pomysły na decoupage Decoupage krok po kroku: 30 pomysłów na decoupage dla dzieci 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Dziwne kwestie 🤪Macierzyństwo 👶Majsterkowanie 🧰URZĄDZANIE I DEKOROWANIE 📕

Decoupage krok po kroku: 30 pomysłów na decoupage dla dzieci

Jak nauczyć się techniki decupage?

Decoupage to technika ozdabiania różnych przedmiotów. Polega ona na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej w przypadku techniki serwetkowej. Do zdobienia tą ciekawą metodą nadaje się praktycznie każda powierzchnia: papierowe motywy możemy przyklejać do przedmiotów wykonanych z drewna, metalu, szkła, a także tkaninowych, plastikowych czy ceramicznych.

Materiały do techniki decoupage zazwyczaj są dostępne w każdym gospodarstwie domowym, takie jak nożyczki, pędzle, papier z ciekawymi wzorami, serwetki lub nadruki wycięte z gazet oraz klej do decoupage i bezbarwny lakier. W sklepach dostępne są także preparaty do uzyskania efektu spękań, dającego złudzenie starości ozdabianemu przedmiotowi. Można również zastosować technikę wtopienia, polegającą na wielokrotnym pokryciu przyklejonego motywu lakierem, tak, aby nie był wyczuwalny przy dotknięciu lub techniki cieniowania czy przecierki.

Metodą decoupage możemy wspaniale ozdobić prawie wszystko. Bardzo modne są ostatnio ręcznie robione kolczyki, bransoletki, wisiorki w taki sposób zdobione, torebki decoupage, a nawet fantazyjne meble z wzorami decoupage. Piękną ozdobą naszego mieszkania będą z pewnością butelki, pudełka i szkatułki zdobione techniką decoupage oraz dekoracje świąteczne decoupage na Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Świetnie prezentują się ozdoby decoupage na szkle, styropianie, drewnie oraz wielu innych powierzchniach.

Decoupage nie jest trudną techniką i każdy może się jej nauczyć. Na rynku dostępnych jest wiele książek obrazujących tę metodę, możemy także zapisać się na kurs decoupage w naszym mieście lub skorzystać z kursu decoupage on-line, który pozwoli poznać nam przynajmniej podstawy tej sztuki. Warto, gdyż przedmioty tak ozdobione z pewnością nadadzą uroku każdemu wnętrzu, ponadto mogę być wspaniałym i niepowtarzalnym prezentem, a samo ich wykonywanie to czysta przyjemność i satysfakcja.

pomysły na decoupage Decoupage krok po kroku: 30 pomysłów na decoupage dla dzieci 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Technika serwetkowa

Zdobienie przedmiotów z drewna, metalu, szkła, porcelany czy nawet tkaniny metodą decoupage to obecnie bardzo popularne hobby, szczególnie wśród pań. Ten niezwykły sposób pozwala ze zwykłych i nieciekawych przedmiotów stworzyć piękne i niepowtarzalne dzieła sztuki. Metoda polega na naklejaniu kolorowych wzorów na odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Wzory najczęściej wycina się z papieru, np. kolorowych gazet, ale także z serwetek papierowych, dlatego technika technika decoupage często nazywana jest również techniką serwetkową.

Obecnie sklepy oferują nam tak szeroki wybór serwetek papierowych, że przedmioty możemy ozdobić bardzo rozmaitymi motywami. Najbardziej chyba popularne są motywy kwiatowe wycinane z serwetek i przyklejane do różnych pudełeczek, szkatułek czy butelek. Bardzo modna jest też biżuteria zdobiona techniką decoupage, nie tylko z motywami kwiatowymi, ale także z ptakami czy np. owocami, jakie często zdobią serwetki. Bardzo modne są też przedmioty zdobione serwetkami w stylu retro, motywami aniołków, egzotycznymi ornamentami czy też motywami świątecznymi, np. kurczaczkami lub choinkami.

Do decoupage świetnie nadaje się także papier ryżowy, czyli serwetki ryżowe. Papier pochodzi z Japonii, jest nieprawdopodobnie lekki i bardzo delikatny, więc łatwo się z nim pracuje. Jednocześnie jest o wiele bardziej wytrzymały niż klasyczne serwetki i łatwiej się go przykleja. Dostępne są różne wzory, zarówno motywy roślinne, jak i pejzaże, czy też postacie, zwierzęta, mapy, budynki i wiele innych.

Decoupage, czyli technika serwetkowa, to prosty a zarazem efektowny sposób zdobienia przedmiotów z ceramiki, drewna, plastiku lub porcelany. Takie piękne, a zarazem oryginalne drobiazgi sprawiają, że mieszkanie staje się bardziej przytulne, jednocześnie mogą być wspaniałym i niepowtarzalnym prezentem dla kogoś bliskiego.

pomysły na decoupage Decoupage krok po kroku: 30 pomysłów na decoupage dla dzieci 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Ręcznie robione kolczyki, bransoletki, wisiorki

Decoupage polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. Tą techniką możemy wspaniale ozdobić mnóstwo przedmiotów, począwszy od puszki na kawę, poprzez rozmaite pudełka i szkatułki po meble. W ten sposób możemy stworzyć niezwykle oryginalne torebki oraz piękne dekoracje na święta. Technika decoupage może stanowić doskonałe rozwiązanie jako dodatkowa i niezwykle oryginalna ozdoba ręcznie wykonywanej biżuterii.

Może cię zainteresować także:  Łoże z łóżka, efektowne wezgłowie

Jeśli marzą nam się piękne, niepowtarzalne kolczyki czy bransoletki, wystarczy znaleźć piękny wzór w gazecie lub ładne papierowe serwetki, klej do decoupage, pędzelki, nożyczki oraz bezbarwny lakier. Mogą przydać się farby akrylowe, jeśli chcemy podmalować tło. Na odpowiednio przygotowanej powierzchni, np. drewnianych, metalowych lub plastikowych kolczykach, które wcześniej wyczyścimy i wysuszymy, przykleić wycięty z papieru wzór. Następnie, gdy klej już wyschnie, pokrywamy przyklejony motyw warstwami bezbarwnego lakieru. Możemy wybrać do tego lakier błyszczący albo matowy, a jego warstw powinno być tyle, aby wzór nie był wyczuwalny w dotyku. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany.

Technika decoupage może być stosowana praktycznie na każdej powierzchni. Nie tylko na drewnie czy metalu, ale także na szkle, masach plastycznych takich jak modelina oraz ceramika, gips, masa solna. Możemy zatem pięknie ozdobić gotowe, kupione kolczyki czy naszyjniki, albo zrobione od podstaw samodzielnie. Ręcznie robiona biżuteria może być ozdobiona różnymi motywami, np. kwiatami z papieru, wyciętymi miniaturami zdjęć miast czy sławnych osób z gazet, ornamentami, zwierzętami i wieloma innymi wzorami. Aby efekt był jeszcze ciekawszy, taką biżuterię możemy pokryć preparatem dającym efekt spękania. Niesamowicie wygląda również biżuteria ozdobiona przyklejonymi suszonymi kwiatami lub listkami zamiast wyciętych z papieru.

Piękną i oryginalną biżuterię może zrobić każdy z nas. Wystarczy odrobina pomysłowości, chęci i trochę wolnego czasu. Samodzielne wykonanie takich ozdób z pewnością sprawi nam wiele radości, ale też będzie gwarancją, że nikt inny nie będzie miał takiej samej.

pomysły na decoupage Decoupage krok po kroku: 30 pomysłów na decoupage dla dzieci 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Wzory torebek decoupage

Dzięki sztuce decoupage zwykłe przedmioty otaczające nas na co dzień mogą przemienić się w prawdziwe cuda, a nasze mieszkanie w małą galerię sztuki. Metoda ta w ostatnich latach robi oszałamiającą karierę. Decoupage króluje na osłonach od doniczek, ramkach na zdjęcia, wazonach, talerzach, jako samodzielne obrazki lub zdobienie mebli. Papierowe wzory możemy przyklejać nie tylko na drewnie, metalu, szkle, ceramice czy plastiku, ale także na tkaninach, dlatego świetnym pomysłem dla oryginalnych kobiet będą torebki ozdobione techniką decoupage.

Do ozdabiania damskich torebek metodą decoupage nadają się te wykonane z tkanin. Ponadto muszą być to tkaniny naturalne i niebarwione, najlepiej len lub bawełna o odpowiedniej gęstości, aby klej jak najlepiej połączył się z tkaniną. Tak jak w przypadku ozdabiania innych przedmiotów potrzebne są papierowe wzory, najlepiej z cieniutkiej serwetki, klej do decoupage, pędzel, ponadto folia aluminiowa, którą wkładamy do środka torby w celu uniknięcia przesiąkania kleju na drugą stronę, papier pergaminowy do wypieków, wałek do ciasta i żelazko. Po zabezpieczeniu torby folią, smarujemy tkaninę klejem, po czym nanosimy warstwę serwetki z nadrukiem. Przez pergamin dociskamy całość wałkując torbę, aby serwetka była idealnie dociśnięta, a klej rozprowadzony równomiernie. Następnie prasujemy żelazkiem nastawionym na jedną kropkę od 5 do 10min wyłączając w żelazku funkcję pary, a gdy całość będzie sucha, delikatnie odklejamy pergamin od nadruku i usuwamy folię aluminiową ze środka.

Dzięki tej metodzie ze zwykłej, szmacianej torby możemy uzyskać modną i oryginalną torebkę w ciekawe wzory. Mogą to być zdjęcia sławnych osób, miast, samochodów, krajobrazów, motyw starej, czarnobiałej gazety, egzotyczne ornamenty, kwiaty lub inne motywy roślinne. Możemy także samodzielnie zaprojektować nadruk i po wydrukowaniu na cienkim papierze, ozdobić nim torebkę. Dzięki takim niebanalnym dodatkom, których na próżno szukać w sklepach, z pewnością będziemy wyglądały ciekawie i niepowtarzalnie.

pomysły na decoupage Decoupage krok po kroku: 30 pomysłów na decoupage dla dzieci 5 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Fantazyjne decoupage na meblach

Obecnie, gdy mamy możliwość ogromnego wyboru dodatków do aranżacji wnętrz, niezwykle cenimy indywidualizm i oryginalność. Każdy przedmiot może nadać niepowtarzalnego klimatu i uroku naszemu mieszkaniu, w którym będziemy czuć się wyjątkowo. Dlatego świetnym pomysłem na odnowienie nie tylko drobiazgów takich jak doniczki, ramki na zdjęcia czy pudełka lub butelki, ale również mebli, jest technika decoupage. To wyjątkowa sztuka, dzięki której to co w rzeczywistości przyklejone, do złudzenia wygląda jak namalowane.

Techniką découpage’u można ozdobić każdą powierzchnię mebla, nie tylko drewnianą. Potrzebny do tego klej, pędzelki, farby – jeśli na początku chcemy pomalować tło, bezbarwny lakier i oczywiście papierowe wzory do przyklejania, np. z serwetek, gazet czy papieru ryżowego. Po przyklejeniu wybranego motywu, pokrywamy go warstwami lakieru, aż będzie on niewyczuwalny przy dotyku. W zależności od tego, jaki motyw wybierzemy, możemy uzyskać zarówno bardzo nowoczesny mebel, jak i stylizowany na bardzo stary. Aby taki efekt uzyskać, można zastosować specjalny preparat do spękań.

Może cię zainteresować także:  Wio koniku, budujemy tradycyjną zabawkę

Dzięki technice decoupage stara komoda ma szansę zmienić się w orientalny mebel, a framugi drzwi z surowego drewna mogą pokryć się egzotycznym ornamentem. Szafki, krzesła i stoły mogą zostać ozdobione w stylu antycznym lub country, sekretarzyki i komody pokryć się motywami roślinnymi w stylu romantycznym. Na drzwiczkach kuchennych szafek mogą pojawić się ryciny ziół lub dorodnych owoców.

Obecnie wymiana starych mebli na nowe może oznaczać dla wielu osób spory wydatek. Dlatego właśnie technika decoupage jest wspaniałym, niedrogim sposobem, aby przerobić nasze krzesła czy szafki nie do poznania. Odpowiednio zdobiony mebel nie tylko dodaje wnętrzu ciepła i osobowości, lecz także świadczy o kreatywności i pomysłowości właściciela.

pomysły na decoupage Decoupage krok po kroku: 30 pomysłów na decoupage dla dzieci 6 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Dekoracje świąteczne decoupage

Przedmioty zdobione techniką decoupage są niezwykle piękne i oryginalne. W ten sposób ozdobić możemy przeróżne pudełka i szkatułki, szklane butelki, ramki na zdjęcia, puszki, a nawet meble. Materiały stosowane do decoupage nie są drogie, za to dostępne w większości sklepów z artykułami plastycznymi oraz w wielu sklepach internetowych. Tym ciekawym sposobem możemy przygotować także wspaniałe dekoracje świąteczne, które ozdobią nasze mieszkanie na Wielkanoc czy na Boże Narodzenie.

Tradycyjną ozdobą naszego domu na Święta Wielkiej Nocy, bez której trudno wyobrazić sobie ten okres, są oczywiście kolorowe jajka, czyli pisanki. Zamiast malować je, jak co roku, farbkami lub ozdabiać koszulkami, warto ozdobić je metodą decoupage. Najpierw z jajek należy przygotować wydmuszki, a po ich wysuszeniu przykleić klejem do decoupage wybrany i wycięty papierowy wzór. Najlepiej, jeśli wytniemy motyw z serwetki lub papieru ryżowego, ponieważ sztywniejszy i grubszy papier nadaje się raczej do naklejania na powierzchniach płaskich. Na wypukłym jajku mógłby się nieładnie pomarszczyć. Gdy klej wyschnie, jajko malujemy bezbarwnym lakierem. Pisanki wykonane tę metodą z pewnością należą do najpiękniejszych i będą wspaniałą ozdobą stołu i wielkanocnego koszyczka.

Biorąc pod uwagę fakt, iż do zdobienia metodą decoupage nadają się prawie wszystkie powierzchnie, również plastik oraz szkło, w podobny sposób możemy ozdobić również bombki choinkowe na święta. Oczywiście należy być przy tym równie delikatnym, jak przy ozdabianiu cieniutkich wydmuszek, jednak z pewnością warto podjąć się tego zadania, gdyż takie bombki wyglądają jak ręcznie malowane.

pomysły na decoupage Decoupage krok po kroku: 30 pomysłów na decoupage dla dzieci 7 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Decoupage to również świetny sposób na przygotowanie niepowtarzalnych kartek świątecznych. Na serwetkach czy w gazetach motywy kurczaczków, zajączków czy choinek występują pospolicie. Piękne i ciekawe wzory, np. z saniami Świętego Mikołaja lub aniołkami, znaleźć możemy także na wielu stronach internetowych i po wydrukowaniu i wycięciu przykleić na pocztówce. Taka kartka ze świątecznymi życzeniami z pewnością ucieszy naszych przyjaciół lub rodzinę.

Poradnik decoupage na szkle, styropianie, drewnie

Decoupage to świetny sposób, aby banalnym i nieciekawym przedmiotom nadać uroku i charakteru. Technika ta polega na przyklejaniu na powierzchnię wyciętych z papieru wzorów, które jednak mimo, że przyklejone, do złudzenia przypominają namalowane, dzięki wielu warstwom bezbarwnego lakieru nakładanego na końcu na całość. Decoupage można stosować na wielu powierzchniach, jednak zdecydowanie najczęściej tą techniką ozdabiamy przedmioty drewniane oraz szklane, niekiedy również styropianowe, jak np. pisanki decoupage na Wielkanoc.

Ozdabianie szkła techniką decoupage jest jedną z najpopularniejszych gałęzi tej sztuki. Szkło doskonale adaptuje papier, maskuje nierówności między nałożonymi warstwami i podkreśla walory stosowanych materiałów. Na szklanych powierzchniach z łatwością można łączyć różne techniki zdobienia – od naklejania serwetek, postarzania i spękania, po złocenie.
Najlepiej wybierać szkło przezroczyste, bez wzorów, posiadający taki kształt aby naklejanie motywów było wygodne. Do dekorowania szkła stosujemy te same materiały do decoepage, co w przypadku innych powierzchni. Wzory pokrywa się lakierem na bazie wody lub alkoholu, natomiast preparaty do efektu spękań nakłada się w innej kolejności niż na inne powierzchnie.

Może cię zainteresować także:  Zabawa w sklep

Również drewniane powierzchnie są najczęściej wybierane do ozdabiania techniką decoupage. Meble, ramki, szkatułki czy drewniana biżuteria są idealne dla początkujących w technice serwetkowej. Przedmioty z surowego drewna przed zdobieniem warto pokryć warstwą bejcy, natomiast stare i zniszczone drewno lepiej pomalować farbą akrylową. Po przyklejeniu wyciętego z papieru wzoru oraz po wyschnięciu kleju, nakładamy kilka warstw lakieru. Między nakładaniem kolejnych warstw lakieru, dobrze jest poprzednią delikatnie przetrzeć drobnym papierem ściernym.

Ze styropianu można uzyskać piękne pisanki decoupage, bombki bożonarodzeniowe oraz wiele innych ozdób. Powierzchnia przedmiotów z tego materiału jest jednak nierówna, dlatego przed rozpoczęciem pracy warto pozbyć się tej cechy nakładając odpowiednią ilość warstw podkładu akrylowego. Pozostałe czynności wykonujemy, jak przy innych powierzchniach.

pomysły na decoupage Decoupage krok po kroku: 30 pomysłów na decoupage dla dzieci 8 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Butelki, pudełka i szkatułki zdobione techniką decoupage

Dzięki decoupage, czyli technice serwetkowej zdobienia przedmiotów nasze mieszkanie może wypełnić się pięknymi i oryginalnymi drobiazgami, które sprawią, że wnętrze stanie się ciepłe i przytulne. Metoda ta jest ponadto świetną zabawą, dającą uczucie satysfakcji i relaksu. Choć zdobić w ten sposób możemy prawie wszystko, nawet meble, warto zacząć od takich drobiazgów jak np. pudełka czy butelki.

Ze zwykłego, nieciekawego pudełka z drewna możemy stworzyć piękną i niepowtarzalną szkatułkę na biżuterię czy inne małe przedmioty. Do tego potrzebne są klej do decoupage, lakier bezbarwny – matowy bądź błyszczący, pędzelki, nożyczki, papierowe wzory, np. z serwetek czy papieru ryżowego albo wycięte z gazet. Jeśli chcemy aby pudełko wyglądało na starsze, możemy zastosować preparat do spękań. Możemy również przed zastosowaniem techniki decoupage pomalować przedmiot farbą akrylową. Dzięki tej metodzie możemy uzyskać pudełka i szkatułki o bardzo ciekawych wzorach, np. w kwiaty, listki, owoce, pejzaże, egzotyczne ornamenty oraz wiele innych.

Nasza kuchnia z pewnością nabierze ciepłej i miłej atmosfery jeśli wśród butelek z artykułami spożywczymi ustawimy pięknie ozdobione techniką decoupage butelki. Zwykła butelka po soku, occie czy winie może wyglądać naprawdę wyjątkowo, jeśli przykleimy do niej ryciny pięknych gałązek czy wycięte z serwetki aniołki. Oprócz wycinanek z papieru można do powierzchni przykleić także prawdziwe zasuszone listki i kwiaty, które wyglądają naprawdę wspaniale, jednak muszą być dość elastyczne i drobne, aby nie połamały się podczas przyklejania do nierównej butelki.

W podobny sposób możemy udekorować także wiele innych przedmiotów. Zwyczajny słoik lub puszka mogą zamienić się w prawdziwe cudo, które ozdobi nasze mieszkanie lub sprawi radość naszym bliskim jako piękny i niepowtarzalny prezent.

Artykuły do decoupage

Metoda ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu do nich papierowych wzorów, czyli decoupage, w ostatnich latach jest coraz popularniejsza. Pokryte grubą warstwą lakieru papierowe wycinanki wyglądają jak namalowane, dzięki czemu przedmioty wyglądają pięknie i oryginalnie, choć ich wykonanie wcale nie jest trudne. Także materiały potrzebne do decoupage są łatwo dostępne w wielu sklepach plastycznych.

W technice serwetkowej podstawowym i niezbędnym materiałem jest klej, którym przyklejamy wycięty wzór do powierzchni. Można do tego użyć kleju poliwinylowego, który rozcieńcza się z wodą. Niektóre powierzchnie, przed przystąpieniem do klejenia, wymagają jednak użycia produktu bazowego, np. do drewna stosuje się farby gruntowe. Wzory do przyklejenia wybieramy spośród materiałów, takich jak serwetki do decoupage, papiery klasyczne i ryżowe, gazety, ale także własne wydruki. Potrzebne są także ostre nożyczki lub nożyk oraz różnorodne pędzle do nakładania podkładu, farby, kleju czy lakieru.

Lakiery do decoupage stosujemy do zabezpieczenia i wykończenia ozdobionej pracy. Mogą to być lakiery akrylowe na bazie wody, lakiery olejne lub emulsyjne. Występują one zwykle w wersji matowej, satynowej lub błyszczącej i dostępne są w formie płynnej lub w sprayu.

Do uzyskania dodatkowych, ciekawych efektów, np. postarzenia ozdabianego przedmiotu, stosujemy preparaty jedno- lub dwuskładnikowe do uzyskania efektu spękań. Wielkość spękań zależy od grubości warstwy. Spękania uwidacznia się np. porporiną, pastą lub nawet cieniem do powiek.

Technika decoupage umożliwia tworzenie unikalnych przedmiotów w wielu stylach, zarówno klasycznych jak i nowoczesnych. Różnorodność dostępnych wzorów jest ogromna, dzięki czemu każda praca jest inna, a jej charakter zależy tylko od naszej wyobraźni.

 

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Modne propozycje aranżacji okien – jak efektownie ozdobić okna w domu?

Poprzedni wpis

Jaja lęgowe – jajka wylęgowe drobiu. Zbieranie i przechowywanie jaj lęgowych

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *