Sprzedaż nieruchomości - jakie czynności notarialne należy spełnić? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Porady 🎯

Sprzedaż nieruchomości – jakie czynności notarialne należy spełnić?

ekspert w przygotowywaniu m.in. tego rodzaju umów przypomina, że „Notariusz jest osobą zaufania publicznego i wszystkie wykonane przez niego czynności powinny mieć charakter dokumentu urzędowego. Usługi notarialne powinny być natomiast świadczone profesjonalnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zasadami kodeksu etyki zawodowej”.

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym nieruchomościami są:

  • grunty (części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności),
  • budynki (trwale związane z gruntem),
  • lokale (części budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębną własność).

Tylko te trzy rzeczy można nazwać nieruchomościami i nie ma znaczenia czy grunty są: lasami, gruntami ornymi, działkami budowlanymi czy też działkami rekreacyjnymi. Nie ma również znaczenia czy budynki mają przeznaczenie mieszkalne czy też użytkowe bądź magazynowe.
Do gruntów, budynków i lokali stosuje się te same przepisy dotyczące formy umowy sprzedaży.

Umowa kupna sprzedaży u notariusza

Umowę sprzedaży nieruchomości dokonuje się wyłącznie przed notariuszem. Do sporządzenia umowy potrzebny jest ze strony sprzedającego odpis z księgi wieczystej, dowód osobisty oraz inne dokumenty, o które może poprosić notariusz.

Zadaniem notariusza jest sporządzenie aktu notarialnego. W tym celu musi on zgromadzić wszystkie niezbędne informacje oraz dokumenty od obydwu stron. Następnie przedstawia go stronom w celu akceptacji.

„Czasem to strony same przygotowują swój projekt umowy. Jednak rolą notariusza jest zawsze sprawdzenie go pod kątem zgodności z prawem. Musi on także zbadać czy nie zostały naruszone interesy, którejś ze stron lub osób trzecich”- mówi ekspert Jan Tarkowski.

Kiedy akt notarialny zostaje zaakceptowany przez obydwie strony, następuje odczytanie jego treści przez notariusza w obecności stron. Strony umowy oraz notariusz podpisują każdą pojedynczą stronę aktu notarialnego oraz podpisują się pełnym imieniem i nazwiskiem na jego końcu.
Oryginał aktu zostaje u notariusza, natomiast strony otrzymują jego odpisy. Odpisy są również przesyłane do sądu hipotecznego i innych urzędów.

Może cię zainteresować także:  Rytmy życia - czym jest i na czym polega?

Nie tylko umowa sprzedaży nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Dotyczy to każdej umowy przenoszącej własność nieruchomości z jednego podmiotu na drugi. W formie aktu notarialnego powinny być również zawarte takie umowy jak darowizna czy zamiana. Nie ma znaczenia w takim przypadku jej nazwa, ale skutek jaki wywołuje.
Umowy przed notariuszem dokonywane są w jego kancelarii. Za ich wykonanie notariuszowi należy się wynagrodzenie. Pobiera on również opłaty sądowe (za wpis do księgi wieczystej) oraz podatek VAT od czynności prawnych a także opłaty za sporządzone odpisy.

Podatki a czynności notarialne

Jeśli strony chcą zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości położonej np. w górach, to mogą tego dokonać przed notariuszem z Wrocławia, Krakowa lub innego miasta. Nie ma to większego znaczenia, ponieważ czynność ta będzie ważna i będzie wywoływać wszelkie skutki prawne.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Zabezpiecz się przed wychłodzeniem, czyli bezpieczna odzież na spływ kajakowy

Poprzedni wpis

Na co zwrócić uwagę, wybierając kancelarię notorialną?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *