10 zapachów, które poprawiają samopoczucie
Zdrowie ⚕️Lifestyle 🔥Ludologia 👨Porady 🎯

10 zapachów, które poprawiają samopoczucie

Zapach to nie tylko wrażenia estetyczne – z konkretną wonią wiążą się wspomnienia i wystarczy jedna delikatna nuta, by wywołać falę reminiscencji. Zapach ulubionych perfum osoby, za którą tęsknimy, potrafi rozczulić nas do łez, woń goździków i pomarańczy natychmiast przenosi nas do świąt z dzieciństwa, a wiejskie aromaty przywołują radosne chwile spędzone w czasie wakacji u dziadków. Ta nostalgiczna więź między zapachem a emocjami nie jest przypadkowa. Sygnały węchowe są odbierane przez te same struktury mózgu, które regulują zachowania emocjonalne, popędy oraz stany takie jak zadowolenie, przyjemność czy strach. Osoby trwale lub przejściowo tracące węch często cierpią na bezsenność, zaburzenia łaknienia, problemy z seksualnością oraz odczuwaniem radości życia. Przyjemna woń to zatem nie tylko „nośnik pamięci”. Oto 10 przykładów zapachów, które mogą korzystnie wpływać na kondycję ciała i umysłu. Oczywiście wniosków z cytowanych badań nie należy traktować bezwzględnie. Jeśli aromat powszechnie uważany za ujmujący, w twoim przypadku z jakiegoś powodu działa odstręczająco, trudno oczekiwać, że jego inhalacja wywoła pożądane efekty.

Lawenda ułatwia zasypianie

Lawenda niemal natychmiastowo uspokaja umysł i ciało, dzięki czemu może być pomocna w leczeniu bezsenności. W badaniu z udziałem studentów lawendowy aromat skutecznie łagodził problemy ze snem i symptomy depresji u ochotników. Jeśli pod koniec dnia odczuwasz rozdrażnienie, a sen każe długo na siebie czekać, dodaj do wieczornej kąpieli garść soli o zapachu lawendy albo kilka kropli olejku lawendowego do podgrzewacza.

10 zapachów, które poprawiają samopoczucie

10 zapachów, które poprawiają samopoczucie

Fot. 55Laney69 / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Może cię zainteresować także:  Dieta wątrobowa – praktyczne porady

Cynamon wyostrza umysł

Cynamon to doskonały aromaterapeutyk nie tylko dlatego, że przywołuje wspomnienie babcinej szarlotki. Phillip Zoladz z Wheeling Jesuit University odkrył, że wdychanie słodkiego aromatu cynamonu usprawnia funkcje kognitywne, m.in. odpowiedź wzrokowo-ruchową, pamięć operacyjną i długość koncentracji uwagi.

Sosna łagodzi stres

Oto kolejny powód, by jak najczęściej wybierać się na górskie wycieczki, a choinkę stroić już na początku grudnia. Z badań przeprowadzonych w Japonii wynika, że sosnowe olejki eteryczne mogą wpływać łagodząco na centralny układ nerwowy i wspomagać leczenie zaburzeń depresyjnych. Po 15-minutowyn spacerze w lesie sosnowym uczestnicy badania odczuwali wyraźnie niższy poziom stresu i lęku.

Świeża trawa relaksuje i rozwesela

Być może uważasz, że prace ogrodowe są męczące i nudne, ale zapach świeżo skoszonej trawy może korzystnie wpływać na twoje samopoczucie. Dr Nick Lavidis odkrył, że związki wydzielające się po skoszeniu trawy działają relaksująco i rozweselająco, a także zapobiegają zmianom neurodegeneracyjnym związanym z procesem starzenia. Właściwości aromatu są podobno tak silne, że opracowano perfumy o zapachu skoszonej trawy… dla tych, którzy nie mogą korzystać z luksusu własnego trawnika.

Cytrusy dodają energii

Potrzebujesz najlepszego, zdrowego źródła pobudzenia? Zapomnij o kawie i sięgnij po szklankę wody z dodatkiem soku z cytryny. Świeża cytryna pomaga dotlenić ciało i maksymalizuje funkcje enzymów wątrobowych, a jej energetyzujący aromat doskonale pobudza umysł. Nie zaszkodzi też cytrusowy balsam i kropla perfum z nutą trawy cytrynowej.

10 zapachów, które poprawiają samopoczucie

10 zapachów, które poprawiają samopoczucie

Fot. Nina Matthews Photography / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Wanilia podnosi nastrój

Lody waniliowe to wystarczający powód, by wierzyć w uszczęśliwiającą moc tej słodkiej przyprawy, ale za aromaterapeutycznymi właściwościami wanilii stoją też konkretne dowody naukowe. W publikacji Proceedings of ISOT/JASTS 2004 znajdziemy opis badania, które sugeruje, że aromat ziaren wanilii łagodzi napięcie nerwowe. Po waniliowej aromaterapii uczestnicy badania czuli się radośniejsi i bardziej zrelaksowani.

Może cię zainteresować także:  Jod – co wiemy o jodzie i dlaczego jest tak niezbędny?

Mięta pieprzowa poprawia koncentrację

Doniczkę ze świeżą miętą warto postawić sobie na biurku i od czasu do czasu napawać się aromatem roztartych w palcach listków. Niewielkie badanie przeprowadzone w ośrodku naukowym Wheeling Jesuit University wykazało, że poprzez pobudzenie centralnego układu nerwowego, zapach mięty pieprzowej może znacząco poprawiać sprawność umysłową, motywację i wyniki w nauce. W tym samym ośrodku odkryto również, że aromat mięty i cynamonu może obniżać poziom frustracji i zwiększać koncentrację u kierowców.

Jaśmin łagodzi symptomy depresji

Już sam widok kwitnącego jaśminu może wywoływać pozytywne uczucia, ale to jego intensywny zapach ma prawdziwą moc podnoszenia nastroju. Wyniki badań przeprowadzonych w Niemczech w 2010 roku wskazują, że olejek jaśminowy może łagodzić przytłaczającą gonitwę myśli towarzyszącą depresji i tym samym pomagać w leczeniu zaburzeń nastroju. Naukowcy twierdzą, że jaśmin działa niemal tak jak valium, nie wywołując przy tym efektów ubocznych.

Jabłka łagodzą dolegliwości migrenowe

Każdy kto choć raz doświadczył koszmarnej migreny wie, że pewne zapachy mogą pogorszyć dolegliwości bólowe. Jest jednak aromat, który może działać wręcz odwrotnie. Badanie z udziałem 50 pacjentów cierpiących na przewlekłą migrenę wykazało, że ci, którzy uważali zapach zielonych jabłek za przyjemny, odczuwali znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych, a epizody migrenowe trwały u nich krócej.

Oliwa z oliwek zmniejsza łaknienie

Doskonale znamy rolę oliwy w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego, ale mało kto wie, że już sam zapach „śródziemnomorskiego złota” może być korzystny dla zdrowia. Prof. Peter Schieberle przeprowadził eksperyment, w którym po dodaniu aromatu oliwy z oliwek do jednego posiłku, zmniejszała się całkowita liczba kalorii spożytych przez uczestników badania w ciągu dnia. Co więcej, bezpośrednio po posiłku wykazywali oni lepszą odpowiedź glikemiczną, tj. byli mniej narażeni na niekorzystne wahania cukru we krwi.

10 zapachów, które poprawiają samopoczucie

10 zapachów, które poprawiają samopoczucie


Jakie są wasze ulubione zapachy? Które działają pobudzająco, a które koją nerwy i relaksują?

Może cię zainteresować także:  Czy wiesz jak kupić suchą karmę dla psa? Czy lepiej sprawdzi się sucha czy mokra?

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

7 nawyków szczęśliwych par

Poprzedni wpis

Achondroplazja czyli karłowatość lub niskorosłość – na czym polega osteogeneza dystrakcyjna i wydłużanie kończyn

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *