seksualnej. Jest to szczególnie obserwowane u mężczyzn.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Fryzjerskie pogotowie, czyli jak samemu zrobić prostą i ładną fryzurę?

Poprzedni wpis

Siwe włosy – kilka słów o siwieniu

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *