Domowe sposoby na biegunkę - co stosować? Sprawdzone metody! 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Zdrowie ⚕️Kobiece sprawyPierwsza pomoc

Domowe sposoby na biegunkę – co stosować? Sprawdzone metody!

Czy to biegunka?

O biegunce można mówić wtedy, gdy istnieje konieczność udania się do toalety trzy lub więcej razy i oddawany jest bardzo luźny, wręcz wodnisty stolec w dużej objętości. Często wypróżnienia mają bardzo gwałtowny charakter. Biegunka może trwać od kilku godzin do kilku dni. Niekiedy przy bardzo ostrym przebiegu objawy mijają dopiero po dwóch tygodniach. Taki ostry przebieg biegunki może skutkować odwodnieniem organizmu i zazwyczaj wskazuje na wirusowe podłoże choroby.

Co powoduje biegunkę?

Biegunka bardzo często jest wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Jednak nie jest to jedyna przyczyna wystąpienia luźnych stolców, szczególnie jeśli biegunka występuje u niemowląt i małych dzieci. Do częstych przyczyn biegunki, oprócz wyżej wymienionych można zaliczyć przede wszystkim: choroby zapalne jelit, zaburzenia autoimmunologiczne (np. alergie pokarmowe, nietolerancja pokarmowa), zespół jelita drażliwego. Biegunka może być także wynikiem nieodpowiedniej diety, zjedzenia czegoś nieświeżego czy też nagłych zmian wprowadzanych w jadłospisie. Może też pojawiać się u dzieci, którym rozszerzana jest dieta z mlecznej na pokarmy stałe.

Domowe sposoby na biegunkę – w jaki sposób można pomóc dziecku?

Domowe sposoby na biegunkę u dziecka odpowiednio stosowane, najlepiej po konsultacji z lekarzem pediatrą, pomagają ograniczyć czas trwania choroby oraz znacznie łagodzą jej przebieg. Z reguły biegunka wywoływana jest wirusem, dlatego nie stosuje się w jej leczeniu żadnych konkretnych leków – leczenie jest typowo objawowe. W zależności od objawów dobiera się metody leczenia. Jakie konkretne sposoby na leczenie biegunki u dzieci można zastosować?

Pod hasłem „biegunka u dzieci – domowe sposoby” znajdziemy przede wszystkim informacje dotyczące tego, jak ważne jest prawidłowe nawadnianie dziecka. Przy biegunce konieczne jest uzupełnianie płynów. Zaleca się również podawanie produktów zawierających elektrolity. W aptekach można kupić specjalny proszek, który można rozpuścić w wodzie i podawać dzieciom. Należy pamiętać, aby zawsze w aptece podkreślić, że produkt ma być podawany dziecku, a także podać farmaceucie wiek dziecka. Dziecku, które ma biegunkę można podawać także probiotyki, które pomogą odbudować naruszoną przez bakterie czy wirusy naturalną florę bakteryjną jelit. Podobnie jak w przypadku elektrolitów, również probiotyki muszą być dostosowane do wieku dziecka.

Domowe sposoby na biegunkę - co stosować? Sprawdzone metody! 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Jeżeli biegunce towarzyszą wymioty, przy nawadnianiu trzeba pamiętać, aby dziecku podawać wodę często, ale bardzo małymi porcjami. W początkowej fazie najlepiej dawać dziecku łyżeczkę wody i odliczać do dziesięciu i dopiero po tym podawać koleją porcję wody. Pozwoli to napoić dziecko i nie wywoła kolejnej fali wymiotów.

Domowe sposoby na biegunkę u dzieci polegają na włączenie do diety produktów, które pomogą zatrzymać nieprzyjemne objawy biegunki, szczególnie nagłe wypróżnianie. Warto przede wszystkim podawać dziecku banany, które są bardzo delikatne, a także zawierają bardzo dużo potasu, który dziecko traci w czasie wypróżniania. O ile nie ma ku temu przeciwwskazań np. alergii u dziecka, można mu podać odrobinę gorzkiej czekolady. Dzięki wysokiej zawartości kakao pomoże ona ograniczyć wydzielanie wody do jelit.

Pomocne może okazać się również podawanie dziecku produktów zawierających skrobię. Dlatego zaleca się dawanie do jedzenia w czasie biegunki kisielu, który zawiera mąkę ziemniaczaną.

Jak powinna wyglądać dieta dziecka z biegunką?

Dieta dla dziecka z biegunką powinna być lekkostrawna i jednocześnie składać się z produktów, które pomogą złagodzić objawy tej nieprzyjemnej dolegliwości. W czasie biegunki warto podawać dziecku takie produkty jak gotowane ziemniaki, makarony, ryże, kisiele, kleiki czy kasze. Można też do diety włączyć delikatne, gotowane mięso – najlepiej drobiowe np. pierś z indyka (w czasie biegunki należy unikać potraw smażonych, które są ciężkostrawne i mogą zbytnio obciążyć podrażniony układ trawienia). Dodatkowo warto dawać do jedzenia wspomniane już banany, a także jogurty naturalne, które zawierają korzystne dla flory bakteryjnej jelit bakterie.

Biegunka u dziecka – kiedy udać się do lekarza?

Z reguły biegunka nie wymaga wizyty u lekarza, jednak zawsze warto się z nim skonsultować, by rozwiać swoje wątpliwości. Jednak są sytuacje, kiedy bezwzględnie należy udać się do lekarza w czasie biegunki. Są to sytuacje, gdy w kale zauważona zostanie krew lub śluz, pojawiają się stolce smoliste, silne bóle brzucha, biegunka występuje na zmianę z zaparciami, gorączka trwająca przez dłuższy czas. Do lekarza należy się też udać w sytuacji, gdy dziecko się odwodni i wystąpił u niego nagły spadek ciała w bardzo krótkim czasie.

Domowe sposoby na biegunkę - co stosować? Sprawdzone metody! 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

7 domowych sposobów na biegunkę

Utrzymywanie nawodnienia i spożywanie właściwych (mdłych) pokarmów może pomóc przetrwać ten nieprzyjemny epizod.

Biegunka jest zwykle spowodowana zatruciem pokarmowym lub inną przemijającą infekcją. Przewlekła biegunka jest często związana z długotrwałym stanem zdrowia, takim jak choroba Leśniowskiego-Crohna.

NLM zaleca wizytę u lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z następujących objawów:

  • Oznaki odwodnienia
  • Biegunka trwająca dłużej niż dwa dni, jeśli jesteś osobą dorosłą. W przypadku dzieci skontaktuj się z dostawcą, jeśli trwa to dłużej niż 24 godziny.
  • Silny ból w jamie brzusznej lub odbytnicy (dla dorosłych)
  • gorączka 102 stopnie lub wyższa
  • Stolce zawierające krew lub ropę
  • Stolce, które są czarne i smoliste

Ale w przypadku mniej dotkliwej, przemijającej biegunki jest wiele rzeczy, które możesz zrobić w domu, które pomogą ci przetrwać nieprzyjemny epizod.

Pij dużo płynów

Jednym z podstawowych kroków w leczeniu biegunki jest zastąpienie płynów, mówi NLM. Dorośli z biegunką powinni pić wodę, soki owocowe, napoje dla sportowców, napoje gazowane bez kofeiny i słone buliony.

Czy codziennie pijesz wystarczającą ilość wody? Odpowiednie dzienne spożycie płynów wynosi około 15,5 filiżanki (3,7 litra) dziennie dla mężczyzn i około 11,5 filiżanki (2,7 litra) dziennie dla kobiet.

Przejdź na dietę BRAT

Spożywanie pokarmu – i trawienie zawartych w nim składników odżywczych – może pomóc w lepszym wchłanianiu wody i utrzymaniu nawodnienia. Problem polega na tym, że wielu przypadkom biegunki towarzyszą nudności i wymioty, przez co jedzenie jest ostatnią rzeczą, na którą masz ochotę.

Wiele osób uważa, że ​​tak zwana dieta BRAT – banany, ryż, mus jabłkowy i tosty – jest idealna na takich czasy. Amerykańska Akademia Lekarzy Rodzinnych opisuje dietę BRAT jako mdłą dietę zalecaną dla dorosłych i dzieci. Banany są bogate w potas, którego biegunka może wyczerpać. Żaden z tych pokarmów nie zalega też długo w żołądku.

Ogólnie rzecz biorąc, dobrym pomysłem jest unikanie większości produktów mlecznych, ponieważ mogą one pogorszyć biegunkę lub powodować gazy i wzdęcia. Wyjątkiem jest jogurt probiotyczny, który może skrócić czas trwania i nasilenie biegunki zakaźnej z jakiejkolwiek przyczyny.

Trzymaj się z dala od tłustych, tłustych i pikantnych potraw oraz alkoholu. Spróbuj jeść kilka mniejszych posiłków dziennie zamiast trzech dużych, aż poczujesz się lepiej. Banany, ryż i imbir mogą być łatwiejsze w układzie trawiennym.

Unikaj ćwiczeń

Twoje treningi, szczególnie intensywne , mogą odwodnić Cię jeszcze bardziej. „To nie jest czas na rozpoczynanie przygotowań do maratonu”. „Twoje ciało potrzebuje trochę odpoczynku. Możesz wykonywać codzienne czynności, ale nie zużywaj dużo dodatkowych kalorii”.

Spójrzmy prawdzie w oczy – możesz nie chcieć być zbyt daleko od łazienki.

Istnieje coś takiego jak „biegunka biegacza”, która pojawia się podczas biegu lub po nim, ale zwykle zdarza się to tylko osobom biegającym na długich dystansach. Nikt nie jest pewien, co dokładnie powoduje biegunkę biegacza, chociaż może to mieć związek z odpływem krwi z jelit, a nawet z potrząsaniem narządami wewnętrznymi przez walenie nogami. Dobrym pomysłem jest unikanie pokarmów bogatych w błonnik, wytwarzających gazy, takich jak fasola i owoce, przed biegiem oraz picie dużej ilości płynów, jeśli masz skłonność do biegunki biegacza.

Pij dużo herbaty

Niektórzy ludzie przysięgają na herbatę rumiankową jako proste lekarstwo na biegunkę, ale dowody są nierówne.Połączenie ekstraktu z kwiatu rumianku, mirry (żywicy drzewnej) i węgla drzewnego z kawy pomogło w ostrej biegunce.

Z drugiej strony herbata z trawy cytrynowej może rzeczywiście przynosić korzyści przy dolegliwościach żołądkowych. „Może uspokoić jelita. Niekoniecznie wpływa na biegunkę, ale może pomóc w przypadku skurczów”.

Spróbuj imbiru

Ludzie zwracali się ku imbirowi od tysięcy lat jako lekarstwu na wszelkiego rodzaju problemy żołądkowe . Jest powszechnie stosowany w żywności, herbacie i suplementach w celu złagodzenia choroby lokomocyjnej , mdłości związanych z ciążą i nudności po operacji lub chemioterapii.

„Imbir jest dobrym lekarstwem, jeśli masz rozstrój żołądka”, ale prawdopodobnie nie pomoże zbytnio na biegunkę.

Niektórzy uważają, że imbir może powodować biegunkę i inne problemy trawienne, takie jak gazy lub zgaga. Według badań, imbir może powodować łagodne skutki uboczne ze strony przewodu pokarmowego, takie jak zgaga, odbijanie i dyskomfort żołądkowo-jelitowy. Jest to jednak rzadkie.

Zapytaj swojego lekarza o stosowanie imbiru, jeśli stosujesz leki rozrzedzające krew. Osoby w ciąży powinny zawsze skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem nowych leków lub suplementów.

Rozważ suplementy

Probiotyki to żywe bakterie szeroko dostępne w suplementach dostępnych bez recepty, które pomagają w różnych dolegliwościach, w tym biegunce.

Teoretycznie to świetny pomysł: dodajesz dobre bakterie do jelit, aby przywrócić zdrowe, zrównoważone środowisko w układzie pokarmowym.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o problemy trawienne, „ Lactobacillus jest twoim przyjacielem”. Lactobacillus acidophilus (L. acidophilus) jest probiotykiem występującym w ludzkich jelitach , jamie ustnej i pochwie oraz w niektórych pokarmach. Nazywana jest „dobrą bakterią”.

Ale możesz nie potrzebować suplementu, aby czerpać korzyści z tej odmiany. „Jest w dużej ilości jogurtu”. „Zamiast brać pigułkę, sugeruję wziąć trochę jogurtu”.

Inne pokarmy zawierające probiotyki to niektóre soki i napoje sojowe, kapusta kiszona, miso i niektóre pikle.

Wypróbuj leki dostępne bez recepty

Półki w pobliskim supermarkecie lub aptece mogą być zaopatrzone w leki dostępne bez recepty , które skutecznie łagodzą biegunkę.

„W przypadku większości osób bez gorączki lub krwi w stolcu coś takiego jak loperamid działa całkiem dobrze”

Jest jeszcze jedna rzecz, która nie jest suplementem ani lekiem, która pomoże bardziej niż cokolwiek innego, nawet jeśli może być trudna do przełknięcia, że ​​tak powiem. „Czas jest twoim najlepszym przyjacielem w przypadku ostrej biegunki”

Nie dotyczy to jednak przewlekłej biegunki (która z definicji trwa dłużej niż dwa do czterech tygodni), biegunki z krwią lub wystąpienia gorączki lub silnego bólu brzucha. W takich przypadkach nie czekaj i szukaj szybko opieki medycznej.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Nadżerka – przyczyny, objawy i leczenie

Poprzedni wpis

Magnez w diecie – w jakich produktach znajdziemy go najwięcej?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *